Bebek Bakımı

Bebeklerde Banyo Süngeri Nasıl Kullanılır ?

Bebeklerin, sahip oldukları o mis kokularına rağmen, ciltlerinin sağlıklı kalması için düzenli olarak yıkanmaları gerekmektedir. Peki, anneler kucaklarına almaya dahi kıyamadıkları bebeklerini hangi malzemelerle ve nasıl yıkamalıdırlar? Birkaç önemli püf noktaya dikkat eden anneler, bebek banyosunun aslında korkulacak bir süreç değil, aksine bir hayli eğlenceli bir tecrübe olacağını kolaylıkla göreceklerdir. Banyonun ve suyun sıcaklığından bebeği yıkarken kullanılan malzemelere, bebek şampuanından havluya kadar tüm şartların ve ürünlerin bebeğin narin yapısına ve sağlığına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bu bağlamda, bebek gereçleri arasında yer alan banyo setleri, bebeğini yıkamak isteyen annenin işini bir hayli kolaylaştıracaktır.

İdeal Banyo Süngerinin Özellikleri Nelerdir?

Banyo süngeri, söz konusu banyo gereçleri arasında yer alan ve sıkça kullanacağınız önemli bir üründür. Banyo süngeri alırken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi bebeğinizin sağlığı ve rahatı açısından önemlidir:

- Kimyasal madde içermemelidir,
- Bebeğin hassas cildine uyumlu, yumuşak bir dokuya sahip olmalıdır,
- Süngerin üzerinde geniş gözenekler bulunmalı, böylece bolca su emebilmelidir,
- Hızlı durulanmalı ve kolay kurulanmalıdır,
- Sıcaklık farklarından ötürü yapısı kolaylıkla bozulmamalıdır.

Bu özelliklere sahip üretilen banyo süngerlerinin yanı sıra, doğal olarak sunulan deniz süngeri de benzer ihtiyaçları karşılaması sebebiyle anneler tarafından tercih edilmektedir. 

Banyo Süngeri Kullanımının Püf Noktaları

İdeal banyo süngerini bulmak kadar, banyo esnasında bu süngerin kullanım şekli de bebeğin rahatı için oldukça önemlidir. Bebeğin cildi banyo süngeri ile temizlerken, nazikçe ve küçük, yuvarlak hareketlerle teni ovulmalıdır. Süngerin doğal yüzeyi bebeği rahatsız etmeyecek, aksine onun banyo keyfini artıracaktır. Banyo işlemi bittikten sonra, eğer bebeğin yıkanması aşamasında doğal sabun ya da bebek şampuanı benzeri bir temizlik maddesi kullanıldıysa, banyo süngerinin bu ürünlerden iyice arınacak şekilde durulanmasına dikkat edilmelidir. Ardından, süngerin kuruması sağlanmalıdır. Böylece, banyo süngeri daha uzun ömürlü olacaktır. 

Bebeğinizin eve geldiği ilk günden itibaren sık sık banyo yapması gerektiğini göz önünde bulundurarak, onun hijyenini sağlayacak en doğru ürünleri araştırmalı ve tercih etmelisiniz. Böylece, hem bebeğin banyosu zevkli bir tecrübeye dönüşecek, hem bebeğin temizliği en doğru şekilde gerçekleşecektir. 

Daha Fazla Kaynak