Bebeğe Dair Herşey

Bebeklerde Kilo Alımı ve Takibi

Bebeğiniz büyüdükçe, kilo alarak genel sağlık ve gelişimi hakkında bize bilgi verir. Bu nedenle bebeğiniz doğduktan sonra düzenli çocuk doktoruna muayenelere götürün. Bu muayenelerde bebeğin aylık kilo alımı ve boy takibi yapıldığı gibi aya özel yapmanız ve yapmamanız gerekenleri hekiminizle görüşürsünüz.

Bebeklerde Kilo Alımı ve Takibi

Persentil eğrileri

Bebekleri düzenli doktora götürdüğünüzde, doktorunuz aylık verileri persentil eğrisi denilen bir grafikte not alarak bebeğinizi takip eder. Bebek gelişiminde persentil eğrisi önemli bir yer tutmaktadır. Bu eğriye bakarak bebeklerin büyüme hızı yüzde olarak değerlendirir.

Örneğin bebeğiniz ağırlık için yüzde 25'lik bir yüzdede olabilir. Bu, aynı yaştaki bebeklerin yüzde 75'inin bebeğinizden daha fazla ve yüzde 25'inin daha az ağırlığında olduğu anlamına gelir. Düşük veya yüksek yüzdelikte olmak bebeğinizin tüm hayatı boyunca aşırı kilolu veya zayıf olacağı anlamına gelmez. Ayrıca bebeğinizle ilgili bir sorun olduğu anlamına da gelmez.

Bunun yerine, doktorlar bebeğinizin zaman içinde daha düşük bir yüzdeliğe düşüp düşmediğini izlemekle ilgilenir. Eğer aniden yeni bir yüzdeliğe atlarlarsa, bu onların bir büyüme zedelenmiş olabileceğini gösterir.

Daha Fazla Kaynak