Bebek Bakımı

Bebeklerde Derece Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde ateş, annelerin en çok karşılaştığı sorunlardan biridir. Bebeğiniz birçok farklı sebepten ötürü ateşlenebilir. Bu bağlamda, annelerin bebeklerinin vücut ısılarını sürekli olarak takip etmeleri önem taşımaktadır. Dudaklarınız ya da elinizin tersiyle bebeğinizin alnına veya ensesine dokunarak ateşi olup olmadığını hızlı ve pratik bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bebeğinizin ateşi olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir termometre ile ölçüm yapmanız gerekmektedir. 

Cıvalı cam termometre ve dijital termometre olmak üzere iki farklı ateş ölçer bulunmaktadır. Dijital termometreler ise kendi içinde temaslı ve temassız ateş ölçerler olarak ikiye ayrılmaktadır. Cam termometreler daha basit bir mekanizmaya sahip olup, cıvanın sıcaklığa tepki vermesi prensibiyle çalışır. En doğru ölçümlerin bu tür ateş ölçerlerle yapıldığı kabul edilse de bekleme süresi, kullanım zorluğu ve dijital termometrelerin hata oranlarının azalması gibi etkenler göz önüne alındığında, cıvalı cam termometreler çok fazla tercih edilmemektedir.

Bu çerçevede, bebeğinizin ateşini kontrol etmek için dijital bir termometre kullanabilirsiniz. Bu tür termometreler güvenli ve hızlı ölçüm yapar, hata payları + - 0.1 C derece arasındadır. Hafıza göstergesi sayesinde yüksek ateş dönemlerinde bebeğin ateşinin seyrini takip etmek daha kolaydır. Alarmı ile ateş ölçeri ne kadar tutmanız gerektiğini düşünmenize de gerek kalmaz. Otomatik kapanma ve kırılmaya dayanıklı özellikleri sayesinde güvenlidirler.

Bebeğin vücut ısısını en doğru yansıtan bölümleri rektal bölge (popo), koltuk altı, kulak ve ağızdır. Bu bakımdan, ateş ölçeri bu bölgelerden biri üzerinde kullanarak ölçüm yapmak, en sağlıklı sonucu verecektir. Bebekler, sürekli hareket halinde olduklarından ve kaslarına henüz söz geçiremediklerinden ateş ölçümü için kulak ve ağız bölgelerini kullanmak anneleri zorlamaktadır. Bebekler için, rektal ya da koltuk altından ateş ölçümü en uygun yöntemdir. Bununla birlikte, kulak içinden hızlı bir şekilde vücut sıcaklığı ölçmeyi sağlayan timpanik ve kızıl ötesi, temassız işitme kanalı termometreleri de mevcuttur.

Bebeklerde ateş düşürme, havale gibi riskleri ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir. Bu yüzden, tüm annelere evlerinde ya da bebek çantalarında, ihtiyaç duydukları her an kolaylıkla erişebilecekleri bir termometre bulundurmalarının tavsiye ediyoruz. Bu tür küçük aparatların, sizlere çok büyük faydalar sağlayabileceğini unutmayın. 

Daha Fazla Kaynak