Bebek Bakımı

Pişik kremi ne zaman ve ne sıklıkla kullanılmalıdır ?

Bebeklerde pişik, sık karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte, tedavi edilmediği takdirde bebeğinizde huzursuzluğa sebep olacaktır. Bu çerçevede pişik, mutlaka tedavi edilmesi ve oluşumunu engellemek için tedbir alınması gereken bir sorundur. Bebek nemlendirici kremi kullanır ve bazı hususlara dikkat ederseniz, bebeğiniz pişik sorunuyla çok fazla karşılaşmayacaktır. 

Pişik tedavisinde en büyük yardımcınız, bebek pişik kremi olacaktır. Pişik kremi tercih ederken, bitki özlü pişik önleyici kremleri denemenizi tavsiye ediyoruz. Bitki özlü bu tür doğal kremler, kızarıklığı önlemeye yardımcı olacak, içeriğinde bulunan çinko ve lanolin sayesinde ise pişik oluşumuna karşı uzun süreli koruma sağlayacaktır. Ayrıca, alacağınız pişik kreminin mutlaka dermatolojik testlerden geçmiş olduğundan emin olunuz.

Pişik kremi nasıl kullanılmalı?

Bebeğinize en uygun pişik kremini buldunuz, şimdi sırada kremi doğru şekilde bebeğinizin cildine uygulamak var. Bebek bakımının tüm aşamalarında olduğu gibi pişik tedavisi sırasında da hijyen şartlarının mutlaka sağlanması gerekiyor. Bu bağlamda, pişik kremini sürmeden önce yanınızda bebekler için özel üretilmiş ıslak mendil, kuru ve temiz bir bez ile isteğe bağlı olarak hijyenik eldiven bulundurmanız işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Özellikle bebeğinizin altını temizlerken kullandığınız ıslak mendilin kalitesi oldukça önemlidir. Pamuksu dokusuyla bebeğin hassas tenine uygun, alkol ve paraben benzeri kimyasal madde içermeyen, bebekler için özel üretilmiş ıslak mendiller bu açıdan önemlidir. Böyle bir ıslak mendille bebeğinizin genital bölgesini güzelce temizleyebilirsiniz. Özellikle, pişik yüzünden tahriş olmuş bölgeleri silerken, daha hassas ve nazik davranmanız, bebeğinizin huzursuzlanmasını önleyecektir. Silme işleminin ardından, aynı bölgeyi kuru bez yardımıyla iyice kurulayın. Bir süre, bebeğinizin pişik olmuş bölgesinin açıkta kalmasını ve hava ile temas etmesini sağlayın. Ardından, bebeğin pişikten tahriş olmuş tenine pişik kremini yavaşça sürün. 

Bu işlemi bebeğinizin altını her temizlediğinizde uygulayabilirsiniz. Pişik kremini, doğal içeriği sayesinde pişik tedavisi boyunca gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Önemli olan, bu aşamalar sırasında bebeğin en az 10 dakika altının açık kalarak hava almasının sağlanmasıdır.

Her ne kadar pişik, bebeklerde sıklıkla görülebilen, tedavisi oldukça basit bir rahatsızlık olsa da pişiğin seyrini mutlaka gözlemleyin. Sürekli yayılan ve iyileşme konusunda inatçı pişiklerin uzman doktorlarca tedavi edilmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Kaynak