Türkçe (TR) Map Icon

Beslenme

Biberon Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Biberonla beslenme eğer bebeğin özel bir durumu söz konusu değilse ( Prematüre doğum vb.) yenidoğan bebeklerde 2-3 haftadan önce önerilmez, bebeğin anneyi emmeyi öğrenmesi gereklidir.

Devamını Oku

Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

En değerli varlıklarınız bebekleriniz için her zaman en iyisini istiyorsunuz. Bebeğinize kimi değerli olanakları sağlamak için önemli harcamalar yaparken, bazı paha biçilemez şeyler ise hayatın bir hediyesi olarak sizlere sunuluyor.

Devamını Oku

Alıştırma Bardakları Ne Zaman Kullanılmalı?

Bebekler için alıştırma bardaklarının onların öğrenebilmelerine uygun olması gerekmektedir. İlk aşamada da iki kulplu alıştırma bardağının kullanımını öneririz. Bu bardak türünde bebekler her iki eliyle de bardağı kavrayabilir, uçlarını da ağızlarına rahatlıkla götürebilirler. Daha sonra alışkanlık durumuna göre farklı türden bardakları da denemeye başlayabilirsiniz.

Devamını Oku

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmeli?

Yenidoğan bebekler için en gerekli besin kaynağı tabii ki anne sütüdür. Ancak anne sütünün dışında annelerin belirli dönemlerde bebeğin daha sağlıklı bir beslenme düzeni elde edebilmesi için su takviyesinde de bulunması gerekir. Yani bebekler için en az anne sütü kadar suyun da önemi vardır.

Devamını Oku

Biberon Emziğinde Kaç Delik Olmalı?

Anne sütü ve teninin bebeklere yaşatmış olduğu hissiyat hiçbir şeyle karşılaştırılamaz. Ancak zamanın hızla ilerlemesi ya da anne sütünün yetersizliği gibi durumlar ister istemez biberon kullanımını da zorunlu kılmaktadır. İşte bu sebeple bütün anne ve anne adaylarının biberon emziği seçiminde olabildiğince titiz davranmalarını öneriyoruz.

Devamını Oku

Alıştırma Bardaklarında Hangi Özelliklere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin biberonla beslenme alışkanlıklarından kolayca vazgeçemeyeceğini bilmenizi isteriz. Hatta bu durum, bebeklerin ek gıdalara geçiş döneminde kendisini daha fazla gösterir. Çünkü, biberon emziğinin genel yapısı, bebeklerin emme refleksine çok daha uygundur.

Devamını Oku

Bebeklerin Alması Gereken Tuz Miktarı nedir?

Sağlıklı beslenme, doğumla başlayan ve hayatın sonuna kadar kadar devam eden, insanın tüm yaşam evrelerini kapsayan bir süreçtir. Yetişkinler kadar çocukların, hatta bebeklerin dahi sağlıklı beslenme kurallarına rivayet etmeleri, gelecekte hayat kalitelerini artıracak en önemli unsurdur.

Devamını Oku

Hangi Gıdaya Ne Zaman Geçilmeli?

Bebek beslenmesi, belirli periyotlar içinde değişiklik gösteren ve dikkat isteyen önemli bir süreçtir. Annenin, bebeğin ek gıdaya geçiş dönemini iyi gözlemlemesi, ardından anne sütünün yanında bebeğe ek gıda vermeye başlaması gerekmektedir.

Devamını Oku

Ek Gıdaya Geçiş Nasıl Olmalıdır?

Bebek beslenmesi konusunda anne sütünün yeri doldurulamaz. Ancak bebeğin belli bir olgunluğa erişmesiyle birlikte, anne sütü onun besin ihtiyacını karşılayamamaya başlar. Diğer bir deyişle, bebeğin ek gıda ile tanışma zamanı gelmiştir.

Devamını Oku

Emzirirken Su İçme İhtiyacı Duymanın Sebebi Nedir?

Bebeğin besin ve su ihtiyacının tamamı, belli bir dönem anne sütü tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle, anne sütünün düzenli üretimi bebek için hayati öneme sahiptir. Annenin bebeği kadar, kendine de iyi bakması gerekmektedir.

Devamını Oku

Anne Sütünü Saklamak İçin En İdeal Materyal Nedir?

Anne sütü üretimi, bebeğin doğumu ile başlayan ve sütten kesilene kadar devam eden bir süreçtir. Her bebeğin emme alışkanlığı farklılık göstermekte, kimi annelerin bebeğe sütü dahi yetmezken, kimi annelerin sütü artmaktadır.

Devamını Oku

Anne Sütünü Saklama Yöntemleri Nelerdir ?

En ideali annenin bebeğini emzirmesi olmasına karşın, bazı durumlarda bu mümkün olamamaktadır. Annenin çalıştığı ya da bebeğin yeni doğan ünitesinde müşahede altına alındığı durumlarda anne, sütünü sağarak saklamakta ve bebeğe ulaştırmaktadır.

Devamını Oku

Beslenme Sonrası Kolik Sancısı Neden Olur, Neler Yapılabilir ?

Doğumla birlikte, özellikle ilk aylarda anneleri zorlu bir süreç beklemektedir. Bebeğin henüz iletişim yeteneğinin gelişmemesi nedeniyle, yaşadığı sorunlar ancak anne tarafından gözlemlenerek belirlenebilir.

Devamını Oku

Bebekler Ne Zaman Çatal Kaşıkla Yemek Yiyebilir ?

Bebekleri ek gıdaya geçen annelerin düştüğü en büyük hatalardan biri, bebeklerine yemeklerini kendi başlarına yeme fırsatını çok fazla tanımamalarıdır. Bebeğin gelişimine paralel olarak, yemek alışkanlığı da şekillenecektir.

Devamını Oku

Meyve Süzgeci Nasıl Kullanılır ?

Bebeklerin anne sütünden sonra ek gıdaya geçişleriyle birlikte tüketeceği besinler de çeşitlilik göstermeye başlayacaktır. Bu çeşitlilik bakımından da yetişkinlerde olduğu gibi bebek beslenmesinde de meyve ile sebze büyük önem taşır.

Devamını Oku

Alıştırma bardakları ne zaman kullanılmalı ?

Bebeklerin biberondan bardak kullanımına geçişi gerçekten de zor olur. Çünkü bebekler anne göğsünde yaşadığı hassasiyeti biberonda da yaşarlar. Ancak biberon kullanımı, belli bir dönemden sonra bebeklerin ağız yapısına zarar vereceği için, bardaktan su içip beslenme evrelerine teşvik edici ürünler kullanılmalıdır.

Devamını Oku

Bebeklerin mama kabı hangi özellikleri taşımalı ?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş, anneler için önemli bir aşamadır. Anne sütü bebeğinizin birçok ihtiyacını karşılasa da, hızla büyüyen bebeğiniz, ek gıdaya ihtiyaç duyacaktır. Eminiz ki siz anneler de yavrunuzun ihtiyaç duyacağı bebek yemeklerini özenle hazırlayarak bebeğinize yedireceksiniz.

Devamını Oku

Anne Sütü Saklama Poşeti Nasıl Kullanılır ?

Bebeğinin ihtiyacından fazla süte sahip olan ya da gün içerisinde iş ve benzeri sebeplerden dolayı bebeklerinden ayrı kalan annelerin sütlerini sağıp depolayabilmeleri için anne sütü saklama poşeti yardımına yetişiyor.

Devamını Oku

3 Aylık Bebek Biberonu Nasıl Olmalı ?

Bir bebeğin ihtiyaçları doğumundan itibaren artarak değişmektedir. Bebeğin gelişimine paralel olarak kullandığı bebek ürünlerinin de yenilenmesi gerekebilmektedir. Bu tür ürünlerden biri de bebek biberonudur. Bebek büyüdükçe biberonun miktar ölçüsü ile emzik kısmı da büyümektedir.

Devamını Oku

Alıştırma Bardaklarının Rengi Neden Değişir?

Günümüzde birçok annenin çalışıyor olması, bebekler için de ek ihtiyaçların doğmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda, beslenmeyle ilgili tüm ihtiyaçlarını anne sütünden karşılayan bebek, annenin mesai saatleri içinde annesini ememez.

Devamını Oku

Antikolik Biberon Nedir ?

Bebek beslenmesi önemli bir süreçtir. Bebeğin ihtiyacı olan besinleri alması kadar doğru şekilde beslenmesi de gerekmektedir. Bebek biberonu bu noktada önemli bir işlev yüklenen bebek ürünlerinden biridir.

Devamını Oku

Bebekler Biberona Nasıl Alıştırılır ?

Her bebeğin kendine has bir karakteri vardır. Anne, bebeğine yaklaşırken onun bu karakterini de göz önüne almak zorundadır. Bu nedenle, her çözüm önerisi her bebekte işe yaramayabilir.

Devamını Oku

Biberon Tercihinde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Bebek biberonu, yavrunuzun beslenmesinde en çok kullandığınız bebek ürünlerinin başında gelmektedir. Bebeğinizin sağlığı ve rahatı için doğru biberon seçimi oldukça önemlidir.

Devamını Oku

Biberon Ucu Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin beslenme alışkanlıkları arasında bebek biberonu önemli bir yere sahiptir. Bebek biberonu kullanırken ne kadar rahat ederse, beslenmesi de o kadar düzenli olur. Bu sebeple, uygun biberon seçimi anneler için doğru şekilde çözülmesi gereken bir meseledir. Bebeklerin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak üretilen, çok farklı çeşitte biberon bulunmaktadır.

Devamını Oku

En İdeal Alıştırma Bardağı Hangisi ?

İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında hava ve su gelmektedir. Hava hiçbir çaba sarf etmeden karşılayabildiğimiz bir ihtiyaç olmakla birlikte, su için özel gayret göstermemiz gerekmektedir.

Devamını Oku

Hangi Biberon Çeşitleri Daha Sağlıklı ?

Bebek ürünleri, bebeğin ihtiyaçları gözetilerek tasarlanmakta ve sağlığı tehdit etmeyen materyallerden üretilmektedirler. En çok tercih edilen bebek ürünleri arasında yer alan bebek biberonu seçiminde, anneler oldukça titiz davranmaktadırlar.

Devamını Oku

6-18 Ay Bebekler İçin Örnek Beslenme Menüsü İçerikleri Nelerdir ?

Bebeğin ek gıdaya geçişi oldukça önemli bir dönem. Öyle ki bebek ek gıdaya geçtikten sonra annenin belli bir düzen ve süreç içerisinde bir beslenme planı uygulaması gerekiyor. Bunun temel sebebi ise bebeğin bu dönemde hızlı bir şekilde gelişimini sürdürmesi.

Devamını Oku

6-18 Aylık Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı ?

Bebekler ilk iki yılda çok hızlı bir büyüme gösteriyorlar. Anne sütüyle başlayan bebek beslenmesi denklemine, bebeğin belirli bir olgunluğa ulaşmasıyla birlikte ek besinler de girmeye başlıyor.

Devamını Oku

Anne Sütü Saklama Kabında Sağılan Süt Ne Kadar Süre Muhafaza Edilebilir ?

Besinlerin sağladığı fayda tazelikleriyle doğru orantılı. Bu sebeple tükettiğimiz ürünlerin tazeliğine büyük önem veriyoruz. Taze besin tüketiminin sahip olduğu önem bebekler söz konusu olduğunda ise anneler için en üst seviyeye çıkıyor.

Devamını Oku

Anne Sütünü Sağmak İçin En İdeal Zaman Hangisidir ?

Anneler, çok değerli besin kaynağı olan anne sütünü en iyi şekilde bebeklerine vermek isterler. Tartışmasız en ideal yöntem bebek emzirmedir. Ancak, süt pompası sayesinde sağılan anne sütü de bebeğe biberon yardımıyla verilebilir.

Devamını Oku

Bebeğinizin Alması Gereken Kilo Miktarı Nedir?

Bebek gelişimi uzun yıllar boyunca uzmanlar tarafından takip edilen ve belli standartlar getirilen bir konu. Bu çerçevede oluşturulan bebek gelişim tablosu üzerinden bebeğin ideal boy ve kilo ölçüleri rahatlıkla öğrenilebiliyor. Böylece anne, bebeğinin gelişimini doğru şekilde takip edebiliyor.

Devamını Oku

Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır ?

Bebek beslenmesinin en önemli geçiş dönemlerinde biri de ek gıdaya başlangıç. Anne sütüyle beslenen bebeğin ek gıdayla desteklendiği bu dönemde bir yandan da bebeğin yeme alışkanlıkları ve rutini oluşuyor. Bu bağlamda, bir yetişkinin yeme düzeni gibi olmasa da bebeğin öğünlerinin gün içerisinde farklılık göstermesi önemli.

Devamını Oku

Bebek Ne Zaman Sütten Kesilmelidir?

Annelerin cevap bulmakta en çok zorlandığı sorulardan biri de bebeklerini sütten kesmek için ideal zamanın ne olduğu. Anne sütünün bebeğe sunduğu paha biçilemez faydanın yanı sıra bebek emzirmenin anne ile bebek arasında oluşturduğu duygusal bağ sebebiyle de bu süreç anneleri bir hayli zorlayabiliyor.

Devamını Oku

Bebeklerde Kabızlık Sorunu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yenidoğan bebekler, boşaltım sistemleri tam olarak gelişmediği için kakalarını da düzensiz bir biçimde yapıyorlar. Öyle ki bebek her emzirmeden sonra kakasını yapabileceği gibi daha seyrek aralıklarla da tuvalete çıkabiliyor. Burada asıl önemli olan husus, annenin bebeğin kaka yapma sıklığını ve kakanın kıvamını gözlemlemesi.

Devamını Oku

18+ Aylık Bebeklerde Örnek Beslenme Menüsü İçerikleri Nelerdir ?

Bebek gelişimi dikkatle takip edilmesi gereken bir süreç olup, bebek beslenmesi konusunda bazı zamanlarda annelerin bile kafaları karışabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek için annenin mutlaka bir uzman görüşüne başvurmasını tavsiye ediyoruz. Öyle ki bebeğin ihtiyaçları, gelişimine paralel bir şekilde süreli değişim gösteriyor.

Devamını Oku

Anne Sütünden Ek Gıdaya Geçişte Eğlenceli Uygulamalar Nelerdir ?

Bebek ilk 6 aylık dönemde tüm ihtiyaçlarını anne sütü ile karşılayabiliyor. Ancak bebeğin dişlerinin çıkmasıyla birlikte emzirme artık bebeğe yeterli gelmemeye başlıyor. Böylece anne bebeğini ek gıda verdiği döneme giriyor.

Devamını Oku

Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Bebeklerde Görülen Alerjik Belirtiler Nelerdir, Nasıl Baş Edilmelidir ?

Bebeklik dönemi bir insanın en hassas ve korumasız olduğu zaman dilimi. Bebeğini sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde büyütmek isteyen anne, ek gıdaya geçişle birlikte birçok sorunla da baş etmek durumunda kalıyor.

Devamını Oku

Bebeklere Tatlı Yiyecekler Vermek Ne Derece Sağlıklıdır ?

Bebeğin ek gıdaya geçişiyle birlikte bebek beslenmesi konusu da tamamen farklı bir eksene kayıyor. Öyle ki anne sütü ile beslenen bebeğin tek besin kaynağı bu değerli ve besin değeri açısından zengin bir içeriğe sahip süt iken, ek gıdayla birlikte bebeğin dengeli bir şekilde beslenmesi ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Devamını Oku

Hangi Tür Bebek Önlükleri Tercih Edilmeli ?

Annelerin bebek beslenmesinde en fazla şikayetçi olduğu konu çabuk kirlenen bebek kıyafetleri olmaktadır. Özellikle mama saatleri esnasında kıyafetlerin üzerinde kalan mama lekeleri onlar adına kaçınılmaz olur. Gün içerisinde sürekli tekrarlanan beslenme saatleri çokluğunu da göz önüne aldığımız zaman, bebeklerin hem hijyen hem de sağlık açısından temiz tutulması gerekir.

Devamını Oku

Mama Kaşığı Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeğin anne sütü ile başlayan beslenme düzeni, ek besine geçişiyle birlikte daha önemli bir hal almaktadır. Bebeğin anne sütü, ek gıda dengesi iyi ayarlanmalı, bebeğin doğru şekilde beslenmesi sağlanmalıdır. Bu süreçte bebek mama seti benzeri ürünler annelere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Devamını Oku

Mama Kaşığının Yapısı Nasıl Olmalı ?

Bebeğin ek besine geçişi önemli bir dönemdir. Annesini emen bebeğe bir yandan da dengeli bir beslenme düzeni kurulması gerekmektedir. Bu önemli dönemde, annenin kullanabileceği birçok yardımcı bebek ürünü bulunmaktadır. Bebek 6 ayı geçtikten sonra biberon dışında bebek mama setlerinin yardımıyla beslenmesini sürdürebilir.

Devamını Oku

Meyve Süzgeci Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı ?

Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemlerinde tüketmeye başlayacağı besinler sürekli olarak çeşitlilik gösterecektir. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi meyve ve sebze ihtiyacının karşılanması adına bebeklerin anne sütü dışında farklı gıda beslenmelerine de geçiş yapmaları şarttır.

Devamını Oku

Ek Gıdaya Geçiş Sürecinde Bebeğe Verilmemesi Gereken Besinler Nelerdir ?

Anne sütünün yanı sıra ek gıdaya geçişi, bebeğin altı ayını tamamlamasının ardından, doktor kontrolü altında gerçekleşmesi gereken bir süreç. Bu dönemde annenin bebeğine vereceği gıdaları bilmesi büyük önem taşıyor.

Devamını Oku

Hangi Malzemeden Yapılmış Olan Mama Kaşıkları Tercih Edilmeli ?

Bir bebek ürünü satın alırken, sağladığı fayda kadar yapıldığı malzemeye de dikkat etmek gerekmektedir. İçeriğinde BPA, BPS sağlığa zararlı kimyasal maddeler barındırmayan, bebeğin sağlığıyla tamamen uyumlu ürünler anneler tarafından tercih edilmektedir.

Devamını Oku

Sütü Bırakan Bebeklerde İştahsızlık Problemi ile Nasıl Baş Edilir ?

Her anne bebeğinin anne sütü almasına büyük önem veriyor. Bu nedenle, bebek emzirmek meşakkatli bir iş olsa da bebeğinin en iyi şekilde beslendiğini bilen anne tüm zorluklara rahatlıkla göğüs geriyor.

Devamını Oku

Anne Sütünün Gelmemesi Durumunda Yenidoğan Bebekler Nasıl Beslenmelidir ?

Anne sütü bebek gelişiminde hayati rol oynuyor. Özellikle yenidoğan bebeklerin imkan dahilinde mutlaka anne sütüyle beslenmeleri gerekiyor. Ancak, başta da belirttiğiniz gibi bazı durumlarda annenin sütü gelmeyebiliyor. Peki, böyle bir durumda yenidoğan bir bebeğin nasıl beslenmesi gerekiyor?

Devamını Oku

Bebek Ne Zaman Kendi Kendine Yemek Yiyebilir?

Bebek gelişiminin en önemli iki unsuru beslenme ve uyku. Annenin bebeğinin doğumundan başlayarak ona uygun bir beslenme ve uyku düzeni oluşturması gerekiyor. Özellikle bebeklerde beslenme konusunda, neredeyse bebek yaşına girene kadar tüm sorumluluk annenin omuzlarında oluyor.

Devamını Oku

Bebeklerde Kusmayı Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebekler çok narin varlıklar. Bu yüzden annenin bebeğini sürekli gözlemlemesi ve onu rahat ettirmesi önemli. Ancak bazı durumlarda hem bebek rahatsız olabiliyor hem de anne telaşlanabiliyor. Bu tür durumların en sık yaşananı ise bebeklerde kusma. Peki, bebekler neden kusar?

Devamını Oku

Yenidoğan Bebeklerde Reflü Nasıl Olur, Neler Yapmak Gerekir ?

Bir bebek yaşamsal fonksiyonlarını kendi başına sürdürebilecek bir vücut yapısıyla dünyaya gelse de gelişimini sürekli bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Bu bağlamda, bazı organların yeterince gelişmiş olmaması bebeklerin bazı hastalıklara daha yatkın olmasına sebep olabiliyor. Bu tür hastalıklardan en çok bilinenlerden birisi ise bebeklerde reflü.

Devamını Oku

Yenidoğan Bebeklere Su Verilir mi ?

Yenidoğan bebek bakımı özen ve hassasiyet isteyen bir dönem. Öyle ki yenidoğan bebek her ne kadar dünyaya gelmeye uygun bir şekilde gelişmiş olsa da hala birçok konuda gelişimini sürdürüyor. Bebek gelişiminin belki de en hassas zaman dilimi olan bu dönemde, beslenmeden uykuya gelişime ilişkin her konuda bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Yenidoğan Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bebek gelişiminin istenilen biçimde ilerlemesi için annenin bu konuda doğru bilgilere sahip olması gerekiyor. Özellikle yenidoğan bebek bakımı hususunda annelerin çok dikkat etmesi önemli. Yenidoğan beslenmesinden uykusuna kadar özenle planlaması gereken süreçleri anne, doktoruna danışarak yönetebiliyor.

Devamını Oku
    Yukarı