Türkçe (TR) Map Icon

Sağlıklı Hamilelik ve Anne Psikolojisi

Hamilelikte Meydana Gelen Ruhsal Değişimler Nelerdir?

Hamilelikte meydana gelen fizyolojik değişikliklere paralel olarak bir takım ruhsal değişiklikler de olmaktadır. Hamilelikte psikolojik durum tüm anne adaylarında benzer olmayabilir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstenen bir gebeliğin başlangıcında heyecan ve mutluluk vardır.

Devamını Oku

Pozitif Hissetmenin Hamilelik Dönemine Katkısı Varmıdır?

Hamile kadınlarda pozitif düşünce özgüven ve saygınlık duygusu verirken negatif düşünce ve üzüntü anne adayını ve bebeği olumsuz etkiler. Üzüntü ve stres bebeğin gelişimini, beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir, erken doğuma veya gelişme geriliğine yol açabilir.

Devamını Oku

Hamilelik Döneminde Annenin Psikolojik Durumu Bebeğin Gelişimini Nasıl Etkiler?

Hamilelikteki fizyolojik ve psikolojik değişiklikler anne adayı ve bebeğin sağlığı ve gelişimini yakından etkilemektedir. Hamile kadında stres ve üzüntü düzensiz beslenme, uyku bozuklukları, sigara ve alkol kullanımına sebep olabilir.

Devamını Oku

Hamilelik Döneminde Anne Hangi Sporları Yapabilir?

Hamilelikte spor yapılmaması gerektiği yönünde yanlış ve yaygın bir kanı vardır. Oysa hamilelikte hareketsizlik anne adayında fazla kilo alımı, doğumda güçlük, tansiyon artışı, bel kasık ağrıları ve kramplar ile gebeliğe bağlı diyabet hastalıkları açısından risk oluşturur.

Devamını Oku

Hamilelik Döneminde Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte vitamin, mineral ve enerji ihtiyacı artar. Dengeli ve düzenli beslenen tekil bir gebe genellikle artan ihtiyaca rağmen bu vitaminleri besinlerle yeterli miktarda alabilir. Bu nedenle besinlerle alınan vitamin ve minerallerin dışında sadece günlük folik asit ve anemisi olan gebelerde demir kullanımının yararlı ve gerekli olduğu düşünülmektedir.

Devamını Oku

Hamilelikte Karşılaşılan Soğuk Algınlığı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Soğuk algınlığı (nezle) üst solunum yollarının genellikle viral enfeksiyonları ile oluşan burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, hapşırık, boğazda yanma, gözlerde sulanma ve kızarıklık ile bunlara eşlik eden halsizlik şikâyetleri ile karşımıza çıkan bir hastalıktır. Başta Rhino virüsler olmak üzere 200 civarı farklı virüs ile enfeksiyon oluşabilmektedir.

Devamını Oku

Gebelikte Hangi Minerallere Gereksinim Artar?

Gebelikte un, yağ, şeker ve tuz gibi beyaz gıdaların fazlasından sakınılmalıdır. Özellikle aşırı tuz tüketimi ileride gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliğine yol açabilir. Bunun yanında yeşilliklerin iyi yıkanması ve etlerin iyi pişirilerek tüketilmesi parazitlerin bulaşmasına karşı koruyucudur. Fastfood yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Devamını Oku

Hamilelikte Saç ve Tırnak Boyaları Zararlı mı?

Hamileliğin ilk üç ayından sonra bitkisel saç boyalarının kullanılmasında sakınca yoktur ancak kimyasal ürünler içeren saç boyaları mümkünse beşinci gebelik ayından sonra kullanılmalıdır. Saç boyalarındaki kimyasal madde oranı çok düşüktür ve kana karışarak plasentadan bebeğe geçme ihtimali çok düşüktür.

Devamını Oku

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Hamileliğin başlangıcında bulantı, kusma ve iştahsızlık olabilirken ilerleyen aylarda iştah artışı ön plandadır. Bebeğin hızlı büyüme ve gelişmesine paralel olarak enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Bu durum gebelikte sürekli acıkma hissi olarak karşımıza çıkabilir ve halk arasında aşermek olarak adlandırılır.

Devamını Oku

Sağlıklı Hamilelik Nasıl Olur?

Bir kadının hamilelik döneminde alması gereken kilo miktarı hamilelik öncesi ağırlığına bağlıdır. Normal kiloya sahip bir anne adayı gebelik boyunca ortalama 9-15 kg almalıdır.

Devamını Oku

Hamilelikte Seyahat Edilebilir mi?

Düşük riski veya başka ek bir riskin olmadığı hamilelerin seyahat etmesinde bir sakınca yoktur. Hamilelikte seyahat etmenin en güvenli olduğu dönem 14-28 haftalar yani ikinci üç aylık dönemdir. İlk üç ay bulantı, kusma ve düşük tehdidi nedenleriyle son üç ay ise bebeğin büyümesi, erken doğum riski nedenleriyle sakıncalı olabilir.

Devamını Oku

Hamilelikte Diş Tedavisine Devam Edilebilir mi?

Gebelikte değişen hormonal dengeler, bulantı ve kusmalar nedeniyle yetersiz ağız ve diş bakımından dolayı diş ve dişeti hastalıklarına meyil artmıştır. Gebelik gingivitisi denilen diş eti iltihaplarında dişlerde plaklar, dişetlerinde büyüme, kızarıklık ve dişeti kanaması görülebilir.

Devamını Oku
Yukarı