Bebek Bakımı

Burun Aspiratörü Kullanmak Sağlıklı mı ?

Bebek, tamamen anneye bağımlı bir şekilde dünyaya gelir. Belli bir düzeyde gelişimini tamamlayana kadar bebekler, en temel fiziki ihtiyaçlarını dahi tek başlarına gideremezler. Bu bakımdan, bebek bakımında en büyük sorumluluk annelere düşmektedir. Anne, beslenmesinden kişisel temizliğine kadar bebeğinin tüm ihtiyaçlarını karşılar. 

Burun tıkanıklığı birçok soruna sebep olabilir

Bebekler burunlarını temizleyemedikleri için sıklıkla burun tıkanıklığı yaşayabilirler. Solunum yollarının tıkanması ise bebekte önemli rahatsızlıklara neden olabilir. Burnu tıkalı bir bebek;

- nefes almakta zorlanır ve huzursuz olur,
- zor nefes aldığı için uyku düzeni bozulur,
- düzgün nefes alamadığı ve yeterli uyku uyuyamadığı için yaşam kalitesi bozulur.

Yukarıdaki sebepler göz önüne alındığında, bebeklerde burun tıkanıklığı hafife alınmaması gereken bir sorundur. Burun tıkanıklığı için anneler serum fizyolojik denilen doğal sıvıları bebeğin burnuna damlatabilirler. Ancak, burun çok tıkalı ise bu yöntem çok fazla işe yaramayacaktır. Böyle durumlarda bebekler için burun temizleyicisi kullanılabilir. Özel olarak dizayn edilen bebek burun temizleyicisi sayesinde, bebeğin burnunu kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Burun aspiratörü olarak da adlandırılan burun temizleyicisi, bebeğin burnunda biriken fazla mukusun alınarak, solunum yollarının açılmasını sağlar. Böylece bebek, zorlanmadan ve rahat bir şekilde burnundan soluk alıp verebilecektir.

İdeal burun aspiratörleri silikondan üretilmekte olup, yumuşak dokusu sayesinde bebeğin hassas burnuna kesinlikle zarar vermez, burun deliklerinin tahriş olmasını engeller. Ayrıca, bebeğin anatomisine uygun tasarımı sayesinde burun aspiratörünün kullanımı oldukça basittir.

Bebeğin hayat kalitesini artırmak için burnunu temiz tutun

Burun aspiratörü kullanımının, bebeğin sağlığına yönelik olarak tespit edilen hiçbir zararı ya da yan etkisi yoktur. Buna karşın, her bebek ürününde olduğu gibi burun aspiratörünün de tavsiye edilen şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle, bebeğiniz uyumadan önce burun aspiratörü vasıtasıyla burnu temizlenerek, rahatça uyuması sağlanabilir. Bununla birlikte, sabah uykudan uyanan bebeklerde de burun tıkanıklığı görülebilmektedir. Bebeğiniz uyandıktan sonra kişisel temizliğini yaparken, burun aspiratörü kullanarak burnunu da temizleyebilirsiniz. Bu sayede, bebeğiniz rahatça nefes alabilecek, huzursuzluğu azalacak, uykusu düzene girecek, solunum yolu nedenli hastalıklara karşı direnci güçlenecektir. Kısacası hayat kalitesinde önemli bir artış sağlanabilecektir.

Diğer bir deyişle, doğru ve steril bir şekilde kullanılan bebek burun temizleyicisinin hiçbir yan etkisi olmamakla birlikte, bebeğin sağlığı üzerinde olumlu katkısı bulunmaktadır. 

Daha Fazla Kaynak