Bebeğe Dair Herşey

Bebeğim Güvenli Bir Şekilde Bebek Koltuğu Kullanabilir Mi?

Şu dönemde piyasa da farklı bebek koltukları görebilirsiniz. Örneğin, Bumbo Seat ebeveynler arasında popüler bir seçimdir ve 3 ila 9 aylık bebekler için veya başını tutabilen bebekler için uygundur. Oturumu desteklemek için bebeğinizin vücuduna sarılmış kalıplanmış bir malzemeden yapılmıştır.

Pediatrik fizyoterapist Rebecca Talmud, çocuklar çok erken ya da uzun süre oturma pozisyonuna getirildiğinde, onların becerilerini geliştirmeye müdahale edebileceğini açıklıyor. Başka bir deyişle, bebeğiniz gerçekten dik oturmuş olsa da yeni vücut hareketlerini kendi başlarına uyguladıklarında en iyi gelişecek kritik gövde ve kafa kontrolü üzerinde çalışmazlar.

Bebek koltuğunu kullanmak için bebeğinizin oturma kilometre taşına ulaşana kadar beklemesini isteyebilirsiniz. Bebeğinizi üç aylıkken uzatmak yerine, 6 ila 8 ay arasında bir süre beklediğini düşünün. O nedenle bu konuda dikkatli olun.

Bebeğim Güvenli Bir Şekilde Bebek Koltuğu Kullanabilir Mi

Oturma güvenliği

Bebeğiniz sadece destekle nasıl oturulacağını öğrendiğinde, bacaklarınız arasında oturabilir ve böylece onları her tarafta destekleyebilirsiniz. Ayrıca yastıkları sahne olarak da kullanabilirsiniz, ancak bebeğiniz tutulduğunda gözetimsiz bırakmayın.

Bebeğiniz henüz etrafta dolaşmazken, bebek güvenliği için evinizi hareketleneceği günler hazırlayabilirsiniz. Evdeki dolap, kütüphane ve benzeri şeyleri duvara sabitleyin. Ayrıca dolap kilitleri, tuvalet kilitleri gibi şeyler bulabilirsiniz, bunları mutlaka kullanmaya başlayın. Evinizde içeride merdiven varsa mutlaka ekstra kilitli kapı taktırın.

Gelişimsel bir gecikmeden şüphe ediyorsanız ne yapmalısınız? 

Bebeğiniz dokuz aydır kendi başınıza oturmuyorsa, çocuk doktorunuza başvurun. Özellikle bebeğiniz 9 aya yakınsa ve destek ile oturamıyorsa, daha çabuk davranmak iyi olabilir. Gelişim, bebekten bebeğe değişir, ancak bu bir motor beceri gecikmesinin bir belirtisi olabilir. 

Çocuğunuzun bir gecikme yaşadığından şüpheleniyorsanız, İlk önce doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun.

Oturma gelişimi

Bebeklerde oturma yine bebekten bebeğe değişir. Genel olarak, çocuğunuz ilk doğum günlerine yaklaştıkça aşağıdaki ilerlemeyi bekleyebilirsiniz.

Yatak pozisyonundan oturma pozisyonu almak ve evde bebeğinizin oturduğuna göre ilk adım atmayı destekleyin, bağımsızlıklarını daha da güçlendirmeyi deneyin. Bol bol oturma denemeleri yapın. Bu denemeler tüm çekirdek kaslarını güçlendirmeye ve bu yeni konumda güven kazanmalarına yardımcı olacaktır. Bu pozisyonda oynayan oyuncaklar da faydalı olabilir.

Daha Fazla Kaynak