Türkçe (TR) Map Icon
1-4 Hafta
5-8 Hafta
9-12 Hafta
13-16. Hafta
17-20. Hafta
21-24. Hafta
25-28. Hafta
29-32. Hafta
33-36. Hafta
37-40. Hafta

BEBEK

Kadın yumurtası ve erkeğin spermi tubalarda (rahim ve yumurtalıklar arasında bağlantıyı sağlayan tüpler)  karşılaştığında fertilizasyon denilen döllenme gerçekleşir. Döllenmiş yumurtaya embriyo denir ve bir yandan gelişimine devam ederken bir yandan da tüplerden rahim içine doğru yolculuğuna devam eder. Embriyo gelişiminin 5-6 günlerinde Blastokist evresinde rahim iç duvarına tutunarak yerleşir. İmplantasyon adı verilen bu tutunma veya yuvalanma döneminde plasenta denilen anne ve bebek arasında ilişkiyi sağlayacak olan disk benzeri bir yapı oluşur. Bu yeni plasentadan salınan bhCG hormonu gebelik testinde ölçülen hormondur. Anne adayında bulantıya sebep olan da bu hormondur. 


Henüz çok küçük olan embriyo ancak 4.haftanın sonuna doğru 1 mm boyunda olacaktır. Bir hücre yığını halindeki embriyo farklı katmanlara ayrılarak ileride vücudumuzun kas, iskelet, sinir sistemi gibi dokularını oluşturacak olan katmanlara ayrılır. Bu arada plasentanın bir tarafından göbek bağı (umblikal kordon) dışarı çıkar.  Yine bu haftalar içinde bebeği gebelik boyunca saracak olan amnion membranı (su kesesi) ve içinde amnion sıvısı oluşmaya başlar. Gebeliğin başlamasıyla birlikte vitamin, mineral ve enerji ihtiyacınız artmaya başlayacaktır. Hekiminizin önerileri doğrultusunda almaya başlayacağınız multivitamin ve mineraller gebeliğinizin sağlıklı gelişiminde önemlidir. Sağlıklı bir gebelik ve doğum için mümkünse gebelik öncesinden başlayarak jinekolojik kontroller yapılmalı, varsa bir sağlık probleminiz gebelik öncesinde kontrol altına alınmalıdır. 


ANNE
Bebeğim oluşuyor: İlk 4 hafta Spermle yumurtanın birleşerek tek bir hücre oluşturduğu ilk andan sonra hücreler hızla çoğalmaya başlar. İlk haftanın sonunda bu hücre kütlesi rahim iç duvarına yerleşir. İkinci haftada embriyo adını alır ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunan kısmı buradan besin çekmeye başlar. Günü geldiğinizde bebeğiniz olarak kucağınıza alacağınız yavrunuzun rahminize yerleştiği bu dönemde henüz hiçbir şey hissetmeyebilirsiniz veya göğüslerinizde hafif bir şişme, karın alt bölgesinde hafif bir ağrı olduğunu fark edebilirsiniz. İkinci haftanın sonunda normal adet kanamanızın olmadığını fark edebilirsiniz. Bu döneme kadar hamile kaldığınızdan şüphelenmediyseniz artık hamilelik testi yapabilirsiniz. Kan veya idrarla yapılan testte hamile olduğunuz saptanabilir. Kendi yapabileceğiniz idrar hamilelik testleri genellikle adet tarihi geçtikten 1 hafta veya biraz daha sonra doğru sonuç verir. Birkaç gün ya da 1 hafta sonra testi tekrarlamanız daha tutarlı sonuç sağlar.

Hamileliğin ilk işaretleri

• Adet kanamasının olmaması
• Göğüslerde dolgunluk, ağırlık, hassasiyet, meme uçlarının renginin koyulaşması
• Karın alt kısmında doluluk hissi, şişme ve ağrı
• Yorgunluk, uyku hali, sersemlik
• Özellikle sabahları mide bulantısı, kusma
• Sık idrara çıkma
• Vajinal sıvı salgısında artma 
BEBEK
5. haftadan itibaren gebelik kesesini ultrasonda görmek mümkündür. İlk ultrason muayenesi gebeliğin yerleşimi ve sayısını belirlemek açısından önemlidir. Tek mi, ikiz mi? Rahim içi yerleşimi normal mi? Kalp atımı normal mi? Tüm soruları yanıtlamak için erken ultrason önemlidir.   Embriyonun boyu 1 mm yi geçmiştir. İlerde kalbi oluşturacak tüp benzeri bir yapıda düzensiz atımlar başlamıştır. Plasenta ile göbek kordonu aracılığıyla bebeğin anneden beslenmesi başlamıştır. Büyümeye devam eden embriyoda 6. hafta ile birlikte kalpte odacıklar oluşmaya başlar ve kalp atımı düzenli bir hale geçer. Bu dönemde bebeğin omurilik sistemini oluşturacak yapı üzerine doğru kapanırken baş boyun, sinir sistemi, akciğer, karaciğer ve böbrekler oluşmaya başlayacaktır. Bu haftadan itibaren doppler ultrason ile bebeğin kalp atımlarını duymak mümkündür. Bebeğin bacakları kendi üstüne kıvrıldığı için boyu genellikle baş popo mesafesi olarak ölçülür ve 6. Haftada 2-4 mm ye ulaşır. Kalp atışı 120-160 arasında değişebilir. Bir mercimek büyüklüğüne ulaşan bebeğin vücudunda kan dolaşımı başlamıştır. 7. haftada rahminiz iki katı büyüklüğe ulaşırken bebeğiniz 4-5 mm boyuna ulaşmıştır. Beyin lobları gelişmeye başlarken bebeğin el ve ayak tomurcukları oluşur. Burun ucu ve kulakları görülebilir. Gözleri ve burun delikleri oluşmaya başlamıştır. 8. Haftanın sonuna kadar olan ilk 8 haftalık bebeğe embriyo adı verilir. Bu haftanın bitimi ile birlikte bebeğe fetüs adı verilecektir. Yaklaşık 1,5 cm boyuna ve 250 mgr ağırlığına ulaşan bebeğin hareketlerini artık ultrasonda izlemek mümkündür.  Bebeğin kuyruk gibi görülen bölümü kaybolurken, el ve ayaklarda minik perdeli parmaklar oluşmaya başlamıştır. Karın içinde yeterli bir alan olmadığından bağırsakların bir kısmı göbek bağı içinde yer alır. İlerleyen haftalarda tamamı karın içine taşınacaktır. Sinir uyarım yolları oluşurken, göz kapakları gözlerini örtmeye başlamıştır.  Soluk borusu ve ana bronşlar oluşmaya başlamıştır. Henüz dış genital organlar görülmezler. Bebeğinizin cinsiyetini ultrasonda görmek için biraz daha sabretmeniz gerekecek.   

ANNE
Hamileliğin 2. ayı bebeğin hızla büyüdüğü, geliştiği bir dönemdir. Bir bezelye tanesi kadar olan embiyo bu dönemde günde 1 mm kadar büyür ve cenin adını alır. Bu dönemde bebeğin eşi denen ve rahim duvarından beslenmesini sağlayan plasenta gelişmeye devam eder. 
Bu dönemde bebeğin sinir sistemi ve omurgası oluşmaya başlar, sindirim ve dolaşım sistemi belirginleşir, kalbi atmaya başlar. Gözleri, kulakları, ağzı oluşmaya başlar; kolları ve bacakları belirir. Bebeğin tüm organları çok küçük olmakla birlikte gelişmiş duruma gelir.
Bebeğin cinsiyeti yumurta ve sperm döllendiği anda belirlenir, ancak 7 haftaya kadar erkek ve kız bebeklerin cinsiyet farkları görülmez, aynı gibidirler. Yedinci haftada erkek bebeklerde hayalar ve penis oluşmaya, kız bebeklerde ise dış dudaklar ve klitoris gelişmeye başlar. 
Gebeliğin 8. haftasında ceninin yüzünde gözleri, burnu, kulakları, dudakları, dili ve ağzı oluşmuş durumdadır. Elleri ve parmakları, ayakları ve ayak parmakları belirir. 

Bu dönemde siz de değişiklikler yaşarsınız; kendinizi çok yorgun hissedebilir ve alıştığınızdan çok daha fazla uyuyabilirsiniz. Metabolizmanızın değiştiği bu dönemde fazla uyku gereksiniminiz olması beklenen bir durumdur. Ayrıca bazı anne adaylarında özellikle sabahları bulantılar olabilir. Bu durum hormonlardaki değişikliklerle ilgili ve geçicidir, ayrıca küçük ve sık öğünlerle beslenmek gibi bazı önlemlerle bulantıyı azaltmak mümkündür. 

Göğüslerde büyüme ve hassasiyet olabilir, meme uçlarının rengi koyulaşabilir. Rahim büyüdükçe idrar kesesine baskı yaptığı için sık sık idrara çıkılması gerekebilir. Ayrıca vajina sıvısının salgısı da artış gösterir. 
Bu dönemde duygularınızda da değişiklikler yaşanması normaldir. Eskisine göre çok daha duygusal olabilir, kolayca ağlayabilirsiniz. Kendinizi çok mutlu hissederken, birden ruh haliniz değişebilir. Çevrenizdekilerin bu dönemde size anlayış göstermeleri için durumunuzu onlarla konuşmak yararlı olacaktır

BEBEK
9. haftadan itibaren bebeğe artık fetüs adı verilir. Kuyruk kısmı tamamen kaybolmuş ve boyu 2.5 cm’yi geçmiştir. Ağırlığı yaklaşık 2 gramdır. Kol ve bacaklar uzamaya başlamış, el ve ayak parmakları şekillenmeye başlamıştır. İç organlar gelişimini sürdürmektedir. Siz henüz hissedemezsiniz ama bebeğiniz adeta dans eder gibi hareket eder. Gözler oluşmuş ama göz kapakları kapalıdır. Gebeliğin 27. Haftasına kadar göz kapakları kapalı kalacaktır.  Cinsiyet organları oluşmuş ama dış genital organlar henüz ultrasonda görülemezler. Bunun için 3 hafta daha sabretmeniz gerekecektir.   Gebeliğin 10. Haftasında 3 cm boya 2,5 gr ağırlığa ulaşan bebeğiniz yaklaşık bir çilek büyüklüğündedir. Karaciğer ve böbrekler çalışmaya başlayacaktır. Gözün iris tabakası oluşurken dış kulak ve üst dudak oluşumu tamamlanmıştır. Bu dönemde beyin dokusunun hızlı gelişimi nedeniyle kafa ve gövde büyüklükleri birbirine yakındır. 11. Haftada hemen hemen tüm organlar oluşmuş ve gelişimlerini sürdürmekteyken bebeğin vücudunu saran şeffaf bir deri tabakası da oluşmaya başlamıştır. Boyu 5-6 cm ağırlığı 7-8 grama ulaşmıştır. El ve ayak tırnakları oluşmaya başlamıştır. El ve ayak parmakları arasındaki perdeler kaybolmaya başlamıştır. Sesleri duyar ama henüz ayırt edemez. 12. Hafta gebeliğin ilk üç aylık diliminin son haftasıdır.  Bu haftanın sonunda bebeğiniz 8 cm boyuna ve 14 gram ağırlığına ulaşacaktır. Bağırsaklar göbek bağının içinden tamamen bebeğin karın içine taşınmayı bu haftada tamamlarlar. Böbrekler fonksiyon görmektedir ve bebek içinde bulunduğu amnios sıvısı içine idrarını yapar. Amnios sıvısını içer ve akciğerleri içine solunum hareketleri ile birlikte çeker.  Dış genital organlar şekillenmiştir ve bu haftadan itibaren ultrasonda cinsiyet belirleme yapılabilir. Cinsiyeti belirlemede henüz erken olabilir, bu haftada yanılma payı yüksektir. Tiroit, pankreas ve safra kesesi fonksiyon görmektedir. Ses telleri oluşmaya başlamış, kalıcı diş tomurcukları gelişmiştir. Bebeğin vücudunda çeşitli bölgelerde ince tüyler belirirken, saçlar da uzamaya başlamıştır.  

ANNE
Hamileliğin 3. ayı bebeğin hızla büyüyüp, gelişmeye devam ettiği bir aydır. Artık bebek yapısal olarak tamamlanmış durumdadır. Yüzünde gözleri, burnu, kulakları, dudakları, ağzı ve dili, hatta damaklarındaki diş kökleri oluşmuş durumdadır. Bebeğiniz gülümseyebilir, kaşlarını çatabilir. Kol ve bacakları düzensiz de olsa hareket eder, ancak bu hareketler henüz hissedilemez. Başparmağını ağzına götürüp emebilir, rahim içindeki sıvıyı yutabilir ve damla damla idrar çıkartabilir. Bu dönemde bebeğinizin parmak uçlarında parmak izleri bile belirmeye başlamıştır. Artık kalbi daha güçlü atmaya başlar, kan hücreleri üretilir, solunum hareketleri başlar, yani bebeğin göğsü inip kalkabilir. Bu hareketler hava alınmasını sağlamaz, ancak akciğer gelişimini destekler. 10-12. haftalarda bebeğin kalp atışları ultrasonografi ile saptanabilir. Bu dönemde ceninin boyu 5 cm’yi, ağırlığı ise 10 gramı geçer.

Bu ayda geçen ay yaşadığını değişiklikler sürer; yorgunluk hissetmeniz ve fazla uyumanız normaldir. Özellikle sabahları olan bulantılar devam edebilir. Bulantınız varsa az az ve sık sık sık beslenerek azalmasını sağlayabilirsiniz.

Göğüslerde büyüme ve hassasiyet, meme uçlarının renginde koyulaşma, sık idrara çıkma bu dönemde beklenen belirtilerdir. Ruhsal dalgalanmalarınız da olabilir, çevrenizdekilere durumu açıklayarak onların desteğiniz almanız bu dönemi rahatça atlatmanız için yararlı olacaktır.
BEBEK
13. haftadan itibaren bebeğiniz ikinci üç aylık dilime geçmiş bulunmaktadır. 8-10 cm kadar boyu ve 25-30 grama ulaşan ağırlığı ile bir erik tanesi büyüklüğüne ulaşmıştır. Başı vücudunun yaklaşık 1/3 ü kadardır.  İçinde yüzdüğü sıvıyı yutar ve sonra idrar olarak çıkartır. Ağız içi yapılar, tükürük bezleri ve dildeki tat alma hücreleri oluşmaya başlar. Ayrık olan gözler birbirine yaklaşarak normal yerlerine doğru kayarlar. Şayet bebeğiniz kız ise yumurtalıklarında 2 milyondan fazla yumurta bulunmaktadır.  14. Haftada bebeğiniz 9-11 cm boyunda ve 45-55 gram ağırlığındadır. Nefes alıp verme, yutma ve emme refleksleri gelişmiştir. Kalbi erişkin kalbinin iki katı hızındadır. Giderek daha çok normal bir insana benzeyen bebeğinizi parmağını emerken görebilirsiniz.15. Haftada bebeğiniz 10 cm’nin üzerinde boyu, 50-70 gram ağırlığı ile bir elma büyüklüğüne ulaşmıştır. Kalıcı saç telleri oluşmaya başlarken tüm vücudu lanugo adı verilen ince tüyler sarmaya başlar. Bebeği içinde bulunduğu sıvıdan korumaya yarayan bu ince tüyler doğumda veya hemen sonrasında kaybolurlar. İç kulak kemikleri sertleşir ve işitme fonksiyonu daha belirgin hale gelir.6. Haftada bebeğiniz 11-12 cm boya 80-85 gram ağırlığa ulaşır. Tat duyusu oluşur, kaş ve kirpikler belirginleşirken saçları uzar. Bu haftadan itibaren bebeğin ilk hareketlerini hissedebilirsiniz.

ANNE
Hamileliğin 4. ayında bebeğin oluşmuş olan organları büyüyüp olgunlaşmaya başlar. En büyük bölgesi başıdır, ancak vücudu da büyüyerek farkın yavaş yavaş azalmasını sağlar. Hızla kilo alır ve irileşir. Bu ayda bebeğin sinir sistemi gelişimi sürer. Dış uyaranları hissetmeye başlar, karnınıza bastırıldığında geri çekilir. Bu dönemde yüzü de şekillenmeye devam eder, kulakları başın yanlarına yerleşir, çenesi ve gözleri belirginleşir. Boynu uzar. Saç ve kılları çıkmaya başlar. Dördüncü ayın sonunda ceninin boyu yaklaşık 15 cm, ağırlığı ise 100 grama kadar çıkar.

Rahminizin büyümeye başladığını artık daha fazla hissedersiniz, büyüyen rahminiz leğen kemiğinizi doldurur ve karnınızda yükselmeye başlar. Yumuşak bir top gibi giderek büyüdüğünü hissedebilirsiniz. Önceki aylarda bulantı nedeniyle kilo almadıysanız, artık kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacağınız için kilo da alabilirsiniz. Artık hamilelik giysilerini giymeye başlayabilirsiniz. Sol tarafınıza dönerek yan yatmaya başlamanız dolaşımınızı rahatlatacaktır. Ayrıca bacak damarlarınızın daha şiş olduğunu fark ederseniz destekleyici çorapları giyebilirsiniz. Bu durumda otururken bacaklarınızı uzatabilir, bir puf ya da iskemle desteğiyle yukarıda tutabilirsiniz. Bağırsaklarınız yavaş çalışmaya başlayabilir. Kabızlığa karşı meyve sebze gibi bol posalı yiyecekler yiyerek ve bol su içerek önlem almanızda yarar var. Ayrıca egzersiz yapmanız hem kabızlığa karşı, hem de dolaşımınızın desteklenmesi açısından yararlı olacaktır. Bu ayda yapılan kontrolde doktorunuz bebeğin kalıtsal hastalıklara karşı sağlığını kontrol eden bazı kan testleri isteyebilir.
BEBEK
17. haftada bebeğiniz 13-14 cm boyunda ve 140 gram ağırlığındadır. Cinsel organları ultrasonda daha belirgin olarak izlenebilir. Kalıcı ve süt dişleri oluşmuştur. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır. Sindirim sistemi gelişmiş mekonyum denilen ilk bağırsak atıkları oluşmaya başlamıştır. Deri altı yağ dokusu kalınlaşmaya başlarken bu haftadan itibaren bebekte hızlı kilo alımı süreci başlar. Göz kapakları kapalı olmakla birlikte bebek ışığı algılayabilir.18. Haftada bebeğinizin boyu 15 cm, ağırlığı 200 gram civarındadır. Sinirler etrafında myelin kılıflar oluşmaya başlamıştır. Kulak fonksiyonları tamamlanmıştır ve artık sesleri duyabilir. Bu haftadan itibaren bebek hareketlerini daha belirgin olarak hissedebilirsiniz. 19. Haftada bebeğiniz 18 cm boyunda 210-220 gram ağırlığındadır. Bebeğin cildi verniks kazeoza denilen balmumu benzeri bir yapı ile kaplanır. Verniks bebeğinizin cildini içinde bulunduğu amniotik sıvının olumsuz etkilerinden korur.  Hareketleri artmış, saçları uzamaktadır.  20. Haftada bebeğiniz yolun yarısını tamamlamıştır.  19-20 cm boyunda ve 250 grama yakın ağırlığa sahiptir. Yaklaşık bir muz büyüklüğünedir. Duyu organları iyice gelişir ve sese tepki verebilir. Bu haftada bebeğin hıçkırıklarını hissedebilirsiniz.  

ANNE
Hamileliğin 5. ayında bebeğin cildi tüylerle kaplanır, bu tüyler doğuma kadar kalabilir ve genellikle doğumdan sonraki ilk haftada dökülür. Ayrıca bebeğinizin vücudu beyazımsı krem peynir gibi bir maddeyle kaplanır, bu madde bebeğin rahim içindeki sıvıya uzun sürelerle temas eden cildini korur. Ayrıca bebeğinizin kilosu artar, yağ dokusu oluşur. Oluşan bu yağ dokusu bebeğinizin ısı üretimini ve metabolizmasını destekler. Bu ayda bebeğiniz gelişen kaslarını bol bol hareket ettirebilir ve artık hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz esner, gerinir, tekmeler atar, yüzünü oynatır. Tat tomurcukları oluşur ve acı ile tatlıyı ayırt edebilmeye başlar. İçinde bulunduğu sıvıyı yutar, hatta hıçkırır. Gözleri ışığı algılar, kulakları sesleri işitir. Güçlü ışık ve ses varlığında ışığa sırtını dönüp, kulaklarını elleriyle kapatabilir. Beşinci ayın sonunda bebeğiniz yaklaşık 15 cm boya, 250 gram ağırlığa ulaşır.

Siz de artık iştahınızın açıldığını ve hızla kilo aldığınızı fark edebilirsiniz. Karnınızın ve rahminizin büyüdüğü fark edersiniz. Beşinci ayın sonunda rahminiz göbek hizasına kadar çıkar. Bu ayda yapılan ultrasonografik incelemede bebeğinizin cinsiyeti görülebilir.

Yataktan aniden doğrulmanız tansiyon düşmesine ve baş dönmesine neden olabilir, artık biraz yavaş hareket etmenizde yarar var. Başınız dönerse hemen oturun veya mümkünse yatın. Hamileliğin yarısına ulaştığınız bu ayda bel ağrılarınız olabilir, kendinizi fazla yormaktan da kaçınmalısınız. Rahat bir koltukta oturmanız, gereğinde belinizi bir yastıkla desteklemeniz ve uzun süreler boyunca ayakta kalmamanız yararlı olacaktır. Nefeslerinizi daha derin aldığınızı ve eskisine göre daha çok terlediğinizi fark edebilirsiniz.
BEBEK
 21. haftada bebeğinizin boyu 23-25 cm yi bulurken, ağırlığı 300-350 gram civarındadır. Bebeğin uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Kaş ve kirpikleri belirgin hale gelir. İlk yarıdaki büyüme hızı biraz azalır. Anneden bebeğe aktarılan bağışıklığın yanında bu haftalarda bebekte beyaz küre (lökosit) üretimi ile birlikte bağışıklık sistemi daha da güçlenir.22. Haftada bebeğiniz 25-28 mm boyunda, 400 gramın biraz üzerinde ağırlığa sahiptir. Kaş ve kirpiklerin oluşumu tamamlanmıştır ama pigment bulunmadığından beyaz renklidir. Karaciğer ve safra kesesi fonksiyon görmektedir. İnsülin ve benzeri hormonların üretimi başlamıştır.23. Haftada bebeğiniz 28-30 cm uzunluğa, 450-500 gram ağırlığa sahiptir. Bu boyutları ile minyatür bir yenidoğana benzemektedir. 24. Haftada bebeğinizin boyu 30 cm, ağırlığı 600 grama ulaşır. Akciğerlerinde surfaktan üretimi başlar.   Bu haftadan itibaren bebek viabilite denilen anne karnı dışında uygun koşullar sağlanabilirse yaşatılabilir. Bunun için gelişmiş yenidoğan yoğun bakım koşullarına ihtiyaç vardır. 

ANNE
Hamileliğin 6. ayı bittiğinde bebeğiniz yaklaşık 30 cm boyunda ve 700 gram ağırlığındadır. Erken doğum olsa bile yoğun bakım desteğiyle yaşayabilecek duruma gelmiştir, yani tüm organları tamdır, ancak hala gelişmeleri gereklidir.

Bebeğinizin cildi buruşuk, kırmızı ve şeffaftır, damarları görünür haldedir. Artık göz kapakları ayrılmış durumdadır ve gözlerini açıp kapatabilir. Bu dönemde bebeğinizin parmak izleri bile oluşur. Bir gürültü duyduğunda hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Ona şarkı söylediğinizde ya da onunla konuştuğunuzda ise sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Sizdeki değişiklikler de artık daha belirgin haldedir, rahminiz göbek hattının üzerindedir ve 7 kilo kadar almış olabilirsiniz. Bacak krampları yaşayabilirsiniz ve ayak bileklerinizin hafif şiş olduğunu fark edebilirsiniz. Çabuk yorulmanız çok normaldir. Gerektiği kadar dinlenmeyi ihmal etmeyin. Beslenmenize de özen göstermeye devam edin.

Karnınız ve göğüsleriniz büyüyüp, cildiniz gerildikçe çatlamalar olabilir, kaşınma ve kuruluk gibi yakınmalar ortaya çıkabilir; düzenli bakım kremleri kullanmanız bu şikayetleri azaltacaktır.
BEBEK
25. haftada bebeğiniz 34- 35 cm boyunda, 650- 680 gram ağırlığına ulaşır. Tat ve dokunma duyuları gelişmiştir.  Optik sinirin çalışması ile birlikte göz ve beyin arasındaki ilişki kurulur. Bebek ışığa tepki verebilir. Bu dönemde egzersiz yapabilirsiniz.26. Haftada bebeğinizin boyu 36 cm, ağırlığı 750- 800 gramdır. Güçlenen kasları ile nefes alırken içine amnion sıvısını çekmektedir. Göz kapakları açıktır, ışığı ve sesi algılayabilir ve tepki verebilir. Akciğer gelişimi için önemli olan sürfaktan üretimi devam eder. Bebeğinizin uyku ve uyanıklık dönemlerini ayırt edebilirsiniz. Şanslı iseniz uyuma düzeniniz bebeğinizinki ile uyumlu olur.27. Haftada bebeğiniz yaklaşık 900 gram ağırlığına ulaşmıştır. Tat duyusunun gelişmesi ile birlikte sizin aldığınızın besinlerin tatlarından amnios sıvısına geçenleri algılayabilir. Ultrasonda parmağını emdiğini görebilirsiniz. Gece ve gündüzü ayırt edebilir.28. Haftada bebeğiniz 38 cm boyunda ve 1000 gram ağırlığındadır. Karnına ışık tutacak olursanız ışık olan tarafa başını çevirebilir. Kaş ve kirpikleri oluşmuştur. Gözleri renkli olmakla birlikte asıl rengini ancak doğumdan sonra alacaktır. Bu hafta ve sonrasında doğan bebekler yeni doğan yoğun bakım merkezinin iyi olduğu hastanelerde kuvöz desteği ile yaşatılabilmektedirler. Bu hafta ile birlikte gebeliğin son üç aylık dilimine girmiş bulunuyorsunuz.

ANNE
Yedinci ayla gebeliğin son 3 aylık dönemine başladınız, yani gebelik süresinin üçte ikisi bitti. Artık bebeğiniz de siz de doğuma hazırlık dönemindesiniz. Bu ay bittiğinde bebeğiniz yaklaşık 35 cm boya ve 1000-1500 gram ağırlığa ulaşabilir. Müzik çaldığında ritmik hareketler yapabilir. Beyni yenidoğan bir bebek gibi çalışmaya başlar, uyuyup uyanma dönemleri sergiler. Bol bol parmak emer, hıçkırır. Cildi hala buruşuktur ve kremsi maddeyle kaplıdır. Kalp atışları karna dayanan bir steteskopla veya doğrudan kulak karna dayanarak işitilebilir.

Artık bebeğinizin hareketlerini çok rahat hissedersiniz. Bebeğinizle birlikte sizin kilonuz da artar, haftada yarım kilo kadar alabilirsiniz. Karnınız büyüdükçe vücudunuzun dengesi de değişir. Bebeğiniz büyüdükçe kaburgalarınızı itebilir, ayrıca karın yan taraflarında da ağrı hissedebilirsiniz. Son üç ay içerisinde doğum konusunu hekiminizle konuşabilirsiniz. Düzensiz bazı kasılmalarınız olması normaldir. Doğum kasılmalarının nasıl olduğunu ve ne zaman hastaneye gitmeniz gerektiğini öğrenmeniz yararlı olur. Doğum ve bebeğiniz için hazırlıklara başlamadıysanız artık başlamanızda yarar var. Bebeğinize hazırlanırken heyecanlanmanız çok doğal. Biraz sakar olduğunuzu fark ederseniz de hiç üzülmeyin; son aylarda sakarlık ve konsantrasyon zorlukları olması normal.
BEBEK
29. Haftada bebeğiniz 40 cm boyunda 1200 - 1300 gram ağırlığındadır. Ancak ultrasonda bebek kendi üstüne kıvrıldığından dolayı ilk 4 aylık gebelikten sonra bebeğin boy ölçümü ultrason muayenesi ile yapılmaz.  Tat alma, koku ve dokunma duyuları gelişmiştir. Işığa ve sese tepki verebilir. Kasları gelişirken, kemikleri sertleşir. Anneden aldığı antikorların yanında kendi bağışıklık sistemi de gelişmektedir. Akciğerlerde bronş yapısı gelişmekte ve solunum yeteneğini büyük ölçüde kazanmak üzeredir.30. haftada bebeğiniz 42-43 cm boyunda 1350 gram ağırlığındadır. Beyin gelişimi sürerken beyin kıvrımları artar. Vücudunu örten ince tüyler kaybolmaya başlar. Tırnakları uzayabilir. Gözlerini açıp kapamaktadır.  Bebeğin kan yapımı işi karaciğerden kemik iliğine geçmeye başlar.31. Haftada bebeğiniz 43 cm yi geçmiş 1500 gram ağırlığa ulaşmıştır. Doğum için son 10 hafta içine girmiş bulunuyorsunuz. Bu haftadan itibaren kilo alımı boy artışına oranla daha fazladır. Kemik gelişimi hızlandığı için kalsiyum ihtiyacı artmıştır. Başını sağa sola çevirebilir, bebeğinizin hareketlerini daha belirgin olarak hissedebilirsiniz. Cilt altı yağ dokusu artmaya devam eder. 32. Haftada bebeğiniz 44-45 cm boyunda 1700-1800 gram ağırlığındadır. Genellikle bu hafta ve sonrasında doğum pozisyonu denilen baş aşağı duruş şeklini alır ve çoğu bebek bu pozisyonunu doğuma kadar korur. Saçları ve tırnakları uzamış cilt altı yağ dokusu artarak cildi pembe bir renk almıştır. Bundan sonra doktorunuz daha sık takiplere çağırabilir. Bu hafta ve sonrasında doğan bebekler genellikle sağlıklı yaşarlar. Akciğerleri dışındaki tüm organ ve sistemleri gelişimlerini büyük ölçüde tamamlamışlardır. Solunum sırasında içinde bulunduğu sıvıyı ciğerlerine çeker. Beş duyu organı da gelişmiştir.

ANNE
Sekizinci ayda bebeğinizin kilosu iyice artar, hamilelik dönemindeki gelişimini tamamlamaya az bir süre kalan bu dönemde saç ve tırnakları uzamaya devam eder. Sekizinci ayda bebeğiniz yaklaşık 42-45 cm boya ve 2-3 Kg ağırlığa ulaşır. Uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Parmak emmeye devam eder. Başı aşağıya gelecek şekilde doğum pozisyonuna geçebilir. Kirpikleri ve saçları uzar. Cildi kırmızıdan pembeye döner.

Bu ayda rahminiz karnınızı neredeyse tümüyle doldurur. Göbeğiniz deliğiniz ileri doğru itilebilir. Kilonuz Hareketlerinizin ağırlaşması, belinizin ağrıması beklenen durumlardır. Ayrıca göğüsleriniz bebeğinizi emzirmeye iyice hazırlanır, meme uçlarından sarımsı bir süt geldiğini fark edebilirsiniz. Bol bol su içmeye, otururken bacaklarınızı yukarıda tutmaya, sol tarafınıza yatmaya ve destekleyici çorap giymeye devam edin. Rahminizin seyrek bir şekilde kasıldığını hissedebilirsiniz. Bu kasılmalar rahminizin yaptığı doğum hazırlıklarıdır. Duygu durumunuz da değişebilir, bebeğin doğumuna odaklanmanız ve hafifçe endişelenmeniz normaldir. Eşinizin ve yakın çevrenizin desteğini hissetmeniz rahatlatıcı olacaktır. Artık doğuma kısa bir süre kaldı, birazcık sabırsızlanmanız bebeğinizi hemen kucağınıza almak istemeniz hiç de tuhaf değil… Sabredin o mutlu ana az bir süre kaldı.
BEBEK
33. haftada bebeğinizin 45 cm üzerinde boyu 1900 gram ağırlığı vardır. Bebek büyüyüp çok yer kapladıkça amnion sıvı miktarı biraz azalır. Tekmelerini daha güçlü hissedebilirsiniz. Parmaklarını kullanabilir ve emebilir. Kafatası kemikleri esnektir ve henüz birleşme tamamlanmamıştır. Beyin dokusundaki hızlı gelişmeye paralel olarak bu haftalardaki ultrason ölçümlerinde baş çapı daha büyük çıkabilir. Vücudunu saran ince kıllar kaybolmaya başlarken verniks denilen bir madde ile cilt kaplanmaya başlar. Bebeğiniz sizin kalp atışlarınızı duyabilir.34. Haftada bebeğiniz 2 kg ın üzerinde ağırlığa sahiptir. Doğumdan önce tüm bebeklerin göz rengi mavidir ve asıl rengine doğum sonrası Cilt altı yağ dokusu kalınlaşmıştır ve bebeğin vücut ısısını korumada önemlidir.35. Haftada bebeğiniz 46-47 cm boyunda 2,5 kg ağırlığındadır. Akciğerleri, dolaşım ve sindirim sistemi tamamen gelişmiştir. Erkek bebeklerde testisler torbaya inerler. Bu haftadan sonra doktorunuz haftada bir sizi görmek isteyebilir.36. Haftada bebeğiniz 48 cm boyunda 2600-2700 gram ağırlığındadır. Bebeğin başı doğum kanalına doğru inmeye başlamıştır. Doğuma hazırlık sancıları izlenir. Bu ağrılar gerçek doğum ağrıları ile karışabilir. Bu hafta ve sonrasında doğan bebekler artık prematüre olarak kabul edilmiyorlar. Bu hafta ve sonrasında tansiyon, kilo alımı, idrarda protein takibi, gerekirse ek kan tetkikler ile birlikte haftalık takipleriniz önerilecektir.  

ANNE
Sonuncu ayda bebeğiniz rahminizde doğum pozisyonuna yerleşir, artık 50 cm boya ve 3-3.5 Kg ağırlığa ulaşır. Akciğerleri tümüyle gelişir, cilt altında giderek artan yağ dokusu doğumdan sonra ısısını korumasına yardımcı olur. BU dönemde beyin gelişimi hızla devam eder, bebeklerini gözlerini kırpıp açar. Cildindeki buruşukluklar azalır ve cilt pembemsi bir renk alır. Üzerindeki kıllar dökülmeye başlayabilir. Cildinin üzerindeki kremsi tabaka azalır.

Artık bebeğinizin tüm eşyaları hazır olmalı, beklenen doğum tarihinden bir süre önce veya sonra gelmesi normal. Hastaneye gitmek için çantanız hazır olsun, siz ve bebeğiniz için gerekecek malzeme ve giysileri çantanıza yerleştirin. Kendiniz için geceliğiniz, ayaklarınızı sıcak tutacak çorap ve terlikleriniz ve gerek duyacağını düşündüğünüz her şey hazır olsun. Bebeğinizin giysilerini de hazırlamayı unutmayın. Ayrıca bebeğinizin odasını da hazırlayın. Doğumu işaret eden düzenli kasılmaların artık başlayabileceğini unutmayın. Bebeklerin sadece %5’i tam belirlenen günde doğmaktadır, geri kalanların çoğu beklenen doğum tarihinden önceki ve sonraki 15 gün içinde doğar.

Siz de hamileliğiniz süresince epeyce kilo aldınız. 10-15 Kg almış olabilirsiniz, bel ağrınız artabilir, yürümeniz zorlaşabilir. Geceleri uyuyacak rahat pozisyonu bulmak zor olabilir. Mümkün olduğunca çok dinlenmeye çalışın. Son ayda doktor kontrolünüzün daha sık olması gerektiğini unutmayın. Size ve bebeğinize yaşam boyu mutluluklar dileriz…
BEBEK
37. haftada bebeğinizin 48 cm üzerinde boyu 2900 gram ağırlığı vardır. Beyin ve kafatası halen büyümeye devam ediyor. Bu haftalarda doktorunuz pelvik muayene yaparak kemik çatınızın genişliğini ve normal doğum için uygun olup olmadığını belirleyebilir. Bebeğin başı rahim kanalına girdiğinden karnınız biraz aşağı düşebilir. Artık gelişimini büyük ölçüde tamamladığını düşünebiliriz. Sesinizi duyabilir ve tanıyabilir. Bu haftadan itibaren artık cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.38. Haftada bebeğiniz miada ulaşmış kabul edilir ve bundan sonraki iki hafta içinde kıymetli misafiriniz her an gelebilir. Boyu 50 cm yi kilosu ise 3000 gramı aşmıştır.  Bebeğinizin vücudunu saran ince tüyler ve verniks denilen balmumu benzeri yapı dökülmektedir. Dökülen bu yapıları yutan bebeğiniz bağırsaklarındaki mekonyum denilen ilk dışkıyı oluşturur. Ancak stres gelişmediği sürece bebek dışkısını yapmayacaktır. Avuçlarını sıkabilir, yakalama refleksi gelişmiştir. Hıçkırıklarına sık sık şahit olabilirsiniz. Planlı sezaryen doğumlar bu haftada yapılabilir.39. Haftada hızı azalmakla birlikte bebeğiniz kilo almaya devam ediyor. Boyu 51 cm ağırlığı 3300 gramdır. Artık miada ulaşan bebekte fazla bir değişiklik beklenmemelidir. Son haftanın içindesiniz ve hazırlıklarınızı tamamlamış olmalısınız.Nihayet 40. Haftaya ulaştınız. Bebeğiniz doğum ağırlığına ulaşmıştır. Bebekler bu haftada ortalama 52 cm nin üzerinde boya 330-3500 gram ağırlığa sahip olurlar. Doğumun başladığını belirten bulgular başlıca; düzenli, sık ve şiddeti artan ağrılar, nişan denilen kahverengi sümüksü akıntı ve sularınızın gelmesi yani su kesesinin yırtılmasıdır. Bebeklerin çoğu bu haftadan önce doğum yaparlar. Doğum çantanızın hazırlanmış olduğundan ve doğum planınızın yapılmış olduğundan emin olun.


ANNE

Sonuncu ayda bebeğiniz rahminizde doğum pozisyonuna yerleşir, artık 50 cm boya ve 3-3.5 Kg ağırlığa ulaşır. Akciğerleri tümüyle gelişir, cilt altında giderek artan yağ dokusu doğumdan sonra ısısını korumasına yardımcı olur. BU dönemde beyin gelişimi hızla devam eder, bebeklerini gözlerini kırpıp açar. Cildindeki buruşukluklar azalır ve cilt pembemsi bir renk alır. Üzerindeki kıllar dökülmeye başlayabilir. Cildinin üzerindeki kremsi tabaka azalır.

Artık bebeğinizin tüm eşyaları hazır olmalı, beklenen doğum tarihinden bir süre önce veya sonra gelmesi normal. Hastaneye gitmek için çantanız hazır olsun, siz ve bebeğiniz için gerekecek malzeme ve giysileri çantanıza yerleştirin. Kendiniz için geceliğiniz, ayaklarınızı sıcak tutacak çorap ve terlikleriniz ve gerek duyacağını düşündüğünüz her şey hazır olsun. Bebeğinizin giysilerini de hazırlamayı unutmayın. Ayrıca bebeğinizin odasını da hazırlayın. Doğumu işaret eden düzenli kasılmaların artık başlayabileceğini unutmayın. Bebeklerin sadece %5’i tam belirlenen günde doğmaktadır, geri kalanların çoğu beklenen doğum tarihinden önceki ve sonraki 15 gün içinde doğar.

Siz de hamileliğiniz süresince epeyce kilo aldınız. 10-15 Kg almış olabilirsiniz, bel ağrınız artabilir, yürümeniz zorlaşabilir. Geceleri uyuyacak rahat pozisyonu bulmak zor olabilir. Mümkün olduğunca çok dinlenmeye çalışın. Son ayda doktor kontrolünüzün daha sık olması gerektiğini unutmayın. Size ve bebeğinize yaşam boyu mutluluklar dileriz…
Yukarı