Türkçe (TR) Map Icon

Bebek Bakımı

Bebeklerin Banyo Süngeri Nasıl Olmalıdır?

Bebek bakımında anneler için en fazla önem arz eden mesele banyodur. Bilindiği üzere yeni doğmuş bebeklerin ciltleri çok hassastır.

Devamını Oku

Burun Aspiratör Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebeğinizin burun temizliği en fazla özen gösterilmesi gereken konuların başında gelmelidir. Çünkü rahat nefes alabilme ve güzel bir uyku için bebeğinizin bu konuda size ihtiyacı olacaktır.

Devamını Oku

Bebeklerde Burun Aspriratörü Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Bebekler, özellikle de uyurken tıkanan burunlarından dolayı büyük sıkıntıya girer ve sürekli uyku bölünmeleri yaşarlar. Sık sık tekrarlanmakta olan bu uyanmalar ise onlara düzensizliğin yanı sıra huzursuzluk yaşatır.

Devamını Oku

Burun Aspiratörü Kullanmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Bebeklerin uyku esnasında yaşamış olduğu bölünmelerin ana sebebi genellikle nefes alışlarından kaynaklanmaktadır. Çünkü burunları tıkalı olan bebek sağlıklı nefes alamaz. Bu onlarda uyku bölümlerine neden olur ve huzursuzluklar yaşatır.

Devamını Oku

Pişik Kremi Ne Zaman ve Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır?

Bebeklerde pişik, sık karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte, tedavi edilmediği takdirde bebeğinizde huzursuzluğa sebep olacaktır. Bu çerçevede pişik, mutlaka tedavi edilmesi ve oluşumunu engellemek için tedbir alınması gereken bir sorundur.

Devamını Oku

Pişik Kremi Tercihinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler dünyanın en narin ve korumaya muhtaç canlılarıdır. Vücutları en ufak etkiye dahi reaksiyon verebilmektedir. Bu tepkilerden en sık yaşananlardan biri de pişiktir. Gaita (dışkı) ve idrarda bolca bulunan üreden oluşan amonyağın, bebeğin genital bölgesindeki hassas cildine yaptığı tahrişe pişik denmektedir.

Devamını Oku

Bebeklerde Konak Neden Oluşur?

Anneler bebeklerini koklamaya doyamazlar. Yavrusunun bu dünyaya ait olamayacak kadar güzel kokusu, anneyi bebeğine daha çok bağlar. Bebeğinin ipeksi saçlarını okşamak anneye tarifi mümkün olmayan bir huzur verir.

Devamını Oku

Yenidoğan Islak Mendilleri Hangi Özellikleri Taşımalıdır?

Yenidoğan bebek bakımı oldukça hassas bir süreçtir. Dokuz ay boyunca annesinin karnında, dış dünyanın etkilerinden uzakta yaşayan bebek, artık yaşamın tüm şartlarına açık hale gelmiştir.

Devamını Oku

Bebeklerde Derece Nasıl Kullanılır?

Bebeklerde ateş, annelerin en çok karşılaştığı sorunlardan biridir. Bebeğiniz birçok farklı sebepten ötürü ateşlenebilir. Bu bağlamda, annelerin bebeklerinin vücut ısılarını sürekli olarak takip etmeleri önem taşımaktadır.

Devamını Oku

Yenidoğan Bebekler Neden Sık Sık Kusar?

Yenidoğan bebeklerin özel ilgiye ihtiyacı vardır. Anne karnında, korunaklı şekilde geçirilen 9 ayın ardından bebek, dış dünyanın tüm etkilerine açık hale gelir. Bu nedenle, bebek bakımı konusunda yenidoğan bebek bakımının özel yeri yer vardır.

Devamını Oku

Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman Kesilmelidir ?

Bebek, her bakımdan annesine muhtaç bir şekilde dünyaya gelir. Belirli bir yaşa ulaşana kadar, onun her ihtiyacından artık anne sorumludur. Her yaşın kendine göre avantajları ve zorlukları olmasına rağmen, takdir edersiniz ki bir anne için en meşakkatli dönem yavrusunun bebeklik dönemidir.

Devamını Oku

Bebeklerde Banyo Süngeri Nasıl Kullanılır ?

Bebeklerin, sahip oldukları o mis kokularına rağmen, ciltlerinin sağlıklı kalması için düzenli olarak yıkanmaları gerekmektedir. Peki, anneler kucaklarına almaya dahi kıyamadıkları bebeklerini hangi malzemelerle ve nasıl yıkamalıdırlar?

Devamını Oku

Bebek Islak Mendilleri Nasıl Olmalıdır ?

Annelerin bebek hijyeni için sıklıkla kullandığı ürünlerin başında ıslak mendiller gelmektedir. Ancak bebek ıslak mendillerinin seçiminde olabildiğince titiz davranılması gerekir. Özellikle bebeklerin altı değiştirilirken kullanılan ıslak mendiller, el ve vücut temizliği için de tercih edilmektedir.

Devamını Oku

Bebeklerde Kulak Çubuğu Nasıl Kullanılmalı ?

Kulak temizliği yetişkin insanlarda ne kadar fazla önemseniyorsa, bebeklerde iki katı daha üzeri önem gerektirir. Çünkü bebeğin hassas dokusu ve mikroba karşı çabuk tepki göstermesi, ileri dönemlerde büyük hastalıkları meydana çıkaracaktır.

Devamını Oku

Bebeklerde pişik nasıl giderilir ?

Bebeğiniz narin bir çiçek gibidir. Sürekli ve titiz bir bakım ister. Eminiz ki siz anneler tatlı yorgunluğunuza rağmen bebeğinizin tüm ihtiyaçlarıyla en ince ayrıntısına kadar ilgileniyorsunuz. Bu yoğun ilgiye rağmen yine de bebeğiniz kimi zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor.

Devamını Oku

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmelidir ?

Bebek, her bakımdan ebeveynlerine muhtaç bir şekilde dünyaya gelir. Her yaşın kendine göre avantajları ve zorlukları olmasına rağmen, ebeveynler için en meşakkatli dönem yavrusunun bebeklik dönemidir.

Devamını Oku

Pişik kremi ne zaman ve ne sıklıkla kullanılmalıdır ?

Bebeklerde pişik, sık karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte, tedavi edilmediği takdirde bebeğinizde huzursuzluğa sebep olacaktır. Bu çerçevede pişik, mutlaka tedavi edilmesi ve oluşumunu engellemek için tedbir alınması gereken bir sorundur.

Devamını Oku

Burun Aspiratörü Kullanmak Sağlıklı mı ?

Bebek, tamamen anneye bağımlı bir şekilde dünyaya gelir. Belli bir düzeyde gelişimini tamamlayana kadar bebekler, en temel fiziki ihtiyaçlarını dahi tek başlarına gideremezler. Bu bakımdan, bebek bakımında en büyük sorumluluk annelere düşmektedir.

Devamını Oku

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır ?

Bebeğinizin burnu sık sık tıkanıyor mu? Özellikle sabah kalktığında bebeğinizin burnundan nefes almakta zorlandığını mı gözlemliyorsunuz? Endişe edilecek bir durum olmamakla birlikte, bu belirtiler bebeğinizin burun temizliğini düzenli bir şekilde yapmanız gerektiğini göstermektedir.

Devamını Oku

Bebeğin Ateşlendiği Nasıl Anlaşılır, Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Hassas varlıklar olan bebeklerin durumlarının iyi takip edilmesi, sağlıklarına azami ölçüde dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle yenidoğan döneminden konuşmaya başlamasına kadar geçen süre içerisinde bebeğin kendini ifade edememesi annelere daha büyük sorumluluk yüklüyor.

Devamını Oku

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılmalıdır?

Bebeklerde gaz sancısı annelerin en çok sıkıntı çektikleri bebek bakımı sorunlarının başında geliyor. Gaz sancısı bebeğin huzurunu kaçırıp uyku ve beslenme düzeninin bozulmasına sebep olan önemli nedenler arasında. Bu zorlu dönemde, sadece bebeğin değil annenin de düzeni ve dolasısıyla sağlığı bozulabiliyor.

Devamını Oku

Bebeğin Göbek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Annelerin yenidoğan bebek bakımında en çok çekindikleri konulardan biri de bebeğin göbek temizliği. Anne karnında bebek için hayati bir işlev üstlenen göbeğin, göbek bağı düşene kadar hassas ve doğru bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Devamını Oku

Bebeğin Tırnağı İlk Ne Zaman Kesilmelidir?

Bebek doğumundan belli bir aya gelene kadar en basit vücut hareketlerini dahi kontrol edemiyor. Özellikle, kol ve ellerini istemsizce hareket ettiren bebek, tırnaklarıyla yüzüne, hatta gözüne dahi zarar verebiliyor. Anneler bu sorunu bebeğin ellerine eldiven giydirerek çözse de asıl yol bebeğin tırnak bakımından geçiyor.

Devamını Oku

Bebeğin Üşüdüğü Nasıl Anlaşılır - Bebekler Nasıl Giydirilmelidir?

Annelerin içine düştükleri en büyük yanılgılardan biri bebeklerinin sürekli üşüdüğünü düşünmeleri. Bu düşünce sonucunda da birçok anne gerekli olmadığı halde bebeğini üst üste giydiriyor.

Devamını Oku

Bebek Saç Fırçası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Anneler bebek bakımına büyük önem veriyorlar. Her yaştaki bebek için özel üretilmiş bebek ürünleri sayesinde anneler yavrularının hijyenini daha kolay sağlayabiliyorlar. Öyle ki bu ürünler bebeğin hassas yapısı göz önüne alınarak dizayn ediliyor.

Devamını Oku

Bebek Tırnak Makası Nasıl Olmalı ve Nasıl Sterilize Edilmelidir ?

Bebekleri için her zaman en iyisini seçmeye çalışan annelerin kararsız kaldığı konulardan birisi de bebek tırnak makası seçimi. Bir başkasının tırnaklarını kesmek zorken bu bir başkası bebeğimiz olduğunda tırnak kesme işinin daha da zor olacağı açık.

Devamını Oku

Bebeklerde Islak Mendil Kullanmak Sağlıklı mıdır ?

Son yıllarda hayatımıza giren ıslak mendil, pratik olması nedeniyle gündelik yaşantımızda çok fazla kullandığımız ürünlerden biri olmuştur. Kolay kullanımından ötürü anneler, bebeklerinin kişisel temizliğinde de ıslak mendillerden faydalanmaktadırlar.

Devamını Oku

Bebeğin Göbeği Ne Zaman Düşer ?

Anne ile bebek arasında bağ, bebeğin ana rahmine düşmesiyle başlıyor. Tamamen anneye bağımlı olarak gelişen bebek, fiziki olarak da bir bağ ile anneye bağlanıyor. Göbek bağı adı verilen bu bağın bebeğin gelişiminde çok büyük bir rolü bulunuyor.

Devamını Oku

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebek doğumuyla birlikte hızlı bir gelişme dönemine giriyor. Bu hızlı gelişimle birlikte bebeğin ihtiyaçları ve dolayısıyla bebek bakımının gereklilikleri de sürekli olarak değişiyor. Diş çıkarma, bu değişim dönemlerinin arasında en önemlilerinden biri.

Devamını Oku

Bebeklerin Bulunduğu Odalarda İdeal Sıcaklık Ne Olmalıdır ?

Bebek bakımı ilgi ve dikkat isteyen bir iş. Bu nedenle, doğumla birlikte anneyi yoğun bir mesai bekliyor. Yavrusunun tüm ihtiyaçlarından sorumlu olan annenin, aynı zamanda ona en uygun ortamı da sunması gerekiyor.

Devamını Oku

Bebeklerin Hijyen ve Temizliğinde Kullanılması Gereken Malzemeler Nasıl Olmalıdır?

Bebek bakımı bebeğin doğumuyla başlayan bir süreç. Annenin bebek hijyenine azami dikkat etmesi gerekiyor. Bu süreç, sadece bebeğin beden temizliğini değil, kullandığı ürünlerin bakım ve sterilizasyonunu da kapsıyor.

Devamını Oku

Bebekler Mikroplara Karşı Nasıl Korunur ?

Bebeğiniz hayata korumasız bir biçimde geliyor. Onun tüm bakımından ve sağlığından siz sorumlusunuz. Aslında, oldukça ağır ve büyük bir sorumluluk. Ancak her anne bebeğine olan sevgisiyle bu kutsal görevin üstesinden gelmeyi başarıyor. Bu uzun ve zorlu yolculukta annenin bilgi ve tecrübesi artıkça sorunlarla başa çıkma kabiliyeti de güçleniyor.

Devamını Oku

Bebeklerin Ateşini Ölçmek İçin Hangi Termometreler Kullanılmalı ?

Gelişen teknoloji birçok konuda günlük işlerimizi kolaylaştırırken, bu durumun anneleri etkilememesi düşünülemez. Bebeğin bakım ve ihtiyaçlarına göre özel olarak dizayn edilen bebek ürünleri sayesinde, anneler artık çoğu işini eskiye nazaran çok daha kolay halledebiliyorlar.

Devamını Oku

Pişik Kremi Kullanmak Sağlıklı mıdır ?

Bebeklerde en fazla karşılaşılan problemlerden birisi de pişiktir. Bebek için kullanılan bezin yapısı, hijyen ürünleri ve özellikle de bebeğin bezinin gereğinden az sıklıkta değiştirilmesi pişik oluşumuna sebebiyet veren etmenlerdir.

Devamını Oku

Yenidoğan Bebeğin Tuzlanması, Zeytinyağı ile Yıkanması vb. Uygulamalar Ne Derece Sağlıklıdır?

Bebek bakımı konusunda da annelerin kendi ebeveynlerinden gördüğü yanlış bilgiler mevcut. Bunlardan biri de yenidoğan bebeğin tuzlanması ve zeytinyağı ile yıkanması.

Devamını Oku

Yenidoğan Bebekler Ne Sıklıkla, Nasıl Yıkanmalıdır?

Yenidoğan bebek bakımı oldukça zor. Annenin tecrübesizliği, bebeğin küçük ve hassas oluşu gibi birçok faktör bu süreci zorlaştırıyor. Ancak, tüm zorluğuna rağmen bebeğin bakımının tam yapılması ve bebek hijyeni şartlarının sağlanması gerekiyor. Bu çerçevede, bebek banyosu oldukça önemli.

Devamını Oku

Bebek Ne Zaman Emeklemeye Başlar ?

Bebek gelişimin önemli safhalarından biri de bebeklerde emekleme dönemi. Bebek 6. aydan itibaren fiziki olarak emeklemeye uygun hale geliyor. Birçok konuda olduğu gibi emeklemede de her bebeğin gelişim süreci farklılık gösterebiliyor. Ancak, ideal zaman dilimi olarak bebeğin 6 ila 9. ay arasın emeklemeye başlaması bekleniyor.

Devamını Oku

Bebeklere Televizyon-Reklam Seyrettirmek Zaralı mıdır ?

Teknoloji insanların hayatını kolaylaştıran önemli bir etken. Ancak, özellikle gelişim çağındaki bebeklerin teknolojinin birçok nimetinden bir süre uzak kalması gerekiyor. Bunların başında da insanların karşısında uzun saatler geçirebildiği televizyon geliyor.

Devamını Oku

Bebekleri Uyutma Yöntemleri Nelerdir ?

Bebek gelişiminin iki temel anahtarı düzenli beslenme ve uyku. Doğru beslenen ve yeteri kadar uyuyan bebekler, sorunsuz biçimde gelişimlerini sürdürüyorlar. Ancak, özellikle uyku konusunda anne, bebeği büyüdükçe bazı sorunlar yaşamaya başlayabiliyor.

Devamını Oku

Bebeklerin Uyumama Sorunu Neden Kaynaklanır ?

Bebeğin gelişim süresince ihtiyaçları farklılık gösteriyor. Bu ihtiyaç listesinin başlarında yer alan uyku konusunda da bebeğin uyku düzeni, gelişimine göre sürekli değişiyor. Yenidoğan bebek sürekli beslenme ihtiyacından ötürü her iki saatte bir uyanıyor, beslenme haricindeki vakitlerinde de sürekli uyuyabiliyor.

Devamını Oku

Bebeklerin Yıkandığı Suyun Sıcaklığı Nasıl Ayarlanır ?

Bebeğinizi ilk kez banyo yaptıracaksınız ve heyecanlısınız. Ancak bir yandan da ilk kez yapacağınız ve hiç deneyimlemediğiniz bir işin tedirginliğini yaşıyorsunuz. Bu durum gayet doğal. Temel bazı noktalara dikkat ederek ideal bir bebek banyosu tecrübesi edinmeniz mümkün.

Devamını Oku
    Yukarı