Bebek Bakımı

Bebeklerin Uyumama Sorunu Neden Kaynaklanır ?

Bebeğin gelişim süresince ihtiyaçları farklılık gösteriyor. Bu ihtiyaç listesinin başlarında yer alan uyku konusunda da bebeğin uyku düzeni, gelişimine göre sürekli değişiyor. Yenidoğan bebek sürekli beslenme ihtiyacından ötürü her iki saatte bir uyanıyor, beslenme haricindeki vakitlerinde de sürekli uyuyabiliyor. Bu düzen bebeğin beslenme düzenine paralel bir biçimde değişiyor. Önemli olan, bebeğin yaşına uygun bir biçimde bir uyku düzenine sahip olması.

Buna karşın, bebeklerde uykusuzluk birçok annenin korkulu rüyası. Uyumayan bebek hem kendine hem de anneye rahatsızlıklar çıkarabiliyor. Peki, bebeklerde uyku sorununa karşı anne ne yapabilir?

Bebeğin Uyumamasının Arkasında Farklı Sebepler Bulunabilir

Öncelikle annenin, bebeğinin neden uyumadığını tespit etmesi, uykusuzluğun arkasındaki sebepleri belirlemesi gerekiyor. Bebeğin uyumamasının arkasında çok farklı nedenler yatabiliyor.

- Özellikle yenidoğan bebekte gaz sorunu uykusuzluğa yol açabiliyor. Bu tür durumlarda anne gaz oluşumunu önleyen antikolik biberon kullanabilir. Annelere özel olarak gaz oluşumunu önlemek için üretilen polipropilen malzemeden üretilen biberonları tavsiye ediyoruz.
- Bebek, burun tıkanıklığı gibi bazı fizyolojik sebeplerden ötürü uyuyamıyor olabilir. Silikon burun aspiratörü kullanan anneler, bebeklerinin burnu temiz, uykusunun deliksiz olmasını sağlayabiliyor.
- Diş çıkartma da bebeğin uyku düzenini bozan önemli bir faktör. Bebeğin diş çıkarma dönemlerinde kullanılabilecek diş halkaları bebeğin diş etlerine ve damağına masaj yaparak rahatlamasını ve akabinde de uyumasını sağlayabiliyorlar. Silikon diş halkaları ile sulu diş halkaları anneler arasında en çok tercih edilen modeller olarak öne çıkıyor.
- Bazı bebekler dış etkilere aşırı duyarlı olabiliyor. Anne bebeğinin hassasiyetlerini keşfederek bebeğine ışıksız, gürültüsüz ortamlar oluşturarak uyumasına yardımcı olabiliyor.
- Anne sütünün kesildiği dönemlerde de bebek uyku sorunu yaşayabiliyor. Fazla anne sütü saklanarak, bebeğin kademeli şekilde sütten kesilmesi ve böylece uyku sorunu yaşamaması sağlanabilir. Bunun için annelere ihtiyaçlarına göre manuel ya da elektrikli süt sağma makinelerini öneriyoruz.

Sonuç olarak bebeğin fiziki ve psikolojik durumu, ortam, annenin yaklaşımı gibi birçok etken bebeğin uykusunu doğrudan etkileyebiliyor. Annenin, bebeğinin ihtiyaç ve hassasiyetlerini çok iyi bir şekilde gözlemleyerek bebeğine en uygun ortamı sağlaması ve uyku düzeninin oturmasında yardımcı olması gerekiyor.

Daha Fazla Kaynak