Bebek Bakımı

Yenidoğan Bebeğin Tuzlanması, Zeytinyağı ile Yıkanması vb. Uygulamalar Ne Derece Sağlıklıdır?

Örf ve adetler, geçmişten gelen deneyimlerin damıtılmasıyla oluşması ve insanlara birçok konuda yön vermesi açısından önemli. Ancak gelenekler her zaman doğru  tecrübelere işaret etmeyebiliyorlar. Bebek bakımı konusunda da annelerin kendi ebeveynlerinden gördüğü yanlış bilgiler mevcut. Bunlardan biri de yenidoğan bebeğin tuzlanması ve zeytinyağı ile yıkanması.

Kanda Tuz Oranının Yükselmesi Hayati Tehlikeye Sebep Olabilir

Bebeğin tuz ve zeytinyağı ile ovularak tuzlanması ölümcül sonuçlara kadar varabiliyor. Öyle ki bebeğin vücuduna sürülen bu tuz deri tarafından emilerek vücuda geçiyor ve bebeğin kanında tuz oranının yükselmesine (hipernatremi) sebep oluyor. Bu durum ise bebeğin yaşamını yitirmesine bile neden olabilecek kadar tehlikeli. Söz konusu tehlikeyi göz önüne alarak annelerin bebeklerini kesinlikle tuzlamamasını tavsiye ediyoruz.

Bebeğin hijyenini sağlamak için en uygun ve doğal yöntem bebek banyosu. Göbeği düştükten sonra bebeğinizi istediğiniz zaman gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz. Bebeğin yıkanmasını kolaylaştıran birçok bebek ürünü mevcut. Örneğin, üzerinde yer alan fileye bebeğinizi rahatlıkla yatırarak yıkayabileceğiniz bebek küveti siz anneler için güzel bir alternatif.

Banyo Süngeri Kullanarak İşinizi Kolaylaştırın

Buna ek olarak bebeğinizi daha kolay yıkamak için bebek banyo süngerleri bulunuyor. Doğal olarak doğada bulunan süngerlerden üretilen, yumuşak yapılı bebek banyo süngerleri bebeklerin hassas ciltlerine de uygun. Ayrıca bu tür banyo süngerleri, kolay temizlenen ve hızlı kuruyan yapısıyla annelere büyük kolaylık sağlıyorlar.

Yumuşak Uçlu Saç Fırçaları Bebeğin Kafa Derisine Zarar Vermez

Banyonun hemen ardından bebeğin saçları için özel olarak üretilen saç fırçaların kullanmak mümkün. Yuvarlatılmış uçlara sahip saç fırçası bebeğin saç derisine masaj yaparak konak oluşumunun önüne geçiyor. Ayrıca anne, saç fırçasını kullanarak bebeğinin saçlarına da şekil verebiliyor. 

Kulak Temizliği için Emniyetli Kulak Çubuklarını Kullanın

Banyo sonrası kulak kenarlarını temizlemek için kulak çubuğu kullanabiliyor. Bebeklerin ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan emniyetli kulak çubuğu güvenli yapısıyla kesinlikle bebeğin kulak içine zarar vermiyor. Özellikle yenidoğan bebekler için bu tür kulak çubuklarını kullanmaları annelerin işini bir hayli kolaylaştırıyor.

Özetle, nesilden nesile geçen birçok gelenek anneye bebek bakımında yol gösterirken, doğru bilinen bazı örf ve adetlerin bebeğin sağlığını tehdit edebileceğini unutmamak gerekiyor. Bebeğinizin bakımında, bebekler için özel olarak tasarlanan yardımcı ürünleri kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak