Bebeğe Dair Herşey

Yeni Doğan Bebek Nasıl Tutulur?

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk başta nasıl tutacağım, tutarken bebeğime zarar verir miyim? Endişesi hem annelerde hem de babalarda oluyor. Birkaç noktaya dikkat ederseniz bu çok kolay olacak. 

Adım 1: Ellerinizi yıkayın

Bebeğinizi almadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun. Bebeğin bağışıklık sistemi hala gelişmektedir, böylece taşıdığınız mikroplar onları hasta edebilir. Sabunla ve ılık suyla iyice yıkarken, limon kolonyasını da küçük çocuğunuzu kucaklamak isteyen misafirler için düşünün. Bebeğinizi tutmadan önce ellerinizi temizleyin.

2. Adım: Rahatlayın

Fiziksel olarak rahat hissetmekle kalmayıp, aynı zamanda da kendinizi güvende hissetmek istersiniz. İlk başta biraz heyecanlanmış hissetmek sorun değil. Zaman ver ve nefes almayı unutma!

3. Adım: Destek sağlayın

Yeni doğan bebekleri tutarken, her zaman baş ve boyun desteği için elinizin bebeğin başı ve boynunda olması çok önemlidir. Sonuçta, bebeğin başı, doğumda vücudunun en ağır kısmıdır. Başının üstünde yumuşak noktalar olan bebeğin fontanellerine özellikle dikkat edin.

Yeni doğanlar başlarını kendi başlarına desteklemek için kritik boyun kas kontrolünden yoksundurlar. Bebekler 4. aylarından itibaren baş boyun kontrolünü öğrenmeye başlayacaktır.

4. Adım: Konumunuzu seçin

Bebeğinizi kaldırmaya gittiğinizde bir elinizi başının altına, diğer elinizi de belinin altına koyun ve bedenini göğüs seviyenize yükseltin.

Onları tutarken bebeğin ruh halini dikkate alın. Eğer telaşlı veya ağlıyorlarsa, daha rahat edip etmediğini görmek için başka bir pozisyon deneyebilirsiniz. Ayrıca hafif ve yavaş sallanmayı deneyebilirsiniz. Bebeğin başının her zaman nefes alması için dışarı çıkması gerektiğini unutmayın.

Daha fazla ipucu

  • Bebeği tutarken cildine temas etmeyi deneyin. Bu bebeğinizi sıcak tutmak için harika bir yoldur. Bebeği bebek bezlerine kıvırıp çıplak göğsünüze yerleştirebilir ve bir battaniyeyle örtebilirsiniz.
  • Bebeği tutmak konusunda gergin hissediyorsanız, oturmuş bir pozisyon seçin. Oturmak, çocuklar ve yaşlılar gibi bebeğin kilosunu destekleyecek güce sahip olmayan herkes için iyi bir fikirdir.
  • Eller serbest tutmak için slinger tarzı bir bebek taşıyıcı kullanın. Taşıyıcının ambalajındaki tüm talimatları izleyin.
  • Bebeği uzun süre tutarken veya emzirmeye yardımcı bir bebek destek yastığı kullanın.
  • Bebeği tutarken bir şeyler pişirmekten ve taşımaktan uzak durun. Bıçaklar, alevler ve aşırı ısınma tehlikelidir ve kaza ile yaralanmalara neden olabilir. Size yakın olan şeylerle çalışanlardan uzak durun.
  • Ek güvenlik için merdivenlerden yukarı çıkarken bebeğinizi iki elinizle tutun.
  • Bebeğiniz kucağınızdayken aşırı hareketlerden uzak durun. Şiddetli şekilde sallamak veya hareket etmek beyninde kanamaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Bu ipuçlarını akılda tutarsanız, bebeğinizi tutmak için doğru ya da yanlış bir yol yoktur. Küçük olsalar da yeni doğanlar düşündüğünüzden daha az hassastır. Anahtar, küçük olanın hassas başını ve boynunu rahatlatıp desteklemektir. Bebeğinizi tutmak ilk bakışta komik veya korkutucu olsa bile, uygulama ile kısa sürede ikinci doğa haline gelir.

Daha Fazla Kaynak