Bebeğe Dair Herşey

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır?

Anneler bebekleriyle yan yanayken sürekli bebeklerini emzirmek isterler. Ama bu her zaman mümkün olmayabilir. Bazı durumlarda süt pompası ile anne sütünü sağmak gerekebilir. Anne sütü sağmak, hem bebek hem de anne için yararlıdır. 

Anne Sütü Neden Sağılır?

  • Anne sütü çok fazla geldiğinde memeniz çok gerilir. Ve meme ucunuz da çok gergin olur. Bebeğiniz bu şekilde ememeyeceği için önden kısaca süt sağma pompası ile sağmak gerekebilir.
  • İşe gittiğinizde veya dışarıdayken bebeğiniz yanınızda yoksa sütünüzü sağmalısınız.
  • Anne sütünü arttırmak istediğiniz de memenize aktif ileti göndermek için pompa ile sağmalısınız.
  • Anne sütünüzü sağarak, sütünüzü depolamak istediğinizde pompa yapmalısınız.

Anne Sütü Saklama Poşeti

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne sütü oda ısısında 3 saat, buzdolabının normal kısmında 3 gün ve dondurucuda 3 ay saklanabilir. Sütünüzü pompa ile sağdığınızda, sağılmış sütünü temiz bir süt saklama poşetine koymalısınız. Süt saklama poşetinin üzerine kaç cc süt olduğunu ve günün tarihini, yazın.  Buzdolabının dondurucu kısmına yerleştirin.

Anne Sütü Nasıl Çözdürülür?

Anne sütü çözdürme için; dondurucudaki sütü 1 gün önceden kullanacağınız belli ise, akşamdan buzdolabının normal kısmına koyup, kendi kendine çözülmesini sağlayın. Kullanacağınız zaman süt saklama poşetinden sütü biberona koyun. Benmari yöntemi ile anne sütünü ılıtın.

Daha hızlı bir çözülme için, bir ılık su kabına koyabilir veya sıcak akan suyun altında tutabilirsiniz. Anne sütü benmari yöntemiyle ılıtabilirsiniz. Anne sütünü direkt ateşin üzerinde ısıtmıyoruz. Mikrodalga fırında da ısıtmıyoruz.

Erimiş anne sütünü hemen kullanabilir veya 24 saate kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Dondurulmuş anne sütünü çözüldükten sonra, tekrar dondurmamanız gerekir.

Anne sütünün bozulmadığından emin olmak gerekir, bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Anne Sütünün Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? isimli yazımızı okuyabilirsiniz. 

Daha Fazla Kaynak