Bebek Bakımı

Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman Kesilmelidir ?

Bebek, her bakımdan annesine muhtaç bir şekilde dünyaya gelir. Belirli bir yaşa ulaşana kadar, onun her ihtiyacından artık anne sorumludur. Her yaşın kendine göre avantajları ve zorlukları olmasına rağmen, takdir edersiniz ki bir anne için en meşakkatli dönem yavrusunun bebeklik dönemidir. Özellikle, yenidoğan bebek bakımı dikkat ve fedakarlık ister. Uykusuz gecelerden gaz nöbetlerine, pişik derdinden her gün yeni bir huyunun keşfedilmesine kadar zorlu bir dönem anneleri beklemektedir. Henüz çoğu kasına hakim olamayan bebeğin en temel ihtiyaçları dahi anne tarafından giderilir. Bu ihtiyaçlardan biri de tırnak temizliğidir. Bebeğin kendi yüzüne ve annesinin cildine zarar vermemesi için tırnaklarının düzenli bir biçimde kesilmesi gerekmektedir.

Bebek tırnak makası hangi özellikleri taşımalı?

Özellikle bir bebek söz konusu ise tırnak kesmek oldukça zor bir iş halini alabilir. Ancak, bunun için üretilmiş özel bebek tırnak makası mevcuttur. Bu tür makaslarla bebeğinizin tırnağını kolayca kesebilirsiniz. Bebek tırnak makasları özel boyutlarda, oldukça küçük olarak üretilir. Ağız yapısı kavisli olup, yuvarlatılmış kenarları sayesinde bebeğinizin tırnağını zorlanmadan kesmenize yardımcı olur. Klasik modellerin yanı sıra saplı tırnak makaslarını da tercih edebilirsiniz. Bu tür bebek tırnak makasları, tutması kolay ve elde kaymayan gövdesiyle öne çıkmaktadır. Bebek tırnak makasları, genel olarak paslanmaz çelikten üretilmiş olup, temizlenmeleri oldukça pratiktir.

Doğru tırnak makasını bulmak kadar bebeğin tırnaklarını doğru şekilde kesmek de önemlidir. Bebekler hızlı gelişim gösterdikleri için tırnakları çok çabuk uzayacaktır. Bu sebeple, bebeğin tırnaklarının sıklıkla kesilmesi gerekecektir. Bebeğinizin tırnaklarını en rahat, uyuduğu esnada kesebilirsiniz. Uyku sırasında, bebek sürekli hareket halinde olmayacak ve bu durum işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bunun dışında, banyonun hemen ardından bebeğinizin tırnaklarının kesebilirsiniz. Su, bebeğin tırnaklarını yumuşatacak ve kesimini kolaylaştıracaktır.

Bebeğin el tırnakları çıkış şekline ve kavisine uygun şekilde, ayak tırnakları ise düz biçimde kesilmelidir. Derin kesilecek tırnak, bebeğinizin canını yakacak ve bir hayli rahatsız olmasına sebebiyet verecektir.

Hassasiyet isteyen ve haftada bir kez yapmanız gereken tırnak kesim işlemi için bebek tırnak makası kullanmayı ihmal etmeyin. Bu seçim, hem işinizi kolaylaştıracak hem de bebeğinizin canı yanmadan bir ihtiyacının giderilmesini sağlayacaktır.

Daha Fazla Kaynak