Hamilelikte Hafta Gelişimi

17 - 20.Hafta

Bebek

17. haftada bebeğiniz 13-14 cm boyunda ve 140 gram ağırlığındadır. Cinsel organları ultrasonda daha belirgin olarak izlenebilir. Kalıcı ve süt dişleri oluşmuştur. Parmak izleri oluşmaya başlamıştır. Sindirim sistemi gelişmiş mekonyum denilen ilk bağırsak atıkları oluşmaya başlamıştır. Deri altı yağ dokusu kalınlaşmaya başlarken bu haftadan itibaren bebekte hızlı kilo alımı süreci başlar. Göz kapakları kapalı olmakla birlikte bebek ışığı algılayabilir.18. Haftada bebeğinizin boyu 15 cm, ağırlığı 200 gram civarındadır. Sinirler etrafında myelin kılıflar oluşmaya başlamıştır. Kulak fonksiyonları tamamlanmıştır ve artık sesleri duyabilir. Bu haftadan itibaren bebek hareketlerini daha belirgin olarak hissedebilirsiniz. 19. Haftada bebeğiniz 18 cm boyunda 210-220 gram ağırlığındadır. Bebeğin cildi verniks kazeoza denilen balmumu benzeri bir yapı ile kaplanır. Verniks bebeğinizin cildini içinde bulunduğu amniotik sıvının olumsuz etkilerinden korur.  Hareketleri artmış, saçları uzamaktadır.  20. Haftada bebeğiniz yolun yarısını tamamlamıştır.  19-20 cm boyunda ve 250 grama yakın ağırlığa sahiptir. Yaklaşık bir muz büyüklüğünedir. Duyu organları iyice gelişir ve sese tepki verebilir. Bu haftada bebeğin hıçkırıklarını hissedebilirsiniz.  

Anne

Hamileliğin 5. ayında bebeğin cildi tüylerle kaplanır, bu tüyler doğuma kadar kalabilir ve genellikle doğumdan sonraki ilk haftada dökülür. Ayrıca bebeğinizin vücudu beyazımsı krem peynir gibi bir maddeyle kaplanır, bu madde bebeğin rahim içindeki sıvıya uzun sürelerle temas eden cildini korur. Ayrıca bebeğinizin kilosu artar, yağ dokusu oluşur. Oluşan bu yağ dokusu bebeğinizin ısı üretimini ve metabolizmasını destekler. Bu ayda bebeğiniz gelişen kaslarını bol bol hareket ettirebilir ve artık hareketlerini hissedebilirsiniz. Bebeğiniz esner, gerinir, tekmeler atar, yüzünü oynatır. Tat tomurcukları oluşur ve acı ile tatlıyı ayırt edebilmeye başlar. İçinde bulunduğu sıvıyı yutar, hatta hıçkırır. Gözleri ışığı algılar, kulakları sesleri işitir. Güçlü ışık ve ses varlığında ışığa sırtını dönüp, kulaklarını elleriyle kapatabilir. Beşinci ayın sonunda bebeğiniz yaklaşık 15 cm boya, 250 gram ağırlığa ulaşır.

Siz de artık iştahınızın açıldığını ve hızla kilo aldığınızı fark edebilirsiniz. Karnınızın ve rahminizin büyüdüğü fark edersiniz. Beşinci ayın sonunda rahminiz göbek hizasına kadar çıkar. Bu ayda yapılan ultrasonografik incelemede bebeğinizin cinsiyeti görülebilir.

Yataktan aniden doğrulmanız tansiyon düşmesine ve baş dönmesine neden olabilir, artık biraz yavaş hareket etmenizde yarar var. Başınız dönerse hemen oturun veya mümkünse yatın. Hamileliğin yarısına ulaştığınız bu ayda bel ağrılarınız olabilir, kendinizi fazla yormaktan da kaçınmalısınız. Rahat bir koltukta oturmanız, gereğinde belinizi bir yastıkla desteklemeniz ve uzun süreler boyunca ayakta kalmamanız yararlı olacaktır. Nefeslerinizi daha derin aldığınızı ve eskisine göre daha çok terlediğinizi fark edebilirsiniz.

Daha Fazla Kaynak