Bebek Bakımı

Bebeklerin Ateşini Ölçmek İçin Hangi Termometreler Kullanılmalı ?

Gelişen teknoloji birçok konuda günlük işlerimizi kolaylaştırırken, bu durumun anneleri etkilememesi düşünülemez. Bebeğin bakım ve ihtiyaçlarına göre özel olarak dizayn edilen bebek ürünleri sayesinde, anneler artık çoğu işini eskiye nazaran çok daha kolay halledebiliyorlar. Bu kolaylıklardan biri de bebeklerde ateş ölçümü konusunda yaşanıyor. Farklı termometre modelleri annenin bebeğinin ateşini kolay ve doğru bir biçimde ölçmesini sağlıyorlar. Hangi termometrenin size uygun olduğunu, ihtiyaçlarınıza göre rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Hızlı ve Doğru Ölçüm için Dijital Termometre

En çok tercih edilen modellerden biri dijital termometredir. Üzerinde bulunan dijital ekran sayesinde kullanımı oldukça kolay olan bu modelle hızlı ve doğru ölçüm yapabiliyor. Otomatik kapanan yapısı pil tüketimini düşürürken, hafızası sayesinde önceki ölçümlere de kolaylıkla ulaşılabiliyor. Bunun yanı sıra dayanıklı yapısı ve güvenli ucu sayesinde çocuklar için herhangi bir tehlike taşımıyor.

Teknolojinin Geldiği Son Nokta: Temassız Ateş Ölçer

Bir diğer popüler ürün ise temassız ateş ölçer. Bu ürün, bebeğin tenine herhangi bir temas kurmadan, 3 ila 5 cm arasında bir uzaklıktan vücut sıcaklığının kolaylıkla ölçülmesini sağlıyor. Böylece, bebeğin huysuzlandığı dönemlerde bile kolaylıkla ateşini ölçmek mümkün olabiliyor. Gelişmiş teknolojisi sayesinde temassız ateş ölçerin yanılma payı ise neredeyse yok. Bunun yanı sıra;

- vücut ısısı 38 dereceyi geçtiğinde sesli uyarıda bulunma,
- ölçülen son 32 vücut sıcaklığı değerini hafızasında saklama,
- gelişmiş LCD ekranı,
- vücut ısısının yanı sıra biberon ve oda sıcaklığının ölçme,gibi sağladığı avantajlar sayesinde temassız ateş ölçer anneler arasında giderek yaygınlaşıyor.

Bu ürünlerin yanı sıra kulaktan ateş ölçer, civalı termometreler de bebeklerin vücut ısılarının belirlenmesi için kullanılabilmektedir. Fakat civalı termometreler kırılma riskine karşı içindeki sıvının dışarıya çıkma sorununa karşı sağlık açısından  tavsiye  edilmemektedir. 

Tercihiniz ne olursa olsun en önemli nokta bebeğinizin ateşini doğru şekilde tespit etmek olmalı. Bu sayede, bebeğinizin ateşi kritik seviyenin altında ise ateş düşürmek için önceden doktorunuzun önermiş olduğu ateş düşürücü şurubu kullanabilirsiniz. Ancak unutmayın, bebeklerde ateş düşürme sabır ve dikkat isteyen bir süreçtir. Öyle ki bebekte ateş inatçı olabiliyor. Bebeğin, sürekli gözlemlenmesi, ateşinin kontrol altında tutulması gerekiyor. Aldığınız tüm önlemlere karşın bebeğin ateşi düşmüyor ise vakit kaybetmeden doktorunuzla mutlaka irtibat kurmanızı öneriyoruz.

Daha Fazla Kaynak