4-5 Yaş

4 - 5 Yaş Fiziksel Gelişim

Bu yıl içinde yaklaşık olarak doğum boyunun 2 katına ulaşacaktır. Ancak bu bir kural değildir. Çocuğunuz kendi gelişim çizgisine uygun şekilde büyümeye devam ediyorsa bu normaldir, onu başka çocuklarla kıyaslamaktan kaçının. 

Bu yaşlar içinde çocuğunuzun büyük motor becerileri daha da ileri gelişmeler gösterecektir. Bu yıl içinde ip atlayabildiğine, kendi etrafında dönebildiğine, takla atmayı başardığına, kollarından bir bara asılı kalabildiğine tanık olacaksınız. Oyun parkındaki tırmanma aletlerinin bazılarına tırmanabilir, yerinde uzun süre zıplayabilir, ileriye doğru rahatça zıplayabilir, bedenini fazla kullanmadan sadece kollarıyla topu başının üzerinden ileriye atabilir. Yine bu yaş içinde topu sadece bileklerini kullanarak ileriye atabilecektir. Yine bu yıl içinde çocuğunuz topu yerde zıplatabilecek, tek ayak üzerinde zıplayarak ilerleyebilecek ve topu iki eliyle birden yakalayabilecektir. 

Bunlar dışında çocuğunuz küçük motor becerileri denen alanda da önemli gelişme kaydedecektir. Sağlam ve çok küplü kuleler yapmayı başaracak, bir ev ve en az 6 beden parçası içeren bir insan çizebilecek, kendi adını yazabilecek, hamurla çok anlamlı olmasa da kaba şekiller yapabilecektir. Çocuğunuz bu yaşlarda makası da daha düzgün kullanmayı başaracaktır. Mevcut çizgileri takip ederek bir kağıdı kesmeyi, düz bir çizgiyi kesebilmeyi başarır. Ayrıca basit şekilleri çizerek taklit etmeyi de başarabilecektir. 

Dişini fırçalamak, saçını taramak, ellerini yıkayıp kurulamak da çocuğunuzun bu yaş içinde kendi başına yapabileceği şeyler olacaktır. Desteklerseniz kendi kendine giyinip soyunabilecektir. Ancak ayakkabılarını bağlamasını daha ileri yaşlarda başarması daha büyük olasılıktır. Bu yıl içinde çocuğunuzun hangi elini kullandığı da (sağ mı sol mu) artık ortaya çıkacaktır. Eğer sol elini kullanıyorsa onu sağ eli kullanmak yönünde zorlamayın. 

Bu yaşta çocuğunuz bir öykünün bir kısmını hatırlayıp anlatabilecek kadar dile hakim olur. Uzun öyküler anlatabilir. Beşten daha fazla sözcük içeren cümleler kurabilir. Gelecek zaman kipinde cümleler kurabilir. Kendi adını ve adresini doğru olarak söyleyebilir.  

Büyüme gelişme takibi:

Çocuğunuzun büyüme ve gelişmesini persantil tablo ve eğrileriyle takip edebilirsiniz. 

Büyüme gelişmesi - persantil hesaplaması için tıklayınız. 

Daha Fazla Kaynak