Bebek Bakımı

Bebeklerin Hijyen ve Temizliğinde Kullanılması Gereken Malzemeler Nasıl Olmalıdır?

Bebek bakımı bebeğin doğumuyla başlayan bir süreç. Annenin bebek hijyenine azami dikkat etmesi gerekiyor. Bu süreç, sadece bebeğin beden temizliğini değil, kullandığı ürünlerin bakım ve sterilizasyonunu da kapsıyor. Böylesine kapsamlı ve uzun soluklu bir işte annelerin işine yarayacak birçok bebek ürünü bulunuyor. 

Alkol ve Parfüm İçermeyen Islak Mendilleri Tercih Edin

Islak mendiller, bebek temizliğinde oldukça sık kullanılan ürünler. İhtiyaca göre çok farklı çeşitleri bulunan ıslak mendil ve havlular, birçok zor durumda annelerin adeta imdadına koşabiliyorlar. Annelere özellikle içinde kimyasal katkı maddesi içermeyen, bebeğin hassas tenine uyumlu ve yumuşak yapıda, parfüm, alkol Paraben içermeyen ıslak havluları tercih etmelerini öneriyoruz. Bu tür ıslak mendil ve havlular bebeğin altı değiştirilirken kullanılabileceği gibi, bebeğin elleri ve ayaklarının temizlenmesinde de oldukça işe yarayabiliyor. Yenidoğanlar için %100 pamuk kumaştan üretilen pamuklu mendilleri içme suyu  ile ıslatarak da bebeğin temizliği yapılabilir.

Tırnak Bakımını Unutmayın

Bebek hijyeninin bir diğer önemli konusu tırnak bakımı. Bebeğin tırnaklarının, hem kendine zarar vermemesi hem de temiz kalması açısından düzenli olarak kesilmeleri gerekiyor. Bu iş için özel olarak tasarlanan bebek tırnak makasları mevcut. Kavisli ağzı ve yuvarlatılmış kenarlarıyla güvenli bir kullanım sunan bebek tırnak makaslarının, elde kaymasını önleyen tırtıklı yapıya sahip modelleri de bulunuyor.

Bebeğinizin Saç Derisini Havalandırın, Konak Derdine Veda Edin

Bebeğin saçlarının da düzenli olarak temizlenmesi ve düzetilmesi gerekiyor. Özellikle yenidoğan bebeklerde konak oluşumunun önüne geçmek için kafa derisinin devamlı surette havalandırılması önemli. Bunu sağlamak için özel olarak üretilmiş bebek saç fırçaları bulunuyor. Yuvarlatılmış uçlara sahip bu tür saç fırçaları bebeğin hassas cildine zarar vermiyor, kafa derisine masaj yapıyor. Annelere, kullanım kolaylığı açısından hafif ve sapı geniş bebek taraklarını tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

Bebeğin Düzenli Yıkanması Şart

Göbeği düştükten sonra bebeği düzenli bir şekilde yıkamak gerekiyor. Mevsime, evin sıcaklığına göre yıkama aralıklarını ve saatlerini düzenleyecek anne, bebeği için özel üretilen bebek banyo süngerlerini kullanarak işini bir hayli kolaylaştırabiliyor. Bebeğin hassas teni için üretilen bu süngerler kolay temizleniyor, hızlı kuruyor.

Kısacası, bebeğin hijyen ve temizliğini sağlamaya yardımcı birçok bebek ürünü mevcut. Anne, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak işine en çok yarayan ürünleri tercih edebiliyor.

Daha Fazla Kaynak