Bebek Bakımı

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır ?

Bebeğinizin burnu sık sık tıkanıyor mu? Özellikle sabah kalktığında bebeğinizin burnundan nefes almakta zorlandığını mı gözlemliyorsunuz? Endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte, bu belirtiler bebeğinizin burun temizliğini düzenli bir şekilde yapmanız gerektiğini göstermektedir. Peki, bebeğiniz size yardım edemezken, hatta sümküremezken burnunu nasıl temizleyeceksiniz? İlk bakışta zor bir işlem gibi görünse de bebek burun temizleyicisi en büyük yardımcınız olacaktır. Özel olarak dizayn edilen ve üretilen bu ürün sayesinde bebeğinizin burnunu, ona hiçbir rahatsızlık vermeden basit bir şekilde temizleyebilirsiniz. 

Burun aspiratörü olarak da bilinen bu ürün, bebeğinizin narin burun yapısı dikkate alınarak tasarlanmıştır. Silikondan yapılan burun aspiratörü, yumuşak dokusu sayesinde bebeğinizin burnunu tahriş etmez, kullanım sırasında bebeğe herhangi bir sıkıntı yaşatmaz. Ayrıca, ergonomik yapısı sayesinde rahat kullanılır ve hızlıca temizlenebilir. 

Burun temizlemede takip edilecek aşamalar nelerdir?

Burun aspiratörünün temel fonksiyonu, bebeğin burnunda yer alan fazla mukusun çekilerek, bebeğin solunumunu rahatlatmaktır. Aşağıdaki adımları takip ederek, burun aspiratörü yardımıyla bebeğinizin burnunu rahatça temizleyebilirsiniz.

- Bebeğinizin burnu eğer çok tıkalı ise serum fizyolojik ya da okyanus suyu yardımı ile burun içinin nemlendirilmesi sağlanmalıdır.
- Burun aspiratörü ilk kez kullanılacak ise kullanmadan önce ürünün sabun ve sıcak su ile yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, her kullanımdan sonra da burun aspiratörünün sterilizasyonu sağlanmalıdır.
- Bebeğin burnunu temizlemek için burun aspiratörünün ucu, bebeğin her iki burun deliğine de sırasıyla nazikçe yerleştirilir. Ardından çok fazla güç uygulamadan, yine nazik bir şekilde burun içindeki fazla salgılar aspiratör yardımıyla çekilir
- Bu işlem gün içerisinde, bebeğin burnunun tıkanma sıklığına göre yeniden tekrarlanabilir. 

Burun aspiratörü doğru şekilde kullanılırsa bebeğe sağladığı fayda oldukça büyüktür. Burnu tıkanmayan ve rahat nefes alabilen bebeğin uykusu düzene girecek, huysuzluğu azalacak, hatta beslenmesine bile olumlu yansımalar olacaktır. Bununla birlikte, solunum yolları açık olan bebek, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı daha dirençli bir yapı kazanacaktır.

Bebekler için burun temizleyicisi, doğru biçimde ve ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığı takdirde, annelerin vazgeçilmez bebek ürünlerinden biri haline gelecektir. 

Daha Fazla Kaynak