Hamilelikte Hafta Gelişimi

21 - 24.Hafta

Bebek

 21. haftada bebeğinizin boyu 23-25 cm yi bulurken, ağırlığı 300-350 gram civarındadır. Bebeğin uyku ve uyanıklık dönemleri vardır. Kaş ve kirpikleri belirgin hale gelir. İlk yarıdaki büyüme hızı biraz azalır. Anneden bebeğe aktarılan bağışıklığın yanında bu haftalarda bebekte beyaz küre (lökosit) üretimi ile birlikte bağışıklık sistemi daha da güçlenir. 22. Haftada bebeğiniz 25-28 mm boyunda, 400 gramın biraz üzerinde ağırlığa sahiptir. Kaş ve kirpiklerin oluşumu tamamlanmıştır ama pigment bulunmadığından beyaz renklidir. Karaciğer ve safra kesesi fonksiyon görmektedir. İnsülin ve benzeri hormonların üretimi başlamıştır.23. Haftada bebeğiniz 28-30 cm uzunluğa, 450-500 gram ağırlığa sahiptir. Bu boyutları ile minyatür bir yenidoğana benzemektedir. 24. Haftada bebeğinizin boyu 30 cm, ağırlığı 600 grama ulaşır. Akciğerlerinde surfaktan üretimi başlar.   Bu haftadan itibaren bebek viabilite denilen anne karnı dışında uygun koşullar sağlanabilirse yaşatılabilir. Bunun için gelişmiş yenidoğan yoğun bakım koşullarına ihtiyaç vardır. 

Anne

Hamileliğin 6. ayı bittiğinde bebeğiniz yaklaşık 30 cm boyunda ve 700 gram ağırlığındadır. Erken doğum olsa bile yoğun bakım desteğiyle yaşayabilecek duruma gelmiştir, yani tüm organları tamdır, ancak hala gelişmeleri gereklidir.

Bebeğinizin cildi buruşuk, kırmızı ve şeffaftır, damarları görünür haldedir. Artık göz kapakları ayrılmış durumdadır ve gözlerini açıp kapatabilir. Bu dönemde bebeğinizin parmak izleri bile oluşur. Bir gürültü duyduğunda hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Ona şarkı söylediğinizde ya da onunla konuştuğunuzda ise sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Sizdeki değişiklikler de artık daha belirgin haldedir, rahminiz göbek hattının üzerindedir ve 7 kilo kadar almış olabilirsiniz. Bacak krampları yaşayabilirsiniz ve ayak bileklerinizin hafif şiş olduğunu fark edebilirsiniz. Çabuk yorulmanız çok normaldir. Gerektiği kadar dinlenmeyi ihmal etmeyin. Beslenmenize de özen göstermeye devam edin.

Karnınız ve göğüsleriniz büyüyüp, cildiniz gerildikçe çatlamalar olabilir, kaşınma ve kuruluk gibi yakınmalar ortaya çıkabilir; düzenli bakım kremleri kullanmanız bu şikayetleri azaltacaktır.

Daha Fazla Kaynak