Bebek Bakımı

Bebeklerde Kulak Çubuğu Nasıl Kullanılmalı ?

Kulak temizliği yetişkin insanlarda ne kadar fazla önemseniyorsa, bebeklerde iki katı daha üzeri önem gerektirir. Çünkü bebeğin hassas dokusu ve mikroba karşı çabuk tepki göstermesi, ileri dönemlerde büyük hastalıkları meydana çıkaracaktır. Bu hastalıkların oluşumların temel noktalarından biri de kulaklardır. Kulak temizliği düzenli bir şekilde yapılmadığı müddetçe, çeşitli iltihaplanmalar meydana gelebilir. İşte bu yüzden bebek kulaklarının temizliği için kulak çubuğu kullanımını tercih etmelisiniz. Tabii bu kullanım esnasında tercih ettiğiniz kulak çubuğunun özelliklerini de göz önünde bulundurmanız şart. Az önce de üzerinde durduğumuz üzere bebeklerin cildi her zaman hassas bir yapıdadır. Bu sebepten seçimleriniz titiz bir şekilde gerçekleşmelidir.

Kulak Çubukları Nasıl Olmalı?

Bebekler için kullanacağınız kulak çubukları, onların kulak içlerine zarar vermeyecek yapıda olmalı. Yani %100 pamuktan yapılmış olmalı. Pamuk her zaman çok daha sağlıklı ve pratik bir kulak temizliği sağlar. Üstelik kulak içinde biriken kir ve mikropları da en ince ayrıntısına kadar temizlemeyi başarır. Hijyenik bir şekilde paketlenmiş olan bu ürünler, bebek kulak temizliği için önem taşır. Bunun yanı sıra annelerin bebeklerinin temizliği esnasında nasıl davranması gerektiğini de iyi bilmesi gerekir. Çünkü en az ürün kadar onların dikkatli tutumları da sorunsuz bir sonuç elde edilmesini sağlamış olacak.

Bebek Kulakları Nasıl Temizlenmeli?

Bebekler kulak çubuğu kullanımı olabildiğince özen gerektirir. Bir kere kulağın tamamen iç kısmına bu çubuğu sokmanıza gerek yok. Bunun yerine yavaş hareketlerle yüzeysel bir temizlik yapmanız yeterli olacak. Özel formundan dolayı güvenilir yapıda olan kulak çubuklarını küçük dokunuşlarla bebeğinizin kulağında kullanın. Her kullanımında da kulak içlerinin nemli olmamasına özen gösterin.

Son olarak her kulak çubuğunun sadece bir kere kullanılması gerektiğini de asla unutmamalısınız. Aynı çubuğu öteki kulakta denemeniz bile büyük sıkıntılar oluşturabilir. Zira burada önemli olan şey, kulak temizliği aşamalarında titiz sonuçlar elde etmek. 

Daha Fazla Kaynak