Emzirme

Göğüs Pompası Kullanmak Sağlıklı Mı?

Bebekler, sindirim sistemlerinin tam gelişmemesi sebebiyle az ama sık bir biçimde anne sütü emerler. Sütün bebek tarafından az tüketimi ise sütün annenin göğüslerinde birikmesine neden olur. Bu durum, anneyi rahatsız eder ve başta mastit olmak üzere bir çok sağlık probleminin oluşmasına sebep olur. 

Süt sağma pompası, bu durum için geliştirilmiş bir üründür. Anne, süt fazlasını süt sağma pompası vasıtasıyla sağıp, ardından özel olarak üretilen süt saklama poşeti kullanarak saklayabilmektedir. Bu ürünü kullanmak isteyen annelerin cevap aradıkları ilk husus, göğüs pompası kullanmanın sağlıklı olup olmadığıdır.

Bu sorunun yanıtı aslında oldukça nettir. Göğüs pompası, süt fazlası olan emziren anneler için önemli bir ihtiyaçtır ve doğru kullanıldığı takdirde anne sağlığına katkı sağlamaktadır. Öyle ki bu durumdaki anneler için süt sağma bir zorunluluk haline gelmiştir. Peki, süt pompası seçerken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Süt sağma makineleri temel olarak manuel (tirle) ve elektrikli süt pompası olarak ikiye ayrılmaktadır. Manuel göğüs pompası elle çalışmakta ve insan gücüne ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, bu tür pompalar oldukça basit bir mekanizmaya sahip olup hafif ve kolay taşınabilir özelliktedirler. Basit mekanizması sayesinde kullanımı da kolay ve pratiktir. Ancak, uzun kullanımlar için manuel göğüs pompaları çok fazla tercih edilmemektedir. El gücüyle çalışmalarından ötürü anneler bu tür pompaları sürekli kullanamazlar. Elektrikli göğüs pompası ise farklı kademelerde, otomatik olarak çalışır, insan gücüne ihtiyaç duymaz. Bu sayede, uzun süreli süt sağma işlemi gerçekleştirilebilir. Pille çalışan versiyonlarını yanınızda taşıyarak ev dışında da pratik bir şekilde kullanmanız mümkündür. Sağdığınız fazla sütleri, bu iş için özel olarak dizayn edilmiş süt saklama poşetlerinde, saklama koşullarına göre 6 aya kadar gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz.

Sonuç olarak, göğüs pompası, doğru kullanıldığı takdirde fazla sütün sağılarak hem annenin rahatlamasını hem de fazla sütün depolanmasını sağlar. Kaliteli malzemeden üretilmiş bir göğüs pompası tüm emzirme döneminiz boyunca önemli bir ihtiyacınızı giderecektir.

Daha Fazla Kaynak