Bebek Bakımı

Bebeklerin Bulunduğu Odalarda İdeal Sıcaklık Ne Olmalıdır ?

Bebek bakımı ilgi ve dikkat isteyen bir iş. Bu nedenle, doğumla birlikte anneyi yoğun bir mesai bekliyor. Yavrusunun tüm ihtiyaçlarından sorumlu olan annenin, aynı zamanda ona en uygun ortamı da sunması gerekiyor. Öyle ki bulunduğu odanın sıcaklığından nem durumuna kadar birçok etken bebeğin gelişimini doğrudan etkiliyor. Örneğin, oda sıcaklığının idealin altında ya da üstünde olmasının bebek üzerinde farklı etkileri olabiliyor. 

Oda Sıcaklığı Neden Önemli? 

Bebeğin odası normalden sıcak olursa;

- oda içerisindeki nem oranı azalır, odanın havası kurur,
- kuru ve sıcak hava soluyan bebeğin solunum yolları etkilenir,
- burun tıkanıklığı gibi sıkıntılar yaşayan bebeğin uyku düzeni bozulur,
- bebek sıcaktan dolayı devamlı uyuma ihtiyacı hisseder, bebeğin beslenme başta olmak üzere günlük rutini aksar,
- bebek terler ve hasta olma ihtimali artar.
Tam tersi durumda, bebeğin oda sıcaklığı normalin altında olursa;

- soğuk bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler,
- bebek üşüyebilir ve uyku, yeme içme düzenleri bozulur,
- bebeği normalden fazla giydirilirse terler ve hasta olma ihtimali yükselir.

Yukarıda da görüldüğü üzere bebeğin bulunduğu ortamın ideal sıcaklıkta olması önemli. Peki, söz konusu ideal sıcaklık değeri ne olmalı?

Bebek İçin İdeal Sıcaklık Kaç Derecedir?

Bir bebeğin bulunduğu odanın ideal sıcaklık değeri 20 ila 24 derece arasında değişiyor. Yenidoğan bebekler için bu aralık 22-24 derece olurken, 6 aydan sonra ideal sıcaklık 20-21 derece seviyesine iniyor. Gün içerisindeki bu sıcaklıkların geceleri 1 derece daha düşük olması ise ideal kabul ediliyor.

Odanın ısı ve sıcaklık değerlerini ölçmeniz ve sürekli gözlemleyebilmeniz için özel olarak üretilmiş termometreler bulunuyor. Klasik ısı ölçerler gibi içerisinde cıva bulundurmayan oda termometresi oda için özel tasarımı ve sağlıklı yapısıyla dikkat çekiyor. Ayrıca hassas ölçüm sistemi sayesinde oda termometresi bebeğiniz için ideal sıcaklığı bulmanıza da yardımcı oluyor. Bu sayede, anne karnında ideal bir sıcaklık derecesinde gelişimini sürdüren bebeğiniz, ona sunduğunuz yuvasında da doğru bir sıcaklıkta büyümeyi mutlu ve huzurlu bir biçimde sürdürüyor. Siz de çok küçük bir araştırmayla evinizin odalarının sıcaklık derecesini sürekli olarak takip edebileceğiniz uygun bir oda termometresini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak