Bebek Bakımı

Pişik Kremi Kullanmak Sağlıklı mıdır ?

Bebeklerde en fazla karşılaşılan problemlerden birisi de pişiktir. Bebek için kullanılan bezin yapısı, hijyen ürünleri ve özellikle de bebeğin bezinin gereğinden az sıklıkta değiştirilmesi pişik oluşumuna sebebiyet veren etmenlerdir.

Pişik neden oluşur?

Bebeklerin çişinin uzun süre bezinin içinde beklemesi idrar içinde bulunan ürenin, amonyağa dönüşerek bir süre sonra bebeklerin tenine zarar vermesine neden olacaktır. Onların teninin hassaslığını da göz önünde bulundurduğumuzda, pişik probleminin tüm bebeklerin başına gelebilecek, genel bir sorun olduğunu fark etmiş olacağız. Bu tarz problemlerden uzak kalmak adına da bebek bezlerinin sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Pişik için en etkin çözümü ise bebek pişik kremleri ile bulabilirsiniz. Bu kremler sağlık açısından herhangi bir problem yaşatmamakla birlikte, kızarıklığın da bir an önce kaybolmasını sağlayacaktır.

Annelerin bebek pişik kremi seçimi esnasında olabildiğince titiz davranması gerekmektedir. Bu noktada bitki özlü bebek nemlendirici kremlerin pişik tedavisine daha etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu kremler yüzde 100 organik içerik ile üretildiği için, içerisinde kimyasal madde barındırmamaktadır. Bu gibi içerikler sayesinde de bebeklerin teni her zaman güven içerisinde nemlendirilmiş olur. Son zamanlarda annelerin sürekli tercih ettiği E vitamini içerikli ve bitki karışımlı pişik önleyici kremler, sağlıklı bir bez değişimi esnasında annelerin en büyük yardımcısı olacaktır. Bu kremlerin içerisinde yer alan çinko ve lanolin, pişik oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olacaktır. Birçok defa dermatolojik testlerle de denenmiş olan bebek pişik kremlerini bu sebeple gönül rahatlığı içerisinde kullanabilirsiniz.

Pişik kreminin sağladığı faydalar nelerdir?

Son olarak bebeklerde pişik kremlerinin genel özelliklerine bir kere daha değinmek istiyoruz. Bu kremler;

- kızarık ve alerjik yaralanmaların önlenmesine yardımcı olur,
- cildin kalıcı hastalıklardan uzak kalmasını sağlar,
- bebek teninin her zaman sağlıklı kalmasına yardım eder,
- bitki özlü yapısı sayesinde bakteri ve çeşitli mikropların oluşmasını engeller. 

Tüm bu aşamalar ve özelliklerin tamamını göz önüne aldığımızda da bebek pişik kremlerinin sağlık açısından herhangi bir sorun yaşatmadığı, aksine kullanımı için büyük gereklilik taşıdığını rahatlıkla söylenebilir.

Daha Fazla Kaynak