Türkçe (TR) Map Icon

Hamilelik

Hamilelik Döneminde Vitamin Kullanılabilir mi ?

İnsan vücudu birçok ihtiyacını dışarıdan karşılıyor. Vücut dengesinin sağlanması düzenli beslenmenin yanı sıra mineral ve vitamin ihtiyacının doğru şekilde giderilmesiyle mümkün. Özel bir dönem olan hamilelikte bu ihtiyaçlar daha önemli hale geliyor.

Devamını Oku

Hamilelik Sonrası Alınan Kiloları Hemen Vermeye Çalışmak Zararlı mıdır ?

Hamilelik döneminde pek çok anne adayı diyetine ne kadar dikkat ederse etsin hamilelik sonrasında arzu ettiği bedene düşemeyebiliyor. Gebelik boyunca doktor gözetiminde spor yapmayan ya da beslenmesine çok dikkat etmeyen anne adaylarının doğumun hemen ertesinde eski bedenlerine dönmelerini beklemeleri de pek gerçekçi değil.

Devamını Oku

Hamilelikte Aşırı Kilo Alımının Önüne Geçmek İçin Ne Yapılabilir ?

Hamilelikte kilo alımı anne adaylarının korkulu rüyası. Uygun beslenme düzeni benimsenmediği takdirde, gebelikte kilo anne adayları için büyük bir probleme dönüşebiliyor. Ancak, hamilelik döneminde kilo vermeye çalışmak ya da diyet yapmak da kesinlikle önerilmiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer ?

Hamilelik anne adayının hem fiziksel hem de psikolojik durumunda önemli değişimlerin yaşanmasına sebep oluyor. Anne adayı birçok yeni alışkanlık edinirken, bir yandan da bazı olumsuzluklarla mücadele etmek durumunda kalabiliyor. Hamilelik döneminin en belirgin olumsuz durumlarından biri ise gebelikte mide bulantısı.

Devamını Oku

Hamilelikte Toplam Alınması Gereken İdeal Kilo Nedir ?

Hamile kadınların en büyük korkularından biri gebelik boyunca alacakları kilolar olabiliyor. Gerçekten de birçok anne adayı için hamilelikte kilo alımı, denetlenmediği takdirde kontrol altına alınamayan bir sürece dönüşebiliyor. Bunun önüne geçebilmek için annenin gebelik döneminde beslenme alışkanlıklarını düzenlemesi önemli.

Devamını Oku

Hamilelik Sırasında Oluşan Çatlaklar İçin Doğal Çözümler Nelerdir ?

Gebelikle birlikte anne vücudunda çok önemli değişimler meydana geliyor. Doğumun ardından ise annenin vücudu yavaş yavaş normale dönse de, bu sürece ilişkin bazı izler kalabiliyor. Bunlardan en çok bilinenin annenin karın ve bel bölgesinde oluşan çatlaklar. Hamilelik çatlakları olarak da bilinen bu durumun oluşması, ani kilo alımı sonucu oluşuyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Anne Adayı Korkularıyla Nasıl Baş Edebilir ?

Hamilelik bir kadının yaşayabileceği en özel deneyimlerin başında geliyor. Ancak bu deneyimin birçok güzel yanı olmakla birlikte bazı yönleri anne adaylarını endişeye sevk edebiliyor. Özellikle hamilelik döneminde vücudun salgıladığı ve o ana kadar anne adayının yabancısı olduğu hormonlar kadınların ruhsal dünyalarında büyük değişimlere sebep olabiliyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Atıştırmalık Tercihi Nasıl Olmalıdır ?

Hamilelik, anne adayının kendine azami ölçüde dikkat etmesi gereken bir dönem. Sağlıklı hamilelik geçirmek isteyen anne, beslenmeden uykuya, psikolojik durumundan günlük yaptığı işlere kadar birçok farklı konuyu göz önünde bulunduruyor. Gebelikte beslenme konusu, bunlar arasında annenin hem kendi sağlığı hem de bebeğinin gelişimi için büyük önem taşıyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Bebek Anneyi Duyabilir mi ?

Bebeğin anne rahmine düşmesiyle birlikte, annenin bebeğinin gelişimine tanıklık edeceği süreç de başlamış oluyor. Anne karnında bebek gelişimi ise oldukça özel bir süreç. Hamilelik boyunca anneye bağımlı bir biçimde gelişimini sürdüren bebek sürekli bir gelişim yaşıyor. Bu sayede de anne, bebeğindeki değişimi kimi zaman günlük olarak bile hissedebiliyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Bilgisayar Başında Çok Fazla Vakit Geçirmek Bebeği Etkiler mi ?

Anne adayları hamile kaldıktan sonra da gündelik yaşamlarına devam ediyorlar. Özellikle çalışan anneler, gebeliğin belli bir dönemine kadar doğum izni alamadıkları için işe gidip geliyorlar. Anne adayının çoğu günlük rutini değişmese de gebelik boyunca artık birçok konuda daha dikkatli olması gerekiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Düşük Riski ile Uzak Durulması Gereken Gıdalar Nelerdir ?

Anne adayı hamile olduğunu duyduğu andan itibaren yaşadığı büyük sevincin yanı sıra daha önce hiç karşılaşmadığı korku ve endişeleri de duymaya başlıyor. Bu korkuların en büyüğü ise şüphesiz düşük yapmak. Düşük genel olarak hamileliğin 20. haftasına kadar gebeliğin sonlanması olarak tanımlanıyor.

Devamını Oku

Hamilelikte En Sık Yaşanan Problemler ve Çözümleri Nelerdir ?

Hamilelik, annenin bedenin birçok değişime uğradığı bir süreç. Anne adayı bu dönemde daha önce hiç tecrübe etmediği sıkıntılarla baş etmek durumunda kalabiliyor.

Devamını Oku

Doğum Şekline Nasıl Karar Verilir ?

Gebe kalan bir annenin aklını en çok meşgul eden konuların başında bebeğini dünyaya nasıl getireceği geliyor. Normal doğum, doğal bir yöntem olduğu için en çok tercih edilen seçenek olmakla birlikte bazı zorunluluklar annenin sezeryan doğum yapmasına da sebep olabiliyor.

Devamını Oku

Doğumun Yaklaştığının Belirtileri Nelerdir ?

Hamileliğin sonu anlamına gelen doğum tüm anne adaylarının heyecan, biraz da korkuyla bekledikleri bir süreç. Genel olarak 9. ayın içerisinde anne bebeğini dünyaya getirse de doğumun gerçekleşeceği zamanı bilmek mümkün olmuyor. Bu sebeple, anne adayının doğumun yaklaştığını gösteren belirtileri iyi bilmesi ve ona göre davranması önem kazanıyor.

Devamını Oku

Hamile yogası nedir, faydası var mıdır ?

Hamilelik döneminde spor ve egzersizin faydası oldukça fazla. Fiziki durumu el veren anne adaylarına mutlaka spor yapması öneriliyor. Hamilelikte yapılacak özel birçok egzersiz ve hareket mevcut. Buna ek olarak, annenin farklı spor dalları arasında tercih yapması da mümkün. Son dönemde, hamilelik yogası oldukça revaçta.

Devamını Oku

Hamilelikte Hangi Durumlarda Egzersiz veya Spora Ara Verilmelidir?

Hamilelik anne adayları için oldukça zorlu bir süreç. Bir yandan vücudundaki değişimlere alışmaya çalışan anne, öte yandan bebeğinin en iyi şekilde gelişimi için endişe duyuyor. Annenin bu dönemde kendine çok iyi bakması, düzenli uyuması, beslenmesine azami şekilde dikkat etmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Hangi Gıdalardan Uzak Durulmalı?

Hamilelik anne adayları için özel bir dönem. Bu süreçte annenin sağlıklı hamilelik geçirebilmesi için hem sağlığına hem beslenmesine azami dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle gebelikte beslenme konusu anne ve bebeğinin sağlığını doğrudan etkilediği için anne adayının doğru bir beslenme düzeni oluşturması oldukça önemli.

Devamını Oku

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelik döneminde anne adayları çok farklı rahatsızlıklarla baş etmeye çalışıyor. Bunlardan biri de midede yanması. Mide asidinin yemek borusuna kaçması neticesinde oluşan mide yanmaları, gebelik döneminde oldukça can sıkıcı hale gelebiliyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Hangi Gıdaların Tüketilmesi Faydalıdır ?

Sağlıklı hamileliğin önemli ön koşullarından biri gebelikte beslenmenin doğru biçimde planlanması. Hafta hafta gebelik takibi yapılarak, hangi besinin hamileliğin hangi ayında daha yoğun tüketilmesi, hangi yiyeceklerden gebelik boyunca uzak durulması gerektiği gibi hususların iyi belirlenmesi şart.

Devamını Oku

Hamilelikte Hangi Tarz Müzikler Dinlenebilir ?

Gebelik döneminde annenin beslenme düzeninden psikolojik durumuna kadar birçok etken bebeğinin gelişim sürecini doğrudan etkileyebiliyor. Anne adayının bu durumun farkında olması ve sağlıklı hamilelik geçirmek için elinden geleni yapması gerekiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte İlaç Kullanılabilir mi ?

Hamilelik döneminde anne adaylarının tereddüt ettiği önemli konulardan biri ilaç kullanımı. Gebelikte ilaç kullanımı, oldukça hassas bir konu ve bu nedenle, anne adayının ilaç kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekiyor. Bazı durumlarda anne, kronik bir rahatsızlıklarından ötürü hamilelik öncesi kullandığı ilaçları devam ettirmek zorunda kalabiliyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Nasıl Ruhsal Değişimler Yaşanır Bunlar Bebeği Etkiler mi?

Hamilelik bir kadının hayatındaki en önemli dönemlerden biri. Bu dönemde anne adayı, fiziki durumunun yanı sıra psikolojik olarak da büyük değişimler yaşayabiliyor. Bu sebeple, gebelikte kadınların hamilelik psikolojisi konusuna oldukça hassas yaklaşmaları gerekiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı Bebeği Nasıl Etkiler?

Bebek sahibi olmaya karar veren annenin, hamile kalmadan önce bedenen ve ruhen kendini bu sürece hazırlaması oldukça önemli. Öyle ki annenin sağlığı ile bebeğin gelişimi arasında doğrudan ilişkisi bulunuyor. Bu dönemde, annenin beslenme düzeni kadar sağlıklı şekilde beslenmesine de dikkat etmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Soğuk Algınlığı Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Hamilelik, annenin sağlığına çok dikkat etmesi gereken önemli bir dönem. Öyle ki annenin sağlığını kaybetmesi bebeğin gelişimini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Anne adayı her ne kadar dikkat etse de özellikle mevsim değişimlerinin yaşandığı zamanlarda hamilelikte grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanmak kaçınılmaz olabiliyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Sürekli Acıkma Hissi Nasıl Bastırılır?

Hamilelik döneminde anne adayının birçok alışkanlığı değişiklik gösterebiliyor. Annenin yeme alışkanlığı da bu değişimden nasibini alabiliyor. Özellikle hamileliğin üçüncü ayından sonra annede iştah artışı, sürekli açlık hissi gibi etkiler baş gösterebiliyor. Sağlıklı hamilelik geçirmek isteyen anne adaylarının gebelikte beslenme düzenini çok iyi bir şekilde yönetmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir ? Neden Yapılır?

Gebelik, başından doğuma kadar sürekli kontrol altında tutulması gereken bir süreç. Annenin tüm yaşamsal fonksiyonlarının belirli aralıklarla doktor tarafından kontrol edilmesi, hem annenin hem bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli. Hamilelik boyunca kontrol altında tutulması gereken değerlerden biri de şeker.

Devamını Oku

Hamilelikte Tuz Tüketimi Nasıl Olmalı ?

Beslenme alışkanlıklarınız sağlığınızı birebir etkiliyor. Bu nedenle, beslenme düzeninize hayatınızın her döneminde dikkat etmeniz önemli. Ancak özellikle anne adayları için bu süreçte denkleme bebeklerinin sağlığı ve gelişimi de girdiği için gösterilen özenin azami seviyeye çıkması gerekiyor.

Devamını Oku

Hamilelikte Yürüyüşün Önemi ?

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının vücut sağlığına önem vermesi gerekiyor. Düzenli beslenmenin yanı sıra hamilelikte spor yaparak da anne zinde ve sağlıklı kalabiliyor. Ancak, özel bir dönem olan hamilelikte yapılan spor ve egzersiz de özel oluyor. Anne adayları için uygun birçok hamile egzersizleri mevcut.

Devamını Oku
    Yukarı