4-5 Yaş

4 -5 Yaş Ruhsal ve Sosyal Gelişim

4. ve 5. yaşlar, okul öncesi dönemdir. Bu yıllar içinde çocuğunuz sizin ve eğer katılıyorsa oyun gruplarının da desteğiyle okula hazırlık yolunda önemli sosyal ve ruhsal gelişmeler yaşayacaktır. Bunları izlemek sizin için de heyecan verici ve keyifli olacaktır. Artık minik çocuğunuzun dış dünya ile ilişkisinin daha fazla olduğunu, arkadaşlar edindiğini göreceksiniz. Ve siz de giderek onun daha dışa dönük, sizden daha bağımsız hale gelmesini izleyecek, artık birkaç yıl önceki minik bebek olmadığını fark ederek mutluluk duyacaksınız. 

Bu yaşlar içinde çocuğunuz yeni şeyler yapmaya hevesli olacaktır. Anne ya da baba imiş gibi yapmayı sevecek ve sık sık sizi taklit edecektir. 5. yaşta giderek kendi başına oynamaktan çok, başka çocuklarla oynamayı sevmeye başlayacak ve diğer çocuklarla anlaşmayı, işbirliği yapmayı öğrenecektir.  

4. yaşta çocuğunuz henüz neyin gerçek neyin hayal olduğunu ayırt edemez. Ama 5. yaş içinde gerçekle hayali birbirinden ayırt etmeyi başaracaktır. 

Neler yapmayı sevdiğini ve neleri sevmediğini anlatabilmeye başlayacak, sevmediği şeyleri yapmamakta ısrar edebilecektir. Ve bazen sizinle çok uyumlu, sözünüzü dinleyen biri olurken bazı günler ise çok talepkar ve uyumsuz olabilecektir. 

5. yaş içinde çocuğunuz 10’dan daha fazla nesneyi sayabilecektir. En az 4 rengi doğru adlandırabilecektir. Zaman kavramı da artık çocuğunuz için daha anlaşılır hale gelecektir. “Yarın, sonra, dün” gibi kavramları anlamaya başlayacaktır. Evde ve gündelik hayatta kullanılan para, yiyecek, tabak, tencere, telefon gibi eşyaların da ne işe yaradıklarını bilmeye başlayacaktır. 

Çocuğunuz artık arkadaş edinmeye ve arkadaş tercih etmeye başlayacaktır. Ama 5. yaşta, önceki yaşlardan farklı olarak arkadaşları tarafından onaylanmak da isteyecektir. Bu, sosyalleşmesinde önemli bir adımdır çünkü başkaları tarafından beğenilmek ve onaylanmak istemektedir. Bu yaşta bazı arkadaşlarına benzemeye çalışması da mümkündür. Bu amaçla onları taklit edebilir, onlar gibi giyinmeye onlar gibi konuşmaya çalışabilir. Bunlar normal gelişim aşamalarıdır. 

Bu yaşlar içinde çocuğunuz artık kuralları daha fazla önemsemeye başlayacaktır. Dans etmeyi, şarkı söylemeyi, taklit yapmayı ve rol yapmayı da öğrenir ve severek uygular. Bağımsızlığını da biraz daha fazla elde edecek olan çocuğunuz kendi kendine komşuya gitmeye bile kalkabilir. Bu nedenle onunla güvenlik konusunda konuşmanız, yabancılara ve kendi başına hareket etmeye karşı korkutmadan ama kesin sınırlar koymanız doğru olur. 

4-5 yaşlarda çocuğunuz artık cinsellik konusunu da merak etmeye, kız ve erkeklerin farklarını sorgulamaya başlayacaktır. Onun merak ettiklerini basit ama doğru şekilde, sorduğu kadarıyla cevaplamaya çalışın. 

Siz de bu yıl içinde kişiliği ortaya çıkmakta olan çocuğunuzu daha iyi tanıyacak ve onun tutumuna göre birlikte doğru yolu bulmayı öğreneceksiniz. Sabırlı olmanız gerektiğini hiçbir zaman unutmayın. 

Daha Fazla Kaynak