Beslenme

Alıştırma Bardaklarının Rengi Neden Değişir?

Günümüzde birçok annenin çalışıyor olması, bebekler için de ek ihtiyaçların doğmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda, beslenmeyle ilgili tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılayan bebek, annenin mesai saatleri içinde annesini ememez. Bu durum sonucunda bebek ek besinlere de ihtiyaç duyabilir. Su, söz konusu ihtiyaçların başında gelmektedir. Bu ihtiyacın karşılanmasında, bebek sulukları annelerin en büyük yardımcısı olmaktadırlar.

Bebek bardakları neden deforme olur?

Çoğu bebek ürünü gibi, bebek bardakları da yoğun olarak kullanılmakta ve sonrasında sterilize edilerek temizlenmektedir. Fakat içerisine meyve suyu gibi renkli içecekler konulduğunda, bardağın silikon emzik ucu meyvenin rengi ile değişebilir. Bu meyvenin içindeki asidik karışımın doğal, renksiz, kokusuz olan silikon emzik üzerinde bıraktığı bir etkidir. Bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Bu renk değişikliği uzun süre kullanım sonucu daha çok görülür. Annelere, alıştırma bardağı alırken aşağıdaki hususlara dikkat etmelerini öneriyoruz. 

  • Polipropilen malzemeden yapılmış BPA free gıdaya temas edebilen  bardakları tercih etmenizi öneriyoruz.
  • Bebek bardakları, bebeğin yaşına göre değişebilmektedir. Yenidoğan bebek ile yaşına girmiş bebek için farklı bardak alternatifleri bulunmaktadır. Bu çerçevede, bebeğinizin yaşına uygun ürünü seçmelisiniz.
  • Alıştırma bardaklarının, özel olarak tasarlanan akıtmaz bardak modelleri bulunmaktadır. Bu tür damlatmaz bardaklar sayesinde, kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız.
  • Söz konusu ürünleri hem bardak hem biberon şeklinde kullanmak mümkündür. Beraberinde bardak başlığı ve biberon başlığı olan ürünleri tercih ediniz.
  • Daha büyük bebekler için kulplu cam bardak seçenekleri bulunmaktadır. Bu tür ürünler sayesinde bebek bir yandan su içme ihtiyacını karşılarken, öte yandan tutma, kavrama gibi temel motor hareketlerini geliştirme şansı bulmaktadır.

Uzun ömürlü kullanımın sırrı: Doğru ürün ve uygun temizleme

Doğru alıştırma bardağı seçimi kadar, ürünün temizlenme biçimi de önemlidir. Her kullanımdan önce doğru şekilde sterilize edilmesi gereken bebek bardaklarını, kaynatma yöntemi ya da sterilizatör aracılığıyla temizleyebilirsiniz. Bulaşık makinesinde yıkanan ürünler çabuk deforme olduğundan, bu yöntem annelere önerilmemektedir. Doğru temizleme yöntemiyle alıştırma bardaklarınızın kullanım sürelerini uzatabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda, her anne ufak bir piyasa araştırması yaparak bebeğine en uygun alıştırma bardağını kolaylıkla bulabilir. Doğru ürün tercihleri, hem bebeklerin ihtiyaçlarının tam olarak giderilmesini, hem ürünleri gönül rahatlığıyla kullanmanızı sağlayacaktır.

Daha Fazla Kaynak