Bebeğe Dair Herşey

Bebeklerde Hıçkırık Tutması Nasıl Durdurulur?

Bebeğini kucağına alan anneyi oldukça zorlu ancak bir o kadar da güzel bir süreç bekliyor. Bebek gelişimi, her anında anneye yeni şeyler öğreten ve oldukça hızlı ilerleyen bir süreç. Anne karşılaştığı sorunları araştırarak ve bu süreci daha önce tecrübe etmiş kişilere danışarak aşmaya çalışıyor. 

Hıçkırık Sindirim Sisteminin Doğru Çalıştığını Gösteren Bir İşaret

Bebeklerde hıçkırık, bu çerçevede en sık görülen durumların başında geliyor. Özellikle yenidoğan bebeklerde hıçkırık, bazı durumlarda anneyi endişeye sevk edebiliyor, endişe etmenize gerek yok. Öyle ki bebeklerde hıçkırık, sindirim sisteminin doğru çalıştığını gösteren bir işaret. Anne bebeğin dikkatle gözlemlerse, bebeğinin hıçkırıklarının en çok emzirmeden sonra olduğunu rahatlıkla görebilir.


Hıçkırığı Geçirmek İçin Neler Yapılabilir?

Hıçkırığın temel sebebi ise bebeğin diyaframındaki sinirlerin uyarılarak bu bölgedeki kasların kasılması. Peki, bir refleks haraketi olan hıçkırık nasıl geçer?

  • Bebek hıçkırmaya başladığında anne onu emzirerek hıçkırığı geçirmeye çalışabilir.
  • Emzirmenin akabinde bebek dik konumda tutulup sırtı sıvazlanarak hçkırığın geçmesi sağlanabilir.
  • Hıçkırık devam ediyor ise bebeğe çok az miktarda su içerilebilir.

Çoğu anne bu tür durumlarda su yerine limon suyunu tercih edebiliyor. Etkili bir yöntem gibi görünse de limon suyu bebeğin sindirim sistemi için uygun bir sıvı değli. Bu sebeple, bu alternatifi kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Sıvı Tüketiminde Bebek Yardımcı Ürünleri İşinize Yarayabilir

Sıvı tüketimi konusuna ise özellikle ek gıdaya geçilen dönemde dikkat edilmesi önemli. Bu geçişi sağlamak için ise annelerin kullanabileceği bebek ürünleri bulunuyor. Örneğin, alıştırma bardağı kullanarak bebeğin sıvı tüketimi teşvik edilebiliyor. Bu tür bardaklardan polipropilenden (PP) üretilenler tercih ediliyor. Biberondan bardağa geçişi kolaylaştıran alıştırma bardaklarının hava kanallarına sahip anti-kolik özellikte olanları kullanılmalı. Bu sayede, bebek alıştırma bardağını kullanırken hava yutmaz, gaz sorunu yaşamaz. Bardağı ters çevirdiğinde de bardak akıtma yapmaz.

Meyve süzgeci de bebeğin meyveyi yiyemediği durumlarda annelere yardımcı olan bir ürün. Silikon delikli hazneye yerleştirilen meyve parçalarını bebek rahatlıkla emerek, meyveyi yiyebiliyor. Bebek güvenle meyvelerin tadına bakarken, anne de bebeğini sağlıklı bir şekilde beslemenin huzurunu yaşıyor.

Daha Fazla Kaynak