Türkçe (TR) Map Icon

Hamilelik Döneminde Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?


Gebelikte vitamin, mineral ve enerji ihtiyacı artar. Dengeli ve düzenli beslenen tekil bir gebe genellikle artan ihtiyaca rağmen bu vitaminleri besinlerle yeterli miktarda alabilir. Bu nedenle besinlerle alınan vitamin ve minerallerin dışında sadece günlük folik asit ve anemisi olan gebelerde demir kullanımının yararlı ve gerekli olduğu düşünülmektedir.

Folik asit ihtiyacı günde 0,4 mg (400 mcg) yeterli iken bazı durumlarda bu ihtiyaç artar. Nöral tüp defekti yani beyin omurilik sisteminde anormallik olan bebek doğumu olanlar, epilepsi ilacı veya insülin kullanan gebelerde folik asit ihtiyacı artar. Özellikle bu grupta yer alan gebelerde folik asit kullanımına gebe kalmadan en az 1 ay önce başlanması ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca kullanılması önerilmektedir. Demir ihtiyacı ise gebeliğin dördüncü ayından sonra artan kan hacmine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.  

Folik asit dışındaki vitaminler, demir preparatları ve multivitaminler yapılan muayene ve değerlendirmeler sonucunda ihtiyacı olduğu düşünülen, çoğul gebelerde ve besinlerle yeterli alınmadığı kanaati oluşan gebelerde kullanılabilir. Kullanılmalarında bir sakınca olmamakla birlikte bilinçsizce ve aşırı tüketilmeleri yarardan çok zarar getirebilir. Gebelikte folik asit dışında sık kullanılan vitamin ve mineraller arasında multivitaminler, demir preparatları, magnezyum, kalsiyum, D vitamini ve omega asitler sayılabilir. Gebelikte vitamin kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır; sağlıklı ve dengeli beslenen tekil gebelerde vitamin takviyesine gerek yoktur. Ancak folik asit kullanılmasına gebelikten en az bir ay önce başlanması ve ilk 3 ay kullanılması önerilmektedir.  Doktorunuzun tavsiyesi dışında vitamin kullanmayınız, içeriği bilinmeyen ilaçları kullanmayınız, hamileler için özel olarak hazırlanmış preparatları tercih ediniz. 
Benzer İçerikler
Sağlıklı Hamilelik Nasıl Olur?
Hamilelikte Diş Tedavisine Devam Edilebilir mi?
Yukarı