Bebek Bakımı

Pişik Kremi Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler dünyanın en narin ve korumaya muhtaç canlılarıdır. Vücutları en ufak etkiye dahi reaksiyon verebilmektedir. Bu tepkilerden en sık yaşananlardan biri de pişiktir. Gaita (dışkı) ve idrarda bolca bulunan üreden oluşan amonyağın, bebeğin genital bölgesindeki hassas cildine yaptığı tahrişe pişik denmektedir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere, idrar doğrudan pişiğe sebep olmamaktadır. İdrarın beklemesiyle birlikte, bakteriler bu idrar içindeki üreyi amonyağa dönüştürmekte, bu güçlü kimyasal da bebeğin cildini tahriş etmektedir.

Amonyak pişik sorununda temel etkendir. Ancak, bebeğin bezinin kalitesi ve yapısı, alt değiştirme sırasında kullandığınız temizlik ürünlerinin içeriği ve bebeğinizin cildinin bu tür ürünlerin içerisinde yer alan kimyasallara tepkisi ile bebeğin alt değiştirme sıklığı pişik oluşumunda önemli rol oynamaktadır. Bu faktörlere dikkat ederek pişiğin  önüne geçebilirsiniz. 

Pişik tedavisinde nasıl bir yol izlenir?

Bebeklerde pişik çok büyük bir sorun olmamakla birlikte, yavrunuzu bir hayli rahatsız edebilir. Bu nedenle, pişiğin bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Böyle durumlarda, pişik tedavisinde kullanabileceğiniz bebek pişik kremi ile pişik oluşumunu engellemek için kullanabileceğiniz bebek nemlendirici kremi de bulunmaktadır. 

Pişikle mücadelede en büyük yardımcınız olacak pişik kremleri, etki alanı ve içeriklerine göre farklılık göstermektedirler. Bebeğin cildinde bir ara tabaka oluşturarak cildin amonyakla temasını engelleyen savunma kremlerinin yanı sıra, kortizon içerikli, cildin verdiği tepkiyi azaltan ferahlatıcı kremler ve pişikte görülen mantarı tedavi eden pişik tedavi edici kremler bulunmaktadır. Doktor tavsiyesi dışında, özellikle kortizon içerikli kremleri kullanmamanızı öneriyoruz.

Bununla birlikte, hem tedavi edici hem de önleyici karma pişik kremleri bulunmaktadır. Bu tür kremlerin içeriğinde bulunan çinko ve lanolin, pişiğe karşı uzun süreli koruma sağlarken, pişiğin tedavisini de krem içerisindeki bitki özü gerçekleştirmektedir. E vitamini, vaseline ve bitki karışımlı pişik önleyici kremler, pişikle mücadelenizde en büyük yardımcınız olacaktır. Ayrıca, pişik kremi seçerken bebeğinizin cildine kolayca sürebileceğiniz, gerektiğinde ise kolayca temizleyebileceğiniz, dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri seçiniz. 

Tüm bunlara rağmen, her durumda bebeğinizin pişiğinin yayılma durumunu ve derecesini sürekli gözlemlemek gerekmektedir. İlerleyen ve tedaviye cevap vermeyen pişiklerin mutlaka uzman bir doktora gösterilmesi gerektiğini unutmayınız.

Daha Fazla Kaynak