Türkçe (TR) Map Icon

Bebeğe Dair Herşey

0-6 Ay Bebek Davranışları Nasıl Olur?

Doğum yapan anne bir yandan dünyaya yeni bir insan getirmenin heyecanını yaşarken, bir yandan da her ihtiyacında annesine bağımlı olan bebeğine nasıl bakacağının endişesini duyabiliyor. Öyle ki bebek gelişimi konusunda özellikle yenidoğan bebeklerin ayrı bir yeri bulunuyor.

Devamını Oku

Bebek Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Her anne, bebeğinin bir an önce konuşmaya ve yürümeye başlamasını hayal ediyor. Ancak, annelere tavsiyemiz bebeğin tamamen anneye muhtaç olduğu, sıkıntılarını dile getiremediği ve yürüyemediği zamanların da değerini bilmeleri ve tadını çıkarmaları yönünde.

Devamını Oku

Bebekle Tatil Nasıl Olur ?

Yaz gelmeden aylar öncesinden aileler tatil planı yapmaya başlıyor. Özellikle bebekli aileler tatile gitmeyi düşünüyorlarsa, güzel ve rahat bir tatil geçirebilmek birçok şeyi önceden göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Öyle ki sürekli bakım isteyen ve ihtiyaçlarının karşılanması gereken ailenin yeni ferdi bebeğin tüm sorumluluğu tatilde de annenin üzerinde.

Devamını Oku

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebek dünyaya geldikten sonra anne, bebeğinin hangi durumlara nasıl tepkiler verdiğini yavaş yavaş keşfetmeye başlıyor. Bebeğinin kendini duyup duymadığı, görüp görmediği hususlarından emin olamayan anne ilk aylarda oldukça endişeli olabiliyor.

Devamını Oku

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

Bebek dünyaya geldiği andan itibaren dış dünyayla iletişim kurmaya başlıyor. Özellikle ilk aylarda kendini hiçbir şekilde ifade edemeyen bebeğin imdadına, onunla özel bir bağ kuran anne karşılıyor. Buna karşın, bebeğin rahatsızlık duyduğu durumlarda kendisini ifade edememesi büyük sıkıntılara sebep olabiliyor.

Devamını Oku

Bebeklerde Hıçkırık Tutması Nasıl Durdurulur?

Bebeğini kucağına alan anneyi oldukça zorlu ancak bir o kadar da güzel bir süreç bekliyor. Bebek gelişimi, her anında anneye yeni şeyler öğreten ve oldukça hızlı ilerleyen bir süreç. Anne karşılaştığı sorunları araştırarak ve bu süreci daha önce tecrübe etmiş kişilere danışarak aşmaya çalışıyor.

Devamını Oku

Bebeklerle Oynanabilecek Oyunlar Nelerdir?

Bebeğiniz hızlı gelişiyor ve algıları da bu hıza ayak uyduruyor. Bebek gelişimini desteklemek için annelere düşen en büyük görev, bebeklerinin beslenme ve uyku düzenlerine dikkat etmek. Ancak bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak için onun sadece fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak yeterli değil.

Devamını Oku

Televizyon Seyrettirmek Otizmi Tetikler mi ?

Anne bir yandan bebeğini büyütürken bir yandan da onu gündelik hayatın olumsuz etkilerinden korumaya çalışıyor. Ancak, ne kadar dikkat edilirse edilsin, bebek evdeki birçok şeyin etkisine açıkça maruz kalabiliyor. Bunların en önemlilerinden biri de televizyon.

Devamını Oku

Kolik Bebek ve Önerilerimiz

Aileler için doğumundan sonra sürekli uyuyan bir bebeğin aniden günde 3 saati aşan ağlama krizlerine başlaması çok endişelendirici olabiliyor.

Devamını Oku

Bebekler için Uyku Önerileri

Yorgunluk işaretlerden bazılarını gördüğünüzde, bebeğinizin artık yatma zamanı gelmiştir. Bebeğinizin dikkati çok dağılmadan önce onu yatağa koymak, onun daha kolay uykuya geçişine yardımcı olabilir.

Devamını Oku

Bebeklerde Kaka Kıvamı Nasıl Olmalı?

Kaka rengi, bebeğiniz hakkında size genel bilgi verebilir, ancak kaka kıvamı da önemlidir. Renk ve kıvam kombinasyonu, bebeğinizin sağlığına dair çok şey söyleyebilir, ki burada çoğu zaman renk tek başına anlamlı olmayabilir.

Devamını Oku
    Yukarı