Beslenme

Alıştırma Bardakları Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebeklerin biberondan bardak kullanımına geçişi gerçekten de zor olur. Çünkü bebekler anne memesinde yaşadığı hassasiyeti biberonda da yaşarlar. Ancak biberon kullanımı, belli bir dönemden sonra bebeklerin ağız yapısına zarar vereceği için, bardaktan su içip beslenme evrelerine teşvik edici ürünler kullanılmalıdır. Bu dönemde kullanılacak olan alıştırma bardağı bebeklerin bardağa geçişini kolaylaştıracaktır. Genellikle de 9 ile 18 aylık dönemlerde olan bebeklerde biberon kullanımın azaltılması ve bu tarz pipetli bardak alıştırmalarına yöneltilmesi gerekmektedir. Hatta bebek suluklarını, onlar henüz 6 aylıkken devreye sokmanız ve yavaş yavaş alıştırmanız, ilerleyen zamanlardaki geçiş evresini de kolaylaştırmış olacaktır.

Tüm annelerin, bebeklerin biberondan ayrılıp bardak kullanımına çok sıcak bakmayacağını bilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı da asla aceleci davranmamak gerekir. Onlara bardak fikrine alışması için zaman tanımalısınız. Bebeklerin sahip olduğu inatçı yapının üzerine gidilirse bardak kullanımı büyük sıkıntılar yaşatır. Bu nedenle olabildiğince sabırlı ve küçük denemelerle bu alışkanlığı aşılamaya çalışın. Böyle hareket ettiğiniz müddetçe çok daha olumlu sonuçlar alacaksınız. Aşamalı bir alıştırma evresi bebeğinizin de rahat olmasını sağlayacaktır.

Alıştırma Bardakları Nasıl Olmalı?

Bebekler için alıştırma bardaklarının onların öğrenebilmelerine uygun olması gerekmektedir. İlk aşamada da iki kulplu alıştırma bardağının kullanımını öneririz. Bu bardak türünde bebekler her iki eliyle de bardağı kavrayabilir, uçlarını da ağızlarına rahatlıkla götürebilirler. Daha sonra alışkanlık durumuna göre farklı türden bardakları da denemeye başlayabilirsiniz. Alıştırma bardaklarında suyun yanında süt ve meyve sularını vermeyi de denemelisiniz. Özellikle her öğünde biberondan ziyade bardakla başlangıç yapmanız, onların bu alışkanlığı çok daha hızlı kabullenmesini sağlayacaktır. Önemli olan, bebeğinizle bu dönemi olabildiğince sağlıklı ve sorunsuz geçirmenizdir. Bu tarz detayları dikkate alarak uygulamaya geçtiğiniz takdirde, bebek gelişiminde en önemli konuma sahip olan beslenme evrelerini sorunsuzca tamamlamış olursunuz. Unutmayın ki, bebeğinizin gelişiminde biberon, alıştırma bardakları ve emzik gibi ürünler büyük yer kaplayacak. Bu ürünlerin seçimini dikkatlice yapmanız gerekmektedir.

Daha Fazla Kaynak