Türkçe (TR) Map Icon

Sağlıklı Hamilelik ve Anne PsikolojisiHamilelikte Meydana Gelen Ruhsal Değişimler Nelerdir?
Hamilelikte meydana gelen fizyolojik değişikliklere paralel olarak bir takım ruhsal değişiklikler de olmaktadır. Hamilelikte psikolojik durum tüm anne adaylarında benzer olmayabilir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstenen bir gebeliğin başlangıcında heyecan ve mutluluk vardır. Gebe kalabilmiş olmanın verdiği haz ve güven duygusu gebelik ilerledikçe yerini merak ve tedirginliğe bırakır. İçinizde büyüttüğünüz canlının cinsiyeti, gebeliğin nasıl seyredeceği, doğumun şekli, nasıl geçeceği, doğum sonrası sizi bekleyenler gibi birçok soru kafanızda yer eder.

İncele
Pozitif Hissetmenin Hamilelik Dönemine Katkısı Varmıdır?
Hamile kadınlarda pozitif düşünce özgüven ve saygınlık duygusu verirken negatif düşünce ve üzüntü anne adayını ve bebeği olumsuz etkiler. Üzüntü ve stres bebeğin gelişimini, beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir, erken doğuma veya gelişme geriliğine yol açabilir.

İncele
Hamilelik Döneminde Annenin Psikolojik Durumu Bebeğin Gelişimini Nasıl Etkiler?
Hamilelikteki fizyolojik ve psikolojik değişiklikler anne adayı ve bebeğin sağlığı ve gelişimini yakından etkilemektedir. Hamile kadında stres ve üzüntü düzensiz beslenme, uyku bozuklukları, sigara ve alkol kullanımına sebep olabilir.

İncele
Hamilelik Döneminde Anne Hangi Sporları Yapabilir?
Hamilelikte spor yapılmaması gerektiği yönünde yanlış ve yaygın bir kanı vardır. Oysa hamilelikte hareketsizlik anne adayında fazla kilo alımı, doğumda güçlük, tansiyon artışı, bel kasık ağrıları ve kramplar ile gebeliğe bağlı diyabet hastalıkları açısından risk oluşturur. Tüm bu nedenlerle riskli gebelikler hariç tüm gebelerin doktorlarının önerilerini dikkate alarak egzersiz yapmaları önerilir.

İncele
Hamilelik Döneminde Vitamin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Gebelikte vitamin, mineral ve enerji ihtiyacı artar. Dengeli ve düzenli beslenen tekil bir gebe genellikle artan ihtiyaca rağmen bu vitaminleri besinlerle yeterli miktarda alabilir. Bu nedenle besinlerle alınan vitamin ve minerallerin dışında sadece günlük folik asit ve anemisi olan gebelerde demir kullanımının yararlı ve gerekli olduğu düşünülmektedir.

İncele
Hamilelikte Karşılaşılan Soğuk Algınlığı Nasıl Tedavi Edilmelidir?
Soğuk algınlığı (nezle) üst solunum yollarının genellikle viral enfeksiyonları ile oluşan burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, hapşırık, boğazda yanma, gözlerde sulanma ve kızarıklık ile bunlara eşlik eden halsizlik şikâyetleri ile karşımıza çıkan bir hastalıktır. Başta Rhino virüsler olmak üzere 200 civarı farklı virüs ile enfeksiyon oluşabilmektedir. Grip ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına göre daha hafif ve çoğu zaman ayakta atlatılan bir enfeksiyondur. Tanı daha çok klinik bulgular ve tıbbi öykü ile konur.

İncele
Gebelikte Hangi Minerallere Gereksinim Artar?
Gebelikte un, yağ, şeker ve tuz gibi beyaz gıdaların fazlasından sakınılmalıdır. Özellikle aşırı tuz tüketimi ileride gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliğine yol açabilir. Bunun yanında yeşilliklerin iyi yıkanması ve etlerin iyi pişirilerek tüketilmesi parazitlerin bulaşmasına karşı koruyucudur. Fastfood yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı risklidir ve bebeğinize zarar verebilir.

İncele
Hamilelikte Saç ve Tırnak Boyaları Zararlı mı?
Hamileliğin ilk üç ayından sonra bitkisel saç boyalarının kullanılmasında sakınca yoktur ancak kimyasal ürünler içeren saç boyaları mümkünse beşinci gebelik ayından sonra kullanılmalıdır. Saç boyalarındaki kimyasal madde oranı çok düşüktür ve kana karışarak plasentadan bebeğe geçme ihtimali çok düşüktür. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda saç boyalarının bebeğe geçerek toksik etki yaptığına dair bir bulgu elde edilememiştir.

İncele
Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?
Hamileliğin başlangıcında bulantı, kusma ve iştahsızlık olabilirken ilerleyen aylarda iştah artışı ön plandadır. Bebeğin hızlı büyüme ve gelişmesine paralel olarak enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı artar. Bu durum gebelikte sürekli acıkma hissi olarak karşımıza çıkabilir ve halk arasında aşermek olarak adlandırılır. Bunu gidermek için öğün sıklığını artırmanız ve atıştırmalıklar tercih edilebilir. Böylelikle tüketilen toplam yemek miktarı değil sıklığı ve çeşitliliği artırılmış olur. Günde 3 öğün değil, 5-6 öğün beslenilmelidir. Bunların bir kısmı ana öğün geri kalanlar ise atıştırmalıklar ile geçirilebilen ara öğünler şeklinde olabilir.

İncele
Sağlıklı Hamilelik Nasıl Olur?
Sağlıklı gebelik için sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve düzenli doktor kontrolü önerilir. Gebeliğe karar verildiğinde jinekolojik muayene olarak, varsa bir sağlık probleminizi çözmek veya kontrol altına almak gebeliğin kolay ve problemsiz geçmesi açısından önem taşır. Gebelik öncesi aşırı kilolu veya çok zayıf olanların ise ideal kilolarına gelmeye çalışmaları ve bu amaçla gerekirse diyet yapmaları uygun olur. Özellikle folik asit kullanımına gebe kalmadan önce başlanması önerilir. Gebelikte vitamin ve mineral ihtiyacı artmıştır.

İncele
Hamilelikte Seyahat Edilebilir mi?
Düşük riski veya başka ek bir riskin olmadığı hamilelerin seyahat etmesinde bir sakınca yoktur. Hamilelikte seyahat etmenin en güvenli olduğu dönem 14-28 haftalar yani ikinci üç aylık dönemdir. İlk üç ay bulantı, kusma ve düşük tehdidi nedenleriyle son üç ay ise bebeğin büyümesi, erken doğum riski nedenleriyle sakıncalı olabilir. Seyahat için gebenin rahat hareket edebileceği, ihtiyaç duyacağı an mola vererek bunları karşılayabileceği araçlar tercih edilmelidir.

İncele
Hamilelikte Diş Tedavisine Devam Edilebilir mi?
Gebelikte değişen hormonal dengeler, bulantı ve kusmalar nedeniyle yetersiz ağız ve diş bakımından dolayı diş ve dişeti hastalıklarına meyil artmıştır. Gebelik gingivitisi denilen diş eti iltihaplarında dişlerde plaklar, dişetlerinde büyüme, kızarıklık ve dişeti kanaması görülebilir. Önlenmesinde dişlerin düzenli fırçalanması ve diş ipliği kullanılması büyük önem taşır. Diş hekimi kontrolü hamileliğe karar verildiğinde başlanmalı ve tedavi gerektiren bir ağız ve diş hastalığı varsa bu gebe kalmadan önce yapılmalıdır.

İncele

Yukarı