Türkçe (TR) Map Icon

0 - 1 Yaş

Bebeğinizin hayatının ilk yılı sizi şaşırtacak ve hayran bırakacak önemli ve mucizevi gelişmelerle doludur. Örneğin ailenizin minik yeni üyesinin boyu ilk 1 yılda doğumdaki boyunun yaklaşık yarısı kadar artarken, kilosu da doğum kilosunun yaklaşık 3 katına ulaşır. İlk yılda büyüme her bebekte bire bir aynı rakamlarda olmasa da yaklaşık olarak bu civardadır. Unutmamak gerekir ki, her bebek eşsizdir ve her bebek kendine özgü farklı bir hızda büyür. Bu nedenle bebeğin büyümesini takip ederken yaşıtlarıyla karşılaştırmak değil, kendi büyüme hızı çerçevesinde değerlendirmek doğru olur.  

Dünyaya gelmek, minik bir yenidoğan için epey zorlu bir maceradır. Evinizin bu en minik ve en yeni üyesi henüz etrafındakileri tanımadığı gibi, kendi ihtiyaçlarının da çok farkında değildir. Rahat ya da huzursuz hisseder ama bunun nedenini anlayamaz. Örneğin acıktığını hisseder ama bu hisle ne yapacağını bilemez. İlk 3 ay bebeğinizin kendisini ve etrafındakileri fark edeceği, sizin ona baktığınızı, onu sevdiğinizi ve güvende olduğunu anlayabileceği zamandır. Sizin için de bu dönem yeni bebeğinize ve yeni hayatınıza alışma, bebeğinizle birbirinizi tanıma dönemidir.

4-6. aylar içinde sizi tatlı ve yeni heyecanlar bekliyor. Çünkü bu aylarda bebeğiniz artık kendisiyle ilgilenen kişiye aktif tepki vermeye de başlayacaktır. Ayrıca bu dönem, bebeğinizin daha düzenli uyumaya ve yemeye başlayacağı zamandır. Bu da size hayatınızı biraz düzene sokma fırsatı verecektir. Bu 3 ay içinde bebeğinizin neleri sevdiğini, nelerden hoşlanmadığını, uyku, beslenme ve oyun tercihlerini öğrenmeye başlayacaksınız.

7-9. aylar bebeğinizin daha hareketli olmayı başaracağı, yeni besinlerle tanışacağı, yeni oyunlar öğreneceği ve insanlarla iletişim kurmayı öğrenip geliştireceği aylardır. Bebeğiniz hareketlerinde giderek bağımsızlaşırken yeni keşiflerin de peşine düşecektir. Aynı zamanda hareketlerinin birtakım sonuçları olduğunu anlamaya ve istediği bazı şeyleri elde etmenin yollarını da öğrenmeye başlar. Örneğin gülümsediğinde annesinin de gülümsediğini bilir; annesinin kendisini kucağına almasını istediğinde kollarını uzatmayı öğrenir. Bedensel gelişiminin yanı sıra ruhsal ve sosyal gelişimindeki aşamalar da sizin için heyecan yaratıcı olacaktır.

10-12. aylar bebeğin dünyadaki 1. yılını doldurmaya yaklaşırken iletişim kurmada da uzmanlaşmaya başlarlar. Bebeğinizin ne istediğini size anlayacağınız şekilde ifade edebiliyor olması, sizin için de mutluluk kaynağı olacaktır. 

Yukarı