Bebek Bakımı

Bebeğin Göbek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Annelerin yenidoğan bebek bakımında en çok çekindikleri konulardan biri de bebeğin göbek temizliği. Anne karnında bebek için hayati bir işlev üstlenen göbeğin, göbek bağı düşene kadar hassas ve doğru bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Göbek düşmesi bebeğin doğumundan sonra 3 ile 20 gün arasında gerçekleşebiliyor. Göbek düşmesi belirtileri bu dönem içinde gözlemleniyor. Göbeğin kurumaya başlamasıyla birlikte, bir sürenin ardından göbek bağı düşüyor. Ancak, bu döneme kadar geçen sürecin anne tarafından çok iyi bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Öyle ki göbek bağı oldukça hassas ve kolayca enfeksiyon kapabilecek bir yapıya sahip. Bu bakımdan, bu dönemde bebek göbek bakımına dikkat edilmesi önemli. 

Göbek Bakımında Nelere Dikkat Etmeli?

- Göbeğin kuru ve temiz tutulması gerekiyor. Oldukça hassas olan bu bölgede hijyenin sağlanması, enfeksiyon riskini azaltan en önemli faktör.
- Günlük olarak göbek temizliğinin yapılması şart. Ancak temizlik için kesinlikle su kullanılmamasına dikkat edilmeli. Göbek çevresi herhangi bir eczaneden temin edilecek antiseptik sıvıyla temizlenmeli. Düzenli temizlik de göbekte enfeksiyon riskini azaltıyor.
- Göbek bağının üzerinin bebek bezi ya da kıyafetiyle kapanmamasına özen gösterilmeli. Bu şekilde hem göbeğin zedelenmesinin hem de hava alarak kuruması sağlanmış olur.
- Bebek banyo yaptırılacaksa göbeğin su ile temasının mutlaka önlenmesi gerekiyor. Bebeğin vücudu bölgesel olarak yıkanmalı ve göbek çevresi kuru kalmalı.
- Bebeğin göbeğinin düşme zamanının iyi gözlemlenmesi de önemli. Zamanından önce ya da çok sonra göbek düşmesi yaşanırsa mutlaka doktora başvurulmalı.
- Bunun yanı sıra, göbekte oluşabilecek herhangi bir akıntı ya da kötü koku durumunda da hiç vakit kaybetmeden doktorla temas kurulmalı. Özellikle göbekte oluşabilecek bir enfeksiyonun  kötü sonuçları olabileceğini unutmayın.

Yukarıdaki tavsiyelerden de görülebileceği üzere, bebek bakımının bir numaralı şartı hijyen. Annenin bebek hijyenini sağlamasında kullanabileceği yardımcı bebek ürünleri de bulunuyor. İçeriğinde hiçbir kimyasal madde barındırmayan yenidoğan ıslak havlu, bitki özlü pişik kremi, pişik ve tahrişi önleyen pudra, yumuşak dokusuyla hassas ciltlere uygun bebek banyo süngeri gibi ürünler sayesinde anne bebeğinin temizliğini daha rahat ve kolay bir biçimde, gönül rahatlığıyla gerçekleştirebiliyor.

Daha Fazla Kaynak