Beslenme

Alıştırma Bardaklarında Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin biberonla beslenme alışkanlıklarından kolayca vazgeçemeyeceğini bilmenizi isteriz. Hatta bu durum, bebeklerin ek gıdalara geçiş döneminde kendisini daha fazla gösterir. Çünkü, biberon emziğinin genel yapısı, bebeklerin emme refleksine çok daha uygundur. Bu sebepten dolayı da bebeğinizi biberondan kolay kolay ayıramazsınız. Ancak ne kadar zor ikna olsa da bebeğinizi belli bir dönemden sonra yavaş yavaş biberondan uzaklaştırarak, onu alıştırma bardaklarıyla beslenmeniz gerekmektedir. Aksi halde bebek, biberon bağımlısı olacak ve düzenli beslenmeden uzaklaşacaktır.
 

Alıştırma Bardaklarına Ne Zaman Başlamalıyız?

Bebeğinizi alıştırmak için bebek bardağı ile beslemeye başlamadan önce doğru zamanı iyi belirlemeniz gerek. Bu durum ilk aylarda biraz zora girebilir. Çünkü bebekler bu dönemde ağza giren yabancı maddeleri diliyle itme refleksini gerçekleştirir. Ancak bu durum 4-5 aya yaklaştığı zaman sıklığını yitirir. Bu da bebeklerin ağızlarına aldıkları yiyecekleri zorlanmadan yutabileceği anlamına gelmektedir. Bebek suluk bardaklarını da bu dönemler itibariyle kullanmaya başlarsanız, doğru bir beslenme düzeni elde edebilirsiniz.

Alıştırma Bardakları Nasıl Olmalı?

Öncelikle alıştırma bardağını seçerken bebeğinizin o bardağı benimseyebilmesine özen göstermelisiniz. Yani renkli ve figürlere sahip olan bir bardak onların dikkatini çekecektir. Bununla birlikte yenidoğan bebekler için bu bardakların ısıya dayanıklı olması ve boyutu da önem taşır. Genellikle bardakların iki fonksiyonlu bir yapısı bulunmaktadır. Bardak başlığı ve biberon başlığı şeklinde olan iki fonksiyon sayesinde de bebeklerin beslenme düzeni daha hızlı kontrol altına alınabilir. Bu seçimi yaparken, kulpu cam bardak türünün soda kireç camından üretilmiş olanını seçmelisiniz. Bu sayede, çok daha doğal bir etki elde edebilirsiniz. Keza, bebeklerin teni ve bünyesi çok hassas olduğu için hastalık kapma olasılığı çok daha yüksek olur. Ancak, cam yapısı soda kirecinden olan bir damlatmaz bardağında, temizleme esnasında bakterilerin daha hızlı ortadan kaybolacağını söyleyebiliriz. 

Tüm bunların dışında, yenidoğan bebeklerin alıştırma bardaklarında 1 numara emzik ucu kullanılmasını öneririz. Onların, anne memesi ve biberon emziğine karşı edinmiş olduğu refleks alışkanlıkları, bu emzik ucu sayesinde devam eder. Daha az bir akış sağlayan 1 numaralı emzik, bebeklerin sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır. 

Daha Fazla Kaynak