Hamilelik

Hamilelikte Diş Tedavisine Devam Edilebilir mi ?

Hamilelik anne adayının bedeninde önemli değişimlerin olduğu bir süreç olmakla birlikte, annenin bu süre boyunca kendine çok iyi bakması gerekiyor. Diş bakımı da gebelik döneminde özen gösterilmesi gereken bir konu. Peki, diş sağlığı açısından sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için neler yapılmalı?

- Anne adayı gebe kalmaya kadar verdiği takdirde, öncelikle diş doktorundan randevu alarak dişlerinin genel durumu hakkında bir bilgi almalı, tedavi gerektiren dişleri için gerekli adımları hamilelikten önce atmalı. Buna ek olarak, yıl içerisinde yaptırılan düzenli diş bakımı da hamilelik öncesinde tamamlanabilir.

- Hamilelikle birlikte üst seviyeye çıkan östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış anne adayının dişlerinde plak artışını tetikleyebiliyor. Plağın diş etinde iltihaplanmaya sebep olmaması için annenin günlük diş bakımının yanı sıra periyodik olarak diş doktoruna kontrol olması gerekebilir.

- Alınan önlemlere rağmen anne adayında önemli diş sorunları da baş gösterebilir, bunun sonucunda da anne adayı diş ağrısı yaşayabilir. Böyle durumlarda diş doktorunun gebeliği takip eden doğum doktoruyla irtibatlı bir şekilde, anne adayının dişinin tedavi edilip edilmeyeceğine kadar vermesi gerekiyor. 


Diş Tedavisinde Yanlış İnanışlara Rağbet Etmeyin

Hamilelikte diş tedavisi konusunda yanlış bilinen doğumla birlikte anne diş kaybedebilir, hamilelikte kesinlikle diş tedavisi olmaz gibi önyargılara rağbet edilmemesini, yaşanan sorunlarda sürekli olarak diş doktoruyla irtibatlı olunmasını tavsiye ediyoruz. Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken nokta, bebeğin gelişiminin en kritik safhası olarak kabul edilen gebeliğin ilk üç ayında mümkün olduğunca diş tedavisinden kaçınılması. İlerleyen dönemlerde, doktor kontrolünde her türlü diş tedavisinin gerçekleştirilmesi mümkün.


Bebeğinizin Diş Bakımını da Önemseyin

Diğer taraftan, doğumdan sonra annenin bebeğin diş sağlığına da dikkat etmesi gerekiyor. Bebeğin ilk süt dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte anneler için de zor bir süreç başlayabiliyor. Özellikle bebeğin diş çıkartma dönemlerinde damağında kaşıntı ve kızarıklık olabiliyor. Bu da bebeğin ateşlenmesine, diş etlerinin kaşınmasına ve huzursuzlanmasına sebebiyet verebiliyor. 


Böyle dönemlerde anneler bebeklerinin rahatlamaları için diş halkaları kullanabiliyor. Silikon ya da sulu diş halkaları arasından bebeğinize en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Silikon diş halkaları sağlam yapısıyla öne çıkarken, soğutulup da verilebilen sulu diş halkaları ise bebeğin diş etlerine masaj yaparak rahatlamasını sağlaması nedeniyle tercih ediliyor.Daha Fazla Kaynak