Bebeğe Dair Herşey

Bebeklerde Kaka Kıvamı Nasıl Olmalı?

Kaka rengi, bebeğiniz hakkında size genel bilgi verebilir, ancak kaka kıvamı da önemlidir. Renk ve kıvam kombinasyonu, bebeğinizin sağlığına dair çok şey söyleyebilir, ki burada çoğu zaman renk tek başına anlamlı olmayabilir.

Yenidoğan Bebeklerin Kaka Kıvamı

Yenidoğan bebeklerin kakasının kalın ve katranlı bir kaka kıvamı vardır. Bu normaldir ve yeni doğmuş bir bebeğin kakasının rengi ve dokusu hayatın ilk birkaç günü içinde değişecektir. Bebeğinizin kakaları doğumdan sonraki birkaç gün içinde daha gevşek ve sarı olmazsa, çocuk doktorunuzla konuşun. Bu yeterli süt almadıklarının bir işareti olabilir.

Anne sütü ile beslenen bebeklerin, kakalarının içinde tohum benzeri maddeler olabilir. Bu mutlaka bebeğinizin ishal olduğu anlamına gelmez.

Mama İle Beslenme (formül süt ile beslenme)

Mama ile beslenen bebekler; yeşil, sarı ve kahverengi renkte olan daha katı kaka yapma eğilimindedirler. Bebeğiniz dışkılama sırasında zorlanırsa ve sık olmayan, sert dışkıları varsa kabız olabilir.

Ek gıdaya geçtikten sonra; Bebeğinizin beslenmesine katı yiyecekler ekledikten sonra, kakaları normal yetişkin kakaları gibi olmaya başlayacaktır.

Kabızlık; Geçmesi zor olan son derece sert bir kaka kıvamı bebeklerde kabızlık olduğunu işaret edebilir. Kakanın içinde koyu kahverengi renkli küçük çakıl taşı benzeri görüntüler olabilir. Doktorunuz ile iletişime geçebilirsiniz. 

Daha Fazla Kaynak