Bebek Bakımı

Bebeklerde Islak Mendil Kullanmak Sağlıklı mıdır ?

Son yıllarda hayatımıza giren ıslak mendil, pratik olması nedeniyle gündelik yaşantımızda çok fazla kullandığımız ürünlerden biri olmuştur. Kolay kullanımından ötürü anneler, bebeklerinin kişisel temizliğinde de ıslak mendillerden faydalanmaktadırlar. Ancak, bu tür mendiller ne kadar sağlıklıdır? Anne, bebeği için ıslak mendil kullanacaksa nelere dikkat etmelidir?

Islak mendil alırken nelere dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğiniz için seçtiğiniz her ürünün özel olmasına dikkat etmektesiniz. Bebeğinizin vücut temizliğinde kullandığınız ıslak mendilin de en iyisi ve sağlıklı olmasını mutlaka istersiniz. Bu bağlamda, ıslak mendil seçiminizde aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz. 

- Islak mendilin yüzde 100 pamuktan üretildiğine dikkat edin. Doğal bir ürün olan pamuk, bebeğinizin hassas cildine uyum sağlayacaktır. Böylece ıslak mendil, pamuksu dokusu sayesinde bebeğinizin cildinin tahriş olmasını da engelleyecektir.
- İçeriğinde alkol, paraben ve BPA benzeri kimyasal maddelerin bulunmadığı ve sadece su ile ıslatılmış ıslak mendilleri tercih etmelisiniz. Bu tür kimyasallar bebeğinizin sağlığına ciddi tehdit oluşturacak kapasiteye sahiptirler.
- Steril ürünler tercih edin. Bu sayede ıslak mendil, hijyenik ve sağlıklı bir temizlik sunacaktır.
- Kullanımı pratik ıslak mendil seçmeye çalışın. Bir yandan bebeğinizle ilgilenirken, bir taraftan da kutu içerisinden ıslak mendil almaya çabalayacağınız ürünlerden uzak durun. Kapağı kullanım kolaylığı sağlayan, kapatıldığında da hava almayarak mendillerin kurumasını engelleyen sistemlere sahip ıslak mendilleri tercih edebilirsiniz.

Yeni doğan bebeklere özel: Yenidoğan ıslak mendili

Buna ek olarak, bebeklerin ihtiyaçlarına göre özel üretilen ıslak mendil çeşitleri de bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok tercih edileni ise yenidoğan ıslak mendilidir. Yenidoğan bir bebeğin hassasiyetleri göz önüne alınarak tasarlanan bu ürünü anneler, gönül rahatlığıyla bebeklerinin temizliğinde kullanabilirler. Islak yapısı dolayısıyla daha kolay bir temizlik imkanı sunan ıslak mendilleri kullanarak, bebeğinizin kişisel bakımını rahatça yapabilirsiniz. Buna ek olarak, ev dışında da ıslak mendil kullanmak sizlere büyük avantajlar sağlayacak ve ıslak mendiller bebek bakım çantanızın vazgeçilmez bir parçası haline gelecektir.

Genel kullanım için üretilen ıslak mendilleri kesinlikle bebeğinizde kullanmayınız. İçeriğinden emin olamayacağınız bu tür ürünler, bebeğinizde başta pişik ve ciltte tahriş olmak üzere birçok istenmeyen soruna sebep olabilir. Bu bakımdan, bebeklerin ihtiyaçları gözlemlenerek, onların hassas tenlerine en uygun bileşenlerle tasarlanan ve steril bir şekilde üretilerek tüketiciye sunulan bebek ıslak mendillerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.  

Daha Fazla Kaynak