Emzirme

Anne Sütü Saklama Poşetinde Buzlukta Bekletilen Süt Nasıl Çözdürülmeli ve Kullanılmalı?

Bebeğinizin sağlıklı büyümesi için tercih edilmesi gereken ilk besin, şüphesiz anne sütü olmalıdır. Ancak, özellikle çalışan anneler başta olmak üzere, birçok anne belli bir dönemden sonra bebeklerini düzenli emzirememe problemiyle karşılaşır. Bu sorundan mümkün mertebe uzak kalmanın alternatif yolu ise göğsü sağmak olacaktır. Annenin sütünü sağabilmesi için süt sağma pompalarına ve sütü saklamak için anne sütü saklama poşetlerine ihtiyacı vardır.  Bu noktada, sütü sağdıktan sonra saklama koşulları ve poşetlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağılan sütün, süt saklama poşetleri sayesinde belli başlı dönemlerde muhafaza edilerek stokta bekletilme imkanı bulunmaktadır. Çünkü, anne sütünün sahip olduğu besin değeri, kolaylıkla bozulmayacak, etkisini de muhafaza edecektir. Bu sebeple, annenin sütünü sağdıktan sonra, vakumlu poşetlere aktararak, anne sütü saklama evrelerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. 

Anne Sütü Saklama Koşulları Nasıl Olmalıdır?

Anne sütünün saklama koşulları mekan ve sütün bulunacağı yere göre değişiklik gösterir. Bu noktada da;

  • Oda sıcaklığında bulunan sütler en fazla 3 saat,
  • Buzdolabının soğutucu kısmında bulunan sütler en fazla 3 gün,
  • Derin dondurucularda bulunan sütler ise en fazla 3 ay süre ile muhafaza edilmelidir. 

Sağmış olduğunuz sütü buzdolabının derin dondurucu kısmında saklamak, en sağlıklı yoldur. Bunun için, strelize edilmiş süt saklama poşeti kullanmalısınız. Bu poşet, BPS ya da BPA içermemelidir. Bunun dışında da çift kilit sistemine sahip olan saklama poşetleri, anne sütünü daha fazla koruma altına alır. Keza istediğiniz zaman bu poşeti yatay ve dikey şekilde de kullanma durumunuz olacaktır. 

Donmuş Süt Nasıl Çözülmelidir?

Donmuş anne sütünün sıcaklığını artırmak ve çözmek için bir kasenin içerisine sıcak veya ılık bir su doldurun. Daha sonrasında da donmuş anne sütünü bu suyun içerisine yerleştirin. Kimi anneler bu sütü çözmek için kaynatma yöntemini dener. Ancak bu yöntem her açıdan sağlıksızdır. Çünkü kaynayan su, sütteki minerallerin kaybolmasına sebep olur. Bunun dışında, ılık suyun üstünde bekleyen donmuş süt çözülme aşamalarında üstünde kaymak ya da farklı katmanlar oluşturabilir. Sütün sıcaklığını test etmeden önce hafif dairesel hareketlerle karıştırarak sıcaklığın homojen yayılmasını sağlamalısınız. Dondurulmuş olan anne sütünü 24 saat içerisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. 

Not: Anne sütü çözme aşamalarında mikrodalga fırın asla kullanılmamalıdır. 

Daha Fazla Kaynak