Beslenme

3 Aylık Bebek Biberonu Nasıl Olmalı ?

Bir bebeğin ihtiyaçları doğumundan itibaren artarak değişmektedir. Bebeğin gelişimine paralel olarak kullandığı bebek ürünlerinin de yenilenmesi gerekebilmektedir. Bu tür ürünlerden biri de bebek biberonudur. Bebek büyüdükçe biberonun miktar ölçüsü ile emzik kısmı da büyümektedir. Bebeğin hızlı gelişimi, 3 aylık periyotlar bağlamında biberon ihtiyacının yeniden gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çerçevede, 3 aylık bir bebeğin kullanacağı bir biberonda bulunması gereken özellikler nelerdir?

Uygun biberon ölçüsünü tespit edin

Bebek ilk 3 ayını doldurduktan sonra artık yenidoğan aşamasını geride bırakarak gelişiminin farklı bir dönemine girmiş kabul edilmektedir. Doğal olarak bebeğin besin ihtiyacı ve günlük süt veya mama tüketimi de artmaktadır. Bu bakımdan, bebeğe daha büyük ölçekli bir biberon gerekecektir. 3 aylık bir bebek için önerilen ideal biberon boyutu ortalama 250 ml’dir. Cam biberon kullanabileceğiniz gibi polipropilen materyalden üretilen biberonları da tercih edebilirsiniz. Soda kireç camından üretilen klasik cam biberonlar ile saf boroksilikat camdan yapılan ısıya dayanıklı biberonları güvenle kullanabilirsiniz.

Akış hacmi bebeğiniz için uygun olmalı

Buna ek olarak, bebeğin artan gıda ihtiyacı ile birlikte biberonun akış hacminin de büyümesi gerekmektedir. Bu bakımdan, bebek üç aylık olduktan sonra orta akışlı emziğe geçme ihtiyacı hissedecektir. 3 aylık bebek için orta akış emziği uygun olacaktır. Bebeğin doğru akışla biberonu kullanması önemlidir. Bu sayede bebek, annesinden süt emer gibi biberondan beslenebilmekte, anne sütü ile ek besin dengesini sağlıklı bir şekilde kurabilmektedir. 

Hangi uçlu emzik seçeceğinize karar verin

Biberon emzikleri temel olarak silikon ve kauçuk olmak üzere iki farklı materyalden üretilmektedir. Kauçuk uçlu emzikler silikona göre daha yumuşak olmasına rağmen, son yıllarda dayanıklılığı sebebiyle ve yapışkan yapısı ile  silikon uçlu emzikler daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Pürüzsüz bir yapıya sahip silikon emzikler, hem kolay temizlenmesi hem dayanıklı yapısı ile annelerin bir numaralı tercihi olmuştur.

Ayrıca, bebeğinde gaz problemi olan anneler damaklı biberon emziğinin sunduğu havalandırma sistemi sayesinde kolik derdinden kurtulabilirler. Ayrıca gaz yapmayan biberon modellerinden kullanan bebek emme sırasında hava yutmaz ve gaz sorunu yaşamaz.

Kısacası, bebeği için en uygun biberonu almak isteyen anne, yavrusunun gelişme serüvenlerini yakından takip ederek, onun ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek biberon ve emzik modelini bulabilir. 

Daha Fazla Kaynak