Bebek Bakımı

Bebeklerin mama kabı hangi özellikleri taşımalı ?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş, anneler için önemli bir aşamadır. Anne sütü bebeğinizin birçok ihtiyacını karşılasa da, hızla büyüyen bebeğiniz, ek gıdaya ihtiyaç duyacaktır. Eminiz ki siz anneler de yavrunuzun ihtiyaç duyacağı bebek yemeklerini özenle hazırlayarak bebeğinize yedireceksiniz. Ancak, unutmamanız gereken bir ayrıntı var. Hazırladığınız bu leziz ve sağlıklı yemekleri bebeğinize sunacak ya da daha sonra yedirmek için saklayacak kaplara ihtiyaç duyacaksınız. 

Çoğu bebek ürünlerinde olduğu gibi mama kaplarında da bir çok alternatif bulunmaktadır. Ve yine her ürün seçiminde olduğu gibi sizlerin en uygun mama kabı seçiminde bazı hususları göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu çerçevede, gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz mama kabını seçmeniz için dikkat edeceğiniz hususları sizler için derledik.

Her üründe olduğu gibi mama kabı seçiminde de önceliğiniz ‘sağlıklı ürün’ seçmek olmalıdır. Piyasada camdan plastiğe, bambudan çeliğe bir çok farklı malzemeden yapılmış mama kabı bulunmaktadır. Her materyalin kendine has artıları ve eksileri bulunmaktadır. Hammadde ucuzluğu ve üretim kolaylığından ötürü ise piyasada en çok plastik mama kapları yer almaktadır. Plastik bir ürün tercih edeceğiniz zaman ilk bakmanız gereken, ürünün ‘BPA free’ olmasıdır. 

Sağlıklı ürünü bulduğunuzu düşünüyorsanız şimdi göz önünde bulundurmanız gereken, mama kabının pratikliğidir. Bir çok farklı unsur size kullanım kolaylığı sunacaktır. Örneğin, mama kabınızın kaymaz bir tabana sahip olması sayesinde, ürünü düz zeminlerde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Mama kabının birden fazla göze sahip olması ise size bebeğinize sunacağınız yemeklerin birbirine karışmasını engelleyecektir.

Bebeğiniz yapısı gereği, yemeklerini çok küçük porsiyonlar halinde tüketecektir. Yavrularına sürekli taze yemek sunmak isteyen siz anneler için bu sebeple, küçük kaplar daha uygun olacaktır. Ayrıca, seçimlerinizde mama kabının kolaylıkla temizlenebilecek bir yapıda olmasını göz önüne almanızı tavsiye ediyoruz. Sırf görüntü amacıyla zor temizlenebilecek şekillerde üretilmiş mama kapları, tam temizlenmeyerek hijyen sorunları yaşamanıza yol açabilirler. Öte yandan, mama kabınızın kapak kısmında bir kaşık yuvasının yer alması, bebeğinize mama sunacağınız kaşığın temiz kalmasına yardımcı olacaktır.   

Son olarak, bir çok bebek ürününde olduğu gibi mama kabı seçiminde de bebeğinizin dikkatini çekecek, yemek zamanını keyifli bir hale getirecek ürünleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Daha Fazla Kaynak